Projekt podwyżek SW już na RCL. Jak wygląda tabela mnożników?

19 marca 2019, 16:19
SW, funkcjonariusz, fot. SW.gov.pl
Fot. Służba Więzienna - kpt. Szczepan Sułek

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się dziś projekt wyczekiwanego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej rozporządzenia, dzięki któremu otrzymają oni wynegocjowane w ubiegłym roku podwyżki. Projekt w trybie pilnym został zaopiniowany pozytywnie przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Zgodnie z dokumentem, pensje mundurowych już niebawem powinny wzrosnąć (wraz z nagrodą roczną) przeciętnie o 655 złotych brutto.

Funkcjonariusze Służby Więziennej długo czekali na to, aż rozporządzenie ujrzy światło dzienne. Wynegocjowane w ubiegłym roku podwyżki, na konta funkcjonariuszy powinny trafiać od 1 stycznia tego roku jednak, mimo że mundurowi otrzymali już w tym roku trzy pensje, żadna z nich nie zawierała obiecanych pieniędzy. Dzisiejsza publikacja projektu rozporządzenia to już jeden z ostatnich etapów przed oczekiwaną zmianą przepisów. To, jak ważna jest to kwestia dla środowiska mundurowych z SW, widać choćby po ekspresowym trybie opiniowania przez jeden ze związków zawodowych działajacych w formacji.

Jak czytamy w projekcie, "zmiany polegają na zmianie mnożników przeciętnego uposażenia stanowiącego uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy, co w konsekwencji będzie skutkować podwyżką stawek uposażenia zasadniczego o kwotę 520 złotych na stanowiskach zaszeregowanych w grupie od 2 do 39". Pierwsza grupa zaszeregowania pozostaje na niezmienionym poziomie. Podwyżka uposażenia zasadniczego spowoduje też wzrost wydatków z tytułu dodatku za wysługę lat. Co za tym idzie, łącznie uposażenie zasadnicze, razem z dodatkiem za wysługę lat, wzrośnie przeciętnie o 604 złote brutto na etat. Brakujące 51 złotych to kwota wynikająca ze wzrostu nagrody rocznej, czyli tzw. trzynastki.

image
Źródło: Projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej

Ile to będzie kosztowało? Zgodnie z wyliczeniami podwyżki w 2019 roku pochłoną kwotę 221 122 000 złotych. Łącznie zwiększenie uposażeń w SW w latach 2019-2028 ma kosztować budżet państwa 2 363 761 000 złotych. 

Po zmianach wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SW, wzrośnie z poziomu 3,28 do 3,71. 

image
Źródło: Projekt rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Więziennej

Funkcjonariusze SW mogą się spodziewać, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, a biorąc pod uwagę fakt, że projekt został już opublikowany i w części zaopiniowany, może się to zdarzyć w najbliższych dniach. Zatem nie jest wykluczone, że podwyżki znajdą się na kontach funkcjonariuszy wraz z kwietniową, a najpóźniej z majową wypłatą. Dodatkowo mundurowi otrzymają też wyrównanie równe kwocie jaką powinni otrzymać od stycznia tego roku.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
f-sz z pierwszej lini
piątek, 12 kwietnia 2019, 16:19

pieniążki były już w zakładach i nagle kazali je wycofać. Już poszły informacje że będą płacić i nagle wszystko zabrali. Czuję się jak śmieć, a nie jak dumny człowiek z orłem na mundurze. Tak nas upodlają swoimi zagrywkami. Teraz to już tylko psychiatra.

M
środa, 20 marca 2019, 16:10

Nie rozumiem dziwnych odpowiedzi z wojska. Niech każdy pilnuje własnego nosa. Ciekawe co by pisali funkcjonariusze z innych formacji, gdyby bezpośrednio ich to dotyczyło. Nie jest przyjemne, że państwo polskie nie traktuje wszystkich na równi. Każdy zawód jest potrzeby i powinien być doceniany. Wojsko cichosza;-) bardzo proszę nie budzić się z prostackimi komentarzami!!!

Ministrant
środa, 20 marca 2019, 07:56

Patryk Jaki loddaj moje pincset dwadziścia zlociszy

F-sz
środa, 20 marca 2019, 00:42

Czyli od kwietnia L4 do czasu wypłaty takiej jakaś nam się należy a jak się dowodzącym to nie podoba cóż taki mamy klimat nie szanujecie nas to macie tego efekty

SW Travel
wtorek, 19 marca 2019, 19:17

Wojsko - ok 500 netto, Policja tak samo. Natomiast wielu, wielu księgowych z jednostek podstawowych wylicza że będzie to ok 300 zł, jeśli tak się stanie to niech Wojsko juz zacznie przygotowania do ochrony jednostek bo funkcjonariuszy SW nikt tam nie zastanie.

Tweets InfoSecurity24