Budowa płotu na granicy z Białorusią potrwa do kilkunastu tygodni

24 sierpnia 2021, 19:30
morawiecki, fot. Kancelaria Premiera Twitter
Fot. Twitter Kancelaria Premiera

Prace nad wznoszeniem płotu na granicy polsko-białoruskiej rozpoczną się już w najbliższych dniach i potrwają do kilkunastu tygodni. Na początku będziemy zabezpieczać odcinek lądowy, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia a trudniejszy do nadzorowania - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek po południu szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej.

Na wtorkowej konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy szef rządu pytany był, kiedy dokładnie powstanie ogrodzenie.

"Prace rozpoczną się już w najbliższych dniach, natomiast potrwają na pewno kilka, kilkanaście tygodni. Będziemy zabezpieczać na samym początku ten odcinek, który jest najłatwiejszy do nielegalnego przejścia a trudniejszy do nadzorowania - czyli odcinek lądowy. Z naszej liczącej 418 km granicy białoruskiej - to jest ok. 180-190 km. Od niego zaczynamy" - powiedział premier Morawiecki. Zapewnił, że będzie zabezpieczony dodatkowo także ten odcinek, który znajduje się wzdłuż rzeki Bug.

Premier pytany o koszty ogrodzenia zaznaczył, że "dla zapewnienia bezpieczeństwa w Polsce każde środki są słuszne do użycia".

Dla mnie przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo granic, bezpieczeństwo Polski, powaga państwa polskiego, zdolność do odparcia prowokacji, zdolność do odparcia ataków hybrydowych - takich jak ten ze strony pana Łukaszenki i udowodnienie, pokazanie, że Polska jest solidnym partnerem zarówno paktu Północnoatlantyckiego jak i Unii Europejskiej i potrafimy skutecznie chronić naszą wschodnią granicę.

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Mateusz Morawiecki poinformował, że z budową ogrodzenia Polska poradzi sobie sama. "Tu nie ma potrzeby, żeby uruchamiać jakąś szczególną pomoc"- oświadczył premier. Jak jednak dodał, "oczywiście, jeśli będą fundusze, to z nich skorzystamy, ale nie będziemy czekać na żądną odpowiedź. Po prostu nasze ogrodzenia zabezpieczające, nasze instalacje dla celów bezpieczeństwa będą uruchamiane natychmiast".

Premier Morawiecki zaznaczył też, że rząd nie pozwoli, by na terytorium Polski dostawały się w sposób nieuprawniony fale migrantów. Dodał, że te osoby dostały za pośrednictwem białoruskich biur turystycznych wizy na Białoruś i według prawa międzynarodowego mają prawo przebywać na terytorium Białorusi. "W Mińsku znajduje się biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźstwa ONZ. Jeśli ktoś chce po stronie białoruskiej aplikować o status uchodźcy, proszę to zrobić w Mińsku" - wskazał Morawiecki.

W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów. Osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Migranci koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać na Białoruś. Według informacji Straży Granicznej z poniedziałku grupa liczy obecnie 24 osoby.

Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że ostatniej doby odnotowano 126 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 31 nielegalnych imigrantów, głownie obywateli Iraku.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Gts
środa, 25 sierpnia 2021, 13:24

Plot na granicy z Bialorusia powinien byc budowany juz od mementu awantury z ASF. Czyli tak ca. 5 lat temu i to nie 2.5m, a dwa czterometrowe z utwardzona droga pomiedzy nimi. Teraz powoli powinnismy sie zastanawiac czy jeden z nich nie powinien byc taki jak na granicy USA-Meksyk.

dropik
środa, 25 sierpnia 2021, 11:45

Ta budowa powinna trwać gdzie od 2 połowy lipca lub od początku sieprnia , no ale czego wymagać od ekpipy która przespala roczniecę 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Skoczek224
środa, 25 sierpnia 2021, 11:08

Wysokość dwa i pół metra to stanowczo za mało. Bez problemu da się przerzucić bagaże a do przekroczenia wystarczy drabina malarska.

Bogumil
środa, 25 sierpnia 2021, 15:49

Popieram wypowiedź.

Roman
środa, 25 sierpnia 2021, 11:02

czy ten płot powstanie przy wykorzystaniu zasieków o muzycznej nazwie Concertina?

Olek
środa, 25 sierpnia 2021, 10:29

W pełni popieram decyzje rządu. Brawo dla chłopaków z SG i WP. Brawo Polska. Brawo MY. Zauważmy jednak mały szczegół. W tak drobnej sprawie jak naruszenie granic UE, nie widać pomocy nawet symbolicznej ze strony innych członków UE. Jesteśmy zostawieni z problemem sami sobie. To pokazuje, że w razie W liczyć możemy tylko na siebie i żadne sojusze na papierze nas nie ochronią. Nam potrzebna jest broń jądrowa i zwiększenie liczebności armii do 500 tys czynnej służby, rozwinięcie systemów p-lot i ppanc.

Victor
środa, 25 sierpnia 2021, 15:20

Po pierwsze nie przeczytałeś artykułu. Szczególnie od zdania: Mateusz Morawiecki poinformował, że z budową ogrodzenia Polska poradzi sobie sama. "Tu nie ma potrzeby, żeby uruchamiać jakąś szczególną pomoc"- oświadczył premier. Po drugie - przypomnij sobie nasze reakcje na prośby innych krajów w 2015r. w sprawie imigrantów. Po trzecie - dlaczego tylko 500 tys. armia. Jestem za milionem.

Jan Kowalski
środa, 25 sierpnia 2021, 17:17

Pełna zgoda z Victorem...Po czwarte - to nie prawda, raczej jest wsparcie UE dla naszych działań w celu ochrony granicy... na razie w wypowiedziach, a co do działań czy poprosiliśmy o jakieś wsparcie? - my pomagaliśmy innym krajom, jak się zwrócimy to na pewno otrzymamy pomoc... co robi nasza dyplomacja (bo samo grodzenie się to mało)? - trzeba nacisnąć na Łukaszenkę, a do tego Unia by się przydała, czy rozmawiamy o jakimś planie, mamy jakieś propozycje?... bo to samo nie spadnie z nieba, trzeba o coś "zagadać"... połączyć siły z krajami nadbałtyckimi, może wesprzeć Litwę (jak u nich przejdą to trafią do nas) jeśli tego potrzebuje... trzeba współpracować, a jak my z naszą niemą dyplomacją uważamy, że sobie poradzimy sami to nikt z pomocą się napraszać nie będzie (a to co napisał Victor o naszej odmowie przyjęcia tych paru imigrantów 6 lat temu, którzy i tak uciekli by do Niemiec to nie sądzę, aby wpłynęło to na solidarność innych państw dzisiaj, ale pewnie nam wypomną i wyglądamy jak wyglądamy - taka umiejętność tej administracji do współpracy z kimkolwiek i niestety taki nasz dzisiejszy wizerunek)...

Tweets InfoSecurity24