Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Utajnione narady posłów w sprawie sytuacji na granicy

Fot. MSWiA/Twitter
Fot. MSWiA/Twitter

We wtorek prezydium sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i jednej z podkomisji w siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku omówiło sytuację na granicy z Białorusią - poinformował szef komisji Wiesław Szczepański. A już 7 września planuje utajnione posiedzenie w tej sprawie. 

Wyjazd do Białegostoku przedstawicieli Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i Podkomisji stałej do spraw obywatelskich, cudzoziemców i migracji zaplanowany był na wtorek rano. W siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku omawiali oni, w ramach półtoragodzinnego spotkania, sytuację na granicy z Białorusią. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik, a także komenda główny Straży Granicznej, gen. dyw. Tomasz Praga. Następnym punktem jest wizyta w ośrodku dla cudzoziemców. Dalszy przebieg wizytacji miał zostać ustalony już na miejscu. Jak zaznaczył, cel wyjazdu jest roboczy, nie medialny. "Chcemy zapoznać się z problemem, omówić rozwiązania" - wyjaśnił poseł. 

Szczepański poinformował ponadto, że w planach są tajne obrady komisji w tej sprawie. "7 września planujemy utajnione posiedzenie Komisji AiSW poświęcone m.in. ochronie granicy, sytuacji migrantów, działań polskich służb w zakresie ochrony granic, ze szczególnym uwzględnieniem granicy z Białorusią i Ukrainą" - podkreślił.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Początkowo najwięcej osób trafiało na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach wojny hybrydowej. Później wzrosła liczba nielegalnych migrantów na granicach Łotwy i Polski.

Polskie MSWiA w ubiegłym tygodniu podało, że tylko w sierpniu 2 100 osób przybywających z terytorium Białorusi usiłowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Straż Graniczna zapobiegła ok. 1 350 próbom, a ok. 760 cudzoziemców zostało zatrzymanych i osadzonych w zamkniętych ośrodkach prowadzonych przez SG. Od lipca do 17 sierpnia z terytorium Polski odesłano 380 cudzoziemców, również do kraju pochodzenia.

Szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek poinformował, że jeszcze w tym tygodniu rozpocznie się budowa płotu na granicy polsko-białoruskiej. Płot stanowić będą wysokie na 2,5 metra zasieki z pierścieni drutu kolczastego; takiego jaki obecnie jest już rozciągany wzdłuż granicy z Białorusią, ale o podwójnej niż teraz wysokości, czyli ułożony zostanie "pierścień na pierścieniu". Podwojona też zostanie liczba żołnierzy wspierających SG do 2 tysięcy.

W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa cudzoziemców; osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Migranci koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać na Białoruś. Według poniedziałkowych informacji Straży Granicznej grupa liczyła 24 osoby.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze