Legislacja
MSWiA wprowadza czasowy zakaz noszenia broni
Niemal za każdym razem, gdy w Polsce odbywają się spotkania międzynarodowych gremiów, duże wydarzenia sportowe, czy wizyty zagranicznych polityków, resort spraw wewnętrznych – ze względów bezpieczeństwa – wprowadza czasowy zakaz noszenia broni. Nie inaczej będzie pod koniec tygodnia (10-11 października) w Krakowie oraz Wieliczce. Wszystko z uwagi na spotkanie Grupy Arraiolos.
Grupa Arraiolos to nieformalne międzynarodowe zgrupowanie prezydentów i innych wysokich rangą przedstawicieli wybranych państw członkowskich Unii Europejskiej. Spotkanie odbywa się raz do roku w celu omówienia bieżącej sytuacji i przyszłości Unii Europejskiej w obszarze wewnętrznym, jak i w kontekście sytuacji międzynarodowej. W 2024 roku spotkanie tego gremium zostało zaplanowane w Polsce, a jego tematem ma być pogłębienie relacji transatlantyckich w dobie globalnych wyzwań i zagrożeń.
Czytaj też
W związku z tym resort spraw wewnętrznych i administracji zamierza wprowadzić czasowy zakaz noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Decyzję uzasadnia „koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa”. Ograniczenia obowiązywać będą 10 i 11 października w Krakowie i Wieliczce.
Mając na uwadze rangę uczestników Grupy Arraiolos, przy jednoczesnym uwzględnieniu panującej sytuacji geopolitycznej zasadne jest przyjęcie rozwiązań, które na czas planowanego w Polsce spotkania przywódców europejskich państw wzmocnią bezpieczeństwo i porządek publiczny. Wprowadzenie zakazu noszenia oraz przemieszczania broni dla osób posiadających ją legalnie jest zgodne z przepisami ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji i ma na celu wyeliminowanie możliwości wystąpienia sytuacji zaburzenia właściwej atmosfery planowanych rozmów, np. na skutek zagubienia broni przez jej posiadacza bądź siłowego jej odebrania przez inne osoby.
Fragment uzasadnienia projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym
MSWiA przypomina też, że obecnie w całej Polsce (oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej) obowiązuje wprowadzony drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO) oraz drugi stopień alarmowy CRP (stopień BRAVO-CRP).