Reklama

Legislacja

Projekt dot. zwierząt w służbach rozszerzony o Siły Zbrojne i Służbę Więzienną

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Projekt ustawy regulującej sytuację zwierząt w służbach podległych MSWiA zostanie rozszerzony o przepisy regulujące sytuację zwierząt w Siłach Zbrojnych RP i Służbie Więziennej. Propozycje w tej sprawie złożyły MON i MS – poinformował wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Przedstawiciel resortu otwarty jest również na uwzględnienie w przepisach kolejnych formacji, których projekt nie objął.

Przygotowany przez MSWiA projekt nowelizacji ustawy o Policji i innych ustaw ma na celu uregulowanie sytuacji zwierząt od momentu ich doboru, przez realizację zadań w poszczególnych formacjach, aż po wycofanie z użycia do zadań służbowych. Regulacja ma zapewnić zwierzętom należącym do służb m.in. dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo. Projekt opublikowany został 1 marca w Rządowym Centrum Legislacji. Wcześniej, 18 lutego jego założenia przedstawiło podczas konferencji kierownictwo resortu.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych prowadzący ten projekt Błażej Poboży poinformował, że znajduje się on na zaawansowanym etapie prac legislacyjnych i w tym tygodniu uzgadniany jest w ramach Stałego Komitetu Rady Ministrów. "Mam nadzieję, że bardzo szybko trafi on pod obrady państwa komisji, a później już na forum Sejmu" – powiedział do posłów. Chciałby – jak później dodał – aby stało się to w ciągu miesiąca.

"Już mogę też powiedzieć, że dotychczasowe regulacje odnoszące się do formacji nadzorowanych przez MSWiA – to wynika z tych konsultacji, które prowadziliśmy między resortami – zostaną rozszerzone o przepisy regulujące sytuację zwierząt używanych w Siłach Zbrojnych RP oraz w Służbie Więziennej. Stosowne propozycje w tym zakresie w ramach konsultacji zgłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Sprawiedliwości" – poinformował wiceminister. Przewodniczący sejmowej komisji Wiesław Szczepański (Lewica) zapytał przedstawicieli resortu, czy można liczyć na ich zgodę na poszerzenie projektu ustawy o kolejne grupy. "Z całą pewnością tak" – odpowiedział Poboży. Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego w MSWiA Mariusz Cichomski wyjaśnił, że "nie ma najmniejszego problemu", aby inne formacje, jak np. Straż Marszałkowska, dołączały się do projektu przy założeniu, że koszty ponoszone są w ramach limitów budżetowych.

Poboży podkreślił, że w ocenie kierownictwa resortu obecnie rozwiązania dotyczące sytuacji zwierząt w formacjach są niewystarczające, a przygotowana regulacja wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom i opiekunów zwierząt. "Zwierzę nawet wycofane ze służby zawsze do końca swojego życia będzie pozostawało na stanie formacji, będzie pozostawało w związku z tym pod opieką tej formacji i również z tym związana kwestia – będzie możliwy i realizowany nadzór nad sposobem prowadzenia tej opieki nad zwierzęciem wycofanym ze służby" – wskazał.

Poboży, w odpowiedzi na pytania, poinformował również, że nowymi przepisami objęte zostaną także zwierzęta wycofane ze służby przed wejściem w życie dokumentu. Na wniosek osoby lub organizacji, która jest opiekunem psa lub konia, złożony do szefa danej formacji, na analogicznych zasadach przydzielone zostanie odpowiednie świadczenie. 

Na temat proponowanego projektu pozytywnie wypowiadali się posłowie z różnych ugrupowań. Swoje poparcie deklarowała posłanka KO Katarzyna Piekarska, a także poseł Szczepański.

Regulacja określa obowiązki opiekunów zwierząt, w tym w szczególności związane z zapewnieniem dobrostanu zwierząt i ich prawidłowego utrzymania. Wprowadzi także mechanizmy nadzoru ze strony poszczególnych formacji nad sposobem realizacji opieki nad powierzonym zwierzęciem. Doprecyzowuje ona też m.in. to, kiedy zwierzęta są wycofywane ze służby, a także rozwiązuje kwestie takie, jak to, kto zajmie się zwierzęciem po śmierci dotychczasowego opiekuna.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama