Minister zapewnia: podwyżki na kontach funkcjonariuszy Służby Więziennej jeszcze przed Wielkanocą

15 kwietnia 2019, 16:35
Służba Wiezienna, ślubowanie, fot. Facebook SW
Fot. Facebook Służba Więzienna

"Uzyskaliśmy zapewnienie wypłaty tych środków (red. podwyżki) dla funkcjonariuszy do Świąt Wielkanocnych 2019 roku z wyrównaniem od 1 stycznia" - informuje NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa po wczorajszym spotkaniu z wiceszefem resortu sprawiedliwości Patrykiem Jakim. Po piątkowym podpisie premiera Mateusza Morawieckiego, złożonym pod rozporządzeniem zwiększającym mnożnik kwoty bazowej do poziomu 3,71, w poniedziałek dokument opublikowano w Dzienniku Ustaw, a co za tym idzie dziś nabrał on mocy prawnej. Wszystko więc wskazuje na to, że wypłaty podwyżek zostaną zrealizowane jeszcze w tym tygodniu. 

Opublikowane rozporządzenie, podpisane w ubiegły piątek przez premiera Mateusza Morawieckiego, zakłada wzrost mnożnika kwoty bazowej do poziomu 3,71. Nowy mnożnik przełoży się na wzrost uposażenia zasadniczego o kwotę 520 złotych na stanowiskach zaszeregowanych w grupie od 2 do 39. Co za tym idzie, łącznie uposażenie zasadnicze, razem z dodatkiem za wysługę lat, wzrośnie przeciętnie o 604 złote brutto na etat. Brakujące 51 złotych to kwota wynikająca ze wzrostu nagrody rocznej, czyli tzw. trzynastki. Takie wyliczenia, jeszcze na etapie projektu, przedstawiało ministerstwo sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że na odpowiednie regulacje, umożliwiające wypłatę podwyżek, mundurowi z SW czekali od listopada, a więc od czasu podpisania porozumienia między NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa a resortem sprawiedliwości. Przedłużające się prace nad przepisami sprawiły, że nastroje w SW bliskie były tym, które doprowadziły do ubiegłorocznego protestu. Determinację funkcjonariuszy najlepiej obrazują pojawiające się w rozmowach zapowiedzi kolejnej fali masowego korzystania ze zwolnień lekarskich. Kiedy mundurowi zobaczą pieniądze na swoich kontach? Jak zapewniała nas jeszcze w lutym rzecznik prasowa Dyrektora Generalnego SW, ppłk Elżbieta Krakowska, wypłaty nastąpią „niezwłocznie, po opublikowaniu rozporządzeń regulujących przedmiotowe zagadnienia”. Wszystko wskazuje na to, że stanie się to jeszcze przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. 

Z informacji jakie po spotkaniu z wiceministrem sprawiedliwości Patrykiem Jakim przekazali przedstawiciele NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa wynika, że  wypłaty środków dla funkcjonariuszy mają zostać zrealizowane do Świąt Wielkanocnych 2019 roku z wyrównaniem od 1 stycznia.

Obecnie rozdzielana podwyżka nie jest jedyną jaka w najbliższym czasie trafi do SW. Zgodnie z podpisanym porozumieniem, kolejny wzrost wynagrodzeń (średnio, nie mniej niż 500 złotych brutto na etat) powinien nastąpić od stycznia przyszłego roku.

Zgodnie z wyliczeniami podwyżki w 2019 roku pochłoną kwotę 221 122 000 złotych. Łącznie zwiększenie uposażeń w SW w latach 2019-2028 ma kosztować budżet państwa 2 363 761 000 złotych. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Pracownik cywilny SW
czwartek, 16 maja 2019, 15:01

To teraz może w końcu zapewnijcie je pracownikom cywilnym którzy również byli ujęci w POROZUMIENIU !!!!!

Cywil
wtorek, 23 kwietnia 2019, 20:49

Zgodnie z pismem otrzymanym na początku grudnia, cywile również mieli otrzymać podwyżki (co prawda dużo niższe ni fusze - ale zawsze), jak widać zostali olani...

Michał
piątek, 19 kwietnia 2019, 15:36

Popieram i gratuluję. To dobrze że nie musieliście uciekać się do strajku - jak my, nauczyciele. ( Potem by mówili że wzięliście więźniów na zakładników?). Wesołych świąt.

tint
piątek, 19 kwietnia 2019, 14:53

Brawo. Widać że polityka bezmyślnego rozdawnictwa funkcjonuje i ma się dobrze. Która to podwyżka dla SW w ostatnich latach? Trzecia? Czy ktoś wreszcie kiedyś powie ile tak naprawdę funkcjonariusze SW przygarniają w ciągu roku? Dlaczego nie liczy im się wszystkich dodatków, które otrzymują? Wystarczy spojrzeć na PIT funkcjonariusza i wtedy widać prawdę. Wczasy pod gruszą, mundurówka, sufitówka itd. Można wymieniać. I nic tylko ciągłe narzekanie. Ileż tego można wysłuchiwać. Nie znam klawisza, który nie miałby dodatkowej fuchy. Nie dlatego że mu nie starcza a dlatego że może. Po odbębnieniu służby ma 2 dni wolnego kiedy może sobie dorobić. Zresztą niektórzy załatwiają swoje interesy podczas pracy na służbie. Dużo by opisywać. Żałosne że na to są pieniądze a choćby pielęgniarki nie mogą się doprosić o większy szacunek i wycenę ich pracy.

Myślący nauczyciel
czwartek, 18 kwietnia 2019, 17:00

Podwyżki byly ustalone już dawno. Wojsko Straż pożarna SW. Tylko ci ostatni dostali je dopiero teraz.

Tweets InfoSecurity24