Legislacja
Generalnie "na nie", czyli związkowa krytyka ministerialnych propozycji w sprawie art. 15a
”W zakresie, w którym uwzględniony został postulat umożliwiający funkcjonariuszom skorzystanie z prawa wyboru, Zarząd Główny NSZZ Policjantów pozytywnie ocenia tę część projektu” – czytamy w piśmie, w sprawie ministerialnego projektu dotyczącego zmian w art. 15a, jakie policyjni związkowcy skierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Można się więc spodziewać, że batalia o kształt zmian dopiero przed nami.
Zdania nie zmieniamy - tak najkrócej można opisać stanowisko NSZZ Policjantów w sprawie projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Od dłuższego czasu wiadomo było, że propozycje przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji nie do końca wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mundurowych. Teraz wiemy, że pozytywnie oceniają oni tylko jeden element zawarty w projekcie. Co z resztą? Jak czytamy, "NSZZ Policjantów podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię w zakresie w jakim projekt nie uwzględnia propozycji zawartych w tej opinii". Takie stanowisko jest z pewnością w pewnym sensie problematyczne dla kierownictwa resortu, które liczyło zapewne na to, że temat uda się "załatwić" relatywnie bezproblemowo.
Odpowiedź na pytanie czy ostateczny kształt projektu jest już przesądzony nie jest wcale taka prosta. Po pierwsze, mundurowi – o czym otwarcie mówi zarówno szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i przedstawiciele NSZZ Policjantów – liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA projekcie, uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak bez wątpienia – by móc wprowadzić poprawki – potrzebna będzie wola polityczna, wyrażona np. poprzez aprobatę resortu spraw wewnętrznych i administracji. Z drugiej strony – jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych – mundurowi nie zamierzają projektu blokować, "bo prawda jest taka, że nawet w tym kształcie, (...) jest on jakimś rozwiązaniem problemu". Poza tym związkowcy, mimo że zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to "projekt doskonały" nie chcą "doprowadzić do sytuacji, w której zostanie on wycofany z prac legislacyjnych". Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, mówił w rozmowie z redakcją, że nie wyobraża sobie jednak takiej sytuacji by MSWiA w ogóle wycofało się z pomysłu uregulowania tej sprawy. "Wyglądałoby to jak szantaż ze strony resortu" – mówił policjant.
Drugi bieg
Projekt zmian przygotowany w MSWiA, po dość długim oczekiwaniu, nabiera tempa. Można się spodziewać, że niedługo po zakończeniu konsultacji i uzgodnień międzyresortowych, dokument trafi pod obrady rządu. Wydaje się, że zarówno funkcjonariuszom jak i resortowi zależy na tym, by najszybciej jak to możliwe rozpoczęły się prace w Sejmie i wiele wskazuje na to, że stać się to może już w najbliższym czasie. Warto też przypomnieć, że jeszcze na etapie uzgodnień międzyresortowych do dokumentu wprowadzone mają zostać zmiany zakładające włączenie w projektowane rozwiązania funkcjonariuszy Służby Więziennej. Takie zapewnienie złożył, w piśmie do wiceministra sprawiedliwości, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
Jednocześnie informuję, że przesyłany do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zawierać będzie nową propozycję (art. 15ab) dającą funkcjonariuszowi możliwość wyboru ustalania emerytury na zasadach dotychczasowych, określonych w art.15a, lub nowych przedstawionych w art. 15aa.
Ponadto z uwagi na upływ czasu zaproponowano, aby ustawa wchodziła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, a nie z dniem 1 lipca 2021 r. Propozycja ta nie powoduje żadnych zmian w realizacji postanowień tej ustawy.
Jeśli MSWiA i tak zamierza dokonywać zmian w przepisach na etapie uzgodnień międzyresortowych to – teoretycznie – można by wprowadzić też korekty, o których mówią związkowcy. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne i wiele wskazuje na to, że kolejna runda batalii o kształt projektu obędzie się w Sejmie. A jej wynik, biorąc pod uwagę determinację obu stron, nie jest jeszcze przesądzony.
DM