Reklama

Ponad 400 mln z budżetu obronnego na modernizację służb MSWiA. Prezydent podpisał ustawę

21 lutego 2020, 12:00
Andrzej Duda, fot. Igor Smirnow KPRP
Fot. Igor Smirnow/KPRP

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020 została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że ponad 400 mln ze środków przewidzianych na przebudowę i modernizację techniczną oraz finansowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej trafi w dyspozycję szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Docelowo, pieniądze te mają zostać przeznaczone na finansowanie kończącego się w tym roku programu modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA.

Budżetem na 2020 rok zajmuje się Senat, ale już dziś wiemy, że rząd zadbał o zapewnienie środków na finasowanie modernizacji służb mundurowych. Wszystko za sprawą podpisanej przez prezydenta ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2020. Przewiduje ona m.in. przesunięcie ponad 433 mln złotych z budżetu obronnego na modernizację służb MSWiA, a także wyodrębnienie z funduszy - Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy - łącznie 100 mln złotych na modernizację Służby Więziennej. Dodatkowo w ramach wydatków przewidzianych na przebudowę i modernizację techniczną oraz finansowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczone ponad 57 mln złotych na "przedsięwzięcia związane z zapobieganiem negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS), modernizacja samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie oraz budowa nowej bazy Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS)".

Program modernizacji służb mundurowych, podległych MSWiA, dobiega w tym roku końca. Łącznie do formacji podległych resortowi przez 4 lata jego trwania, trafi ponad 9 mld złotych. Środki jakimi dysponuje szef MSWiA, gdyby nie "pomoc" płynąca z budżetów innych ministerstw, mogłyby się jednak okazać niewystarczające. Tak więc wzorem lat ubiegłych, do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji przesunięto pieniądze pierwotnie zapisane w budżecie obronnym. Chodzi o kwotę 433 186 000 złotych. Co sfinansowane zostanie z tych środków? Za pieniądze z MON, MSWiA zamierza kupić m.in. sprzęt transportowy, uzbrojenie i sprzęt techniki specjalnej, informatyki i łączności oraz wyposażenie osobiste funkcjonariuszy.

100 mln złotych, zgodnie z opublikowaną ustawą, trafi też na modernizację Służby Więziennej. 80 mln złotych przekazanych zostanie ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a pozostałych 20 mln ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Pieniądze te będą mogły zostać wykorzystane na realizację wszystkich przedsięwzięć, jakie przewiduje ustawa o ustanowieniu "Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017–2020".

Modernizacja w służbach MSWiA, jak i Służbie Więziennej, w tym roku dobiega końca. Zarówno kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji, jak i Ministerstwa Sprawiedliwości zapowiada jednak, że od przyszłego roku w formacjach uruchomione zostaną kolejne programy modernizacyjne. Jak na razie nie wiadomo wprawdzie ani jakie są ich dokładne założenia, ani jakie środki będą potrzebne na ich realizację, mimo to, może się okazać, że tegoroczne "przesunięcia" pieniędzy m.in. z budżetu obronnego nie będą ostatnimi w najbliższych latach.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 59
sża
sobota, 22 lutego 2020, 14:30

Tak ogólnie to jest dobra wiadomość - Rząd nie widzi zagrożenia wojną, a jedynie zagrożenie ewentualnym buntem społecznym. A to oznacza, że wojny nie będzie. Tylko się cieszyć.

Dudley
wtorek, 25 lutego 2020, 10:05

To oznacza jedynie, że własnych obywateli obawia się bardziej, jak obcej interwencji. Z najeźdźcą można się dogadać, z wściekłym społeczeństwem jest to praktycznie niemożliwe.

Growler
sobota, 22 lutego 2020, 12:55

Zapaść modernizacyjna. Racja. Ale dlaczego i z jakich powodów jest ta zapaść? Może z takich jak w ostatnim zdaniu mego wcześniejszego posta? Zwyczajnie brak realizacji i wdrażania rozwiązań systemowych a zakupy sprzętu na zasadzie "gaszenia pożaru"

Rzyt
sobota, 22 lutego 2020, 11:07

O nie podpisuje na skraju biurka ważnego dokumentu państwowego?! Jak to

Growler
sobota, 22 lutego 2020, 09:24

Komentarze powalają.... Nikt nie zabiera armii żadnych pieniędzy. MON ma swój budżet w wysokości do 2% PKB i jest to sztywny wydatek budżetowy. Inaczej wygląda sprawa wydatkowania tych pieniędzy które armia w większości "przejada" w pensjach i podwyżkach. Skoro w armii jest takie niedofinansowanie to skąd tak wielki exodus ludzi choćby z policji do armii właśnie. Po drugie jeśli nie zmodernizujemy policji, SG czy PSP to za rok lub dwa nie będzie miał kto tam pracować, już dziś rzeczywisty poziom wakatu w pionach roboczych jest duży. Po trzecie państwo ma ciągle sporo zobowiązań wobec obecnie służących ( realizacja porozumienia po proteście ) jak też byłych funkcjonariuszy ( wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ), po czwarte modernizację armii przeprowadza się na wyrywki i na zasadzie " gaszenia pożaru " niż na zasadzie budowania kompleksowych rozwiązań.

Już cywil
niedziela, 23 lutego 2020, 11:13

Odpowiem krótko na pytanie dlaczego policjanci przechodzą do armii. Głównym winowajcą tego zjawiska jest odprawa mieszkaniowa, najwyższa że wszystkich służb. Nie dość że żołnierz dostaje ok. 900zl co miesiąc za brak kwatery, to jeszcze przy odejściu do cywila w zależności od stopnia i wysługi po około 75tys. zł na każdego członka rodziny. Rachunek jest prosty cztero osobowa rodzina i 300tys.zł netto na konto przy odejściu z armii, dlatego chętnie inne służby przechodzą do MON.

DJT
sobota, 22 lutego 2020, 21:51

zabiera, a jeśli uważasz że te pieniądze powinny iść gdzieś indziej to niech sejm tak od razu ustali a nie oszukujmy się że 2% idzie na obronność skoro część idzie na różne programy z obronnością nie związane Nie czarujmy się pieniędzy brakuje a żeby było w statystykach ze jesteśmy cacy to się takie fałszowanie odstawia wciskając ciemnotę ludziom Jedź chłopie kiedyś na misje np do Afganistanu i zobaczysz jak jest fajnie w armii i jaki to złoty interes

Niutek
sobota, 22 lutego 2020, 12:35

Growler, napiszę brutalnie. MON guzik obchodzą problemy MSW. Od 2015 roku w armii jest zapaść modernizacyjna. Wisła, Narew, Borsuk, Orka, nowe czołgi, Kruk... Albo wszystko leży i kwiczy, albo jest realizowane w stopniu minimalnym. I nagle szopki i cyrk z "dofinansowaniem" innego resortu. Skandal!

Bob
sobota, 22 lutego 2020, 12:21

Każdy resort ma swój budżet. Po co bajki że 2 % jest na armie

pytajnik
piątek, 21 lutego 2020, 22:10

W takim razie zapytam: co z p/lot NAREW?

Gort
niedziela, 23 lutego 2020, 01:15

A ja dorzucę co z Mustangiem? Ważne programy zagrożone ale kreatywność księgowości nie zna granic.

Reklama
Tweets InfoSecurity24