Reklama

Legislacja

"Wyższe kary za szpiegostwo są niezbędne". Przepisom przyjrzą się posłowie

Autor. Sejm RP/Twitter

Od wybuchu wojny na Ukrainie obserwujemy w Polsce zintensyfikowanie działalności szpiegowskiej - powiedział w poniedziałek w Studiu PAP poseł PiS Jarosław Krajewski. Jak dodał, wyższe kary za szpiegostwo są niezbędne, by zagwarantować Polakom większe bezpieczeństwo

Reklama

Podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, w dniach 13-16 czerwca, odbędzie się pierwsze czytanie złożonego przez PiS projektu nowelizacji Kodeksu karnego zaostrzającego kary za szpiegostwo. Krajewski - który jest zastępcą przewodniczącego sejmowej komisji ds. służb specjalnych oraz sprawozdawcą projektu - w poniedziałek w Studiu PAP ocenił, że zmiany te są "niezbędne, żeby zagwarantować Polakom jeszcze większe bezpieczeństwo i żeby wprowadzić kary adekwatne do zagrożeń". Pytany czy w ostatnim czasie w Polsce wzrosła aktywność szpiegowska zaznaczył, że od wybuchu wojny na Ukrainie można zaobserwować "zintensyfikowanie działania zarówno przez Federację Rosyjską, jak i służby specjalne Białorusi".

Reklama
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważną rolę dzisiaj odgrywa Polska na arenie międzynarodowej, również ze względu na udzieloną pomoc humanitarną i bardzo istotne położenie geopolityczne, jeżeli chodzi o wsparcie całego cywilizowanego świata dla walczącej o niepodległość Ukrainy.
Jarosław Krajewski, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych
Reklama

Zdaniem Krajewskiego wprowadzenie kary dożywotniego więzienia za szpiegostwo ma mieć oddziaływanie prewencyjne. Z kolei szersze uprawnienia dla służb specjalnych mają usprawnić ich działanie i "pozwolić na skuteczniejsze zbieranie materiału dowodowego".

To jest też powiedzenie sprawdzam dla opozycji. Albo stoją po stronie bezpieczeństwa, albo stoją po stronie szpiegów. Tutaj naprawdę nie ma większego wyboru. Ja myślę i mam taką nadzieję, że posłowie również opozycji poprą te dobre rozwiązania dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.
Jarosław Krajewski, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych

Zgodnie z propozycją posłów PiS m.in. za udział w działalności obcego wywiadu przeciwko RP ma grozić kara od 5 lat pozbawienia wolności; za udzielanie obcemu wywiadowi wiadomości, której przekazanie może wyrządzić szkodę RP ma grozić kara od 8 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności; za udział w działalności obcego wywiadu polegającej na prowadzeniu dezinformacji ma grozić kara pozbawienia wolności od lat 8; za dokonanie sabotażu, dywersji lub prowadzeniu działań o charakterze terrorystycznym wymiar kary ma wynosić od 10 lat pozbawienia wolności albo dożywocie; za organizowanie lub kierowanie działalnością obcego wywiadu grozić ma kara pozbawienia wolności od 10 lat lub kara dożywocia.

Warto jednak przypomnieć, że zmiany, którymi zająć mają się w przyszłym tygodniu posłowie, to niejedyna propozycja wprowadzenia korekty w przepisach dotyczących szpiegostwa, jaka pojawiła się na przestrzeni ostatnich lat. Nad przepisami zaostrzającymi kary za szpiegostwo pracowało także Ministerstwo Sprawiedliwości, które wczesną wiosną 2022 r. prezentowało założenia projektu dotyczącego sankcji za działalność wywiadowczą. Pod koniec października wiceminister sprawiedliwość Marcin Warchoł informował, że przepisy w sprawie zaostrzenia kar za szpiegostwo są już gotowe, a decyzja dotycząca dalszych prac nad nimi należy teraz do marszałka Sejmu.

Czytaj też

W propozycjach MS wskazano, że obecnie kara za udział w działalności obcego wywiadu wynosi od roku do 10 lat więzienia. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie to od 5 do 25 lat więzienia. Za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia, po zmianach - od 8 lat więzienia albo nawet dożywocie. Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie. Obecnie - od 5 lat lub 25 lat więzienia. Jak podkreślono, zagrożenie karą za szpiegostwo będzie mieć charakter prewencyjny. Służby wywiadowcze analizują zagrożenia karne w systemie prawnym poszczególnych państw i na tej podstawie podejmują decyzje o podjęciu ryzyka. Dlatego uzasadnione jest ustanowienie zagrożeń karnych na bardzo wysokim pułapie - argumentowało MS.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama