Fundusz nagród powróci w 2022 roku

24 sierpnia 2021, 15:09
pieniądze, fot. pixabay.com
Fot. Pixabay

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt budżetu na 2022 rok. Z informacji jakie przekazał resort finansów wynika, że fundusz płac w państwowej sferze budżetowej wzrośnie w przyszłym roku o ok. 4,4 proc. Co więcej, przywrócony ma zostać także fundusz nagród, który w tym roku – zgodnie z brzmieniem ustawy okołobudżetowej – nie został powołany do życia.

Zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy budżetowej, dochody budżetu mają wynieść 475 mld zł, wydatki 505,6 mld zł, a deficyt 30 mld zł, czyli 2,8 proc. PKB. Wzrost PKB w 2022 r. wg projektu ustawy budżetowej ma wynieść 4,6 proc. w stosunku do oczekiwanych w tym roku 4,9 proc. "W projekcie są uwzględnione skutki wprowadzenia Polskiego Ładu, ale nie uwzględnia on skutków realizacji Krajowego Programu Odbudowy" – powiedział w czasie konferencji wiceminister finansów Sebastian Skuza.

W przyjętym we wtorek przez rząd projekcie budżetu zaplanowana została także podwyżka fundusz płac w państwowej sferze budżetowej. Jak poinformowano, w 2022 roku zostanie przywrócony także fundusz nagród. "Zaplanowany został wzrost funduszu płac o 4,4 proc. O podwyżkach będą decydować urzędy, my tylko zapewniamy środki na ten cel. Dodatkowo przywracamy fundusz nagród, tzw. 3-procentówkę" – powiedział Sebastian Skuza.

Jeśli informacje przekazane przez Ministerstwo Finansów staną się, w tym kształcie, częścią przyszłorocznej ustawy budżetowej i okołobudżetowej, to zniknie jeden z elementów spornych w relacjach rząd-mundurowi. Warto bowiem przypomnieć, że brak funduszy nagród w tegorocznym budżecie był powszechnie krytykowany przez przedstawicieli wszystkich formacji. Jak przekonywał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów, "ten fundusz jest niezbędny", ponieważ to – jego zdaniem – "bardzo ważny element w zarządzaniu kadrami". "Ktoś kiedyś powiedział, że każdy ma swoje obowiązki i powinien je wykonywać najlepiej, jak potrafi. I ja się z tym w pełni zgadzam, ale ludzi trzeba nagradzać i motywować do tego, by osiągali jeszcze lepsze wyniki" – przekonywał Jankowski.

O tym jakie środki dla służb rząd przewidział na 2022 rok przekonamy się już niebawem, kiedy opublikowany zostanie projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej. Wiele wskazuje też na to, że pieniądze jakie mundurowe formacje otrzymają "do dyspozycji" nie będą jedynymi, które będzie można wydać. W MSWiA - jak zapewniają przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych - na ukończeniu są bowiem prace nad kolejnym programem modernizacji służb mundurowych. Projekt ministerialnych propozycji, biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one wejść w życie w styczniu 2022 roku, powinniśmy poznać już niedługo.

DM/PAP 

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 133
Andrzej
środa, 1 września 2021, 11:45

! Inflacja CPI w sierpniu przyspieszyła do 5,4% r/r (najwyższa od 20 lat i dwóch miesięcy). Powodem drożejąca żywność i energia (podwyżka cen gazu). Wzrosła także inflacja bazowa (wg szacunków do 3,9% r/r z 3,7%). Do końca roku widzimy inflację wyraźnie powyżej 5% r/r. Cena paliwa o 28%, wzrost cen żywności, energii, gazu, naprawdę żądamy wiele?, emeryci będą mieli rekordowy wzrost emerytur, co z ludźmi którzy pracują?, cały sektor mundurowy od nastu lat jest niedoszacowany, brak podwyżek waloryzacji, dodatków, a wcześniej przez 8 lat podwyżek wynagrodzeń, więc propozycja 4.4% w obliczu kosztów życia i utrzymania to żart, nic więcej.

Lutek
wtorek, 31 sierpnia 2021, 18:09

Dobre sobie, fundusz nagród który jest uznaniowy, wzrost wynagrodzeń, tylko to się liczy

My
wtorek, 31 sierpnia 2021, 18:08

Nie rozumiem, sfera budżetowa została potraktowana wybiórczo, nas po prostu podzielono, jedni dostają po 6-20 tysięcy podwyżki na miesiąc, innym żałuje się kilkaset złotych, jedni już wcześniej zarabiali kosmiczne sumy, inni ledwo wiązali koniec z końcem. To samo wewnątrz, jedni biorą 25+ a drudzy nic, jedni zarabiają 7-8 tysięcy inni 4-5 a mają tą samą grupę i wykonują te same zadania, kpina! jak można tworzyć dwa rażące standardy, nie ma ma to zgody !!! Związki już są w gotowości do działania, czekamy na decyzje w sprawie podwyżek

Krótka kołderka
środa, 1 września 2021, 10:28

Jeden wielki podział na grupy i podgrupy, na lepszych i gorszych, ciągle to samo, tyle lat nic się nie zmienia, jeden zarabia krocie drugi żyje od pierwszego do pierwszego a niby to wszystko budżetówka, no właśnie, niby ...

Wyborca
wtorek, 31 sierpnia 2021, 15:31

To cytat z mediów który pokazuje wszystko ws. podwyżek. " Na pomoc społeczną wydajemy już ponad 100 mld zł, może lepiej część tej kwoty przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń, tak aby ludzie nie musieli otrzymywać wsparcia od państwa – mówi Andrzej Radzikowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Premier, posłowie, ministrowie i inne najważniejsze osoby w państwie otrzymały podwyżki. Samorządowcy, radni i prezydent też lada dzień będą się nimi cieszyć." Doczytałem w Fakcie że Prezesi Spółek Państwa mają dostać po 20 tysięcy miesięcznie podwyżki, powstaje pytanie co z budżetówką, jesteśmy w czymś gorsi?. Mamy nadwyżkę budżetową rzędu 28 mld, to naprawdę duży kapitał, ten Rząd którego jestem wyborcą chwali się że stać go na wszystkie programy, więc stać go także na podwyżki dla sektora mundurowego i nauczycieli.

On
wtorek, 31 sierpnia 2021, 22:29

No skoro tam poszły takie środki, to napewno zjada się też dla nas, tym bardziej że ceny praktycznie zjadły nasze pensje

Ala
wtorek, 31 sierpnia 2021, 17:50

Radzikowski kpiny sobie robi z biednych ludzi. Pomoc społeczna wspomaga ludzi najbiedniejszych: głównie samotnych emerytów, rencistów, samotne matki i ojców wychowujących dzieci, osoby opuszczające domy dziecka. Poza osobami z nałogami pieniądze są słusznie wydawane i są wsparciem dla biednych - jakim prawem ZZ wyciąga ręce po te pieniądze.

Podatnik
środa, 1 września 2021, 10:21

Pomoc społeczna wspomaga nieraz takie osoby ze może lepiej nie komentuj, naprawdę .. spora część tych ludzi z powodzeniem mogła by pracować, płacić podatki i dbać o nasz wspólny rozwój a nie lekko i łatwo bo dają to biorę ....

Marek
wtorek, 31 sierpnia 2021, 15:07

Fundusz nagród jest w porządku choć bardzo wybiórczy, słowem dla wybranych, ale dobrze że będzie, natomiast bardziej nam pomoże podwyżka pensji, stały składnik wyplaty, tylko to wpłynie realnie na niwelacje skutków inflacji i podwyżek cen

Tweets InfoSecurity24