Reklama

Służba Więzienna

Jedyna oferta i za mały budżet. Czy SW kupi nowe radiotelefony?

Fot. sw.gov.pl
Fot. sw.gov.pl

Służba Więzienna zamierza kupić ponad 1200 nowych radiotelefonów. Przetarg może jednak nie zakończyć się dla formacji udzieleniem zamówienia. Jedyna złożona w postępowaniu oferta przekracza bowiem budżet SW.

Centralny Zarząd Służby Więziennej otworzył oferty w przetargu na dostawę radiotelefonów wraz z dodatkowym wyposażeniem. Chodzi o zakup 1241 sztuk radiotelefonów przenośnych wraz z niezbędnym oprogramowaniem do współpracy w ramach Cyfrowego Systemu Łączności Radiowej Służby Więziennej. Mowa jest o urządzeniach w komplecie z antenami, bateriami i klipsami, ładowarkami do baterii jedno- i sześciostanowiskowymi oraz kablami do programowania radiotelefonów. 

W postępowaniu – jak wynika z informacji z otwarcia ofert – pojawiła się tylko jedna propozycja. Pochodzi ona od konsorcjum firm Teltronik Sp. z o.o. (lider) i Aksel Sp. z o.o. Za realizację zamówienia firmy oczekują 3 964 148,55 złotych. Na sprzęt oferują 60 miesięcy gwarancji i deklarują, że wydajność oferowanego akumulatora to 29 godzin. Jak zaznacza SW "termin wykonania zamówienia i warunki płatności są zgodne z wymaganiami zawartymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia". Problem jednak w tym, że cena jaką zaproponowano przekracza – nieznacznie – budżet formacji, wynoszący 3 934 150,00 zł. Nie wiadomo czy Służbie Więziennej uda się znaleźć dodatkowe 30 tys. złotych, jednak biorąc pod uwagę, że brakująca suma stanowi mniej niż 1 proc. wartości zamówienia, taka sytuacja wydaje się dość realna. W przeciwnym razie, formacja będzie zmuszona unieważnić przetarg i rozpisać postępowanie na nowo.

Patrząc na cenę, wyraźnie widać też, że SW raczej nie skorzysta z ewentualnego prawa opcji. Co więcej, warto też przypomnieć, że w przypadku tego przetargu, SW zdecydowała się zastosować tzw. "procedurę odwróconą", wskazaną przez Prawo Zamówień Publicznych. Tym samym zamawiający najpierw ma dokonać oceny ofert, a następnie zbada, czy dany wykonawca, którego oferta zostanie oceniona jako najkorzystniejsza, nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu.

Przypomnijmy, SW chce kupić urządzenia radiokomunikacyjne w standardzie ETSI DMR Tier II, zgodnym z ETSI TS 102 361, współpracujące z Systemem Łączności Radiowej Jednostek Organizacyjnych Służby Więziennej opartym o oprogramowanie dyspozytorskie Consel. Jak wskazano, dostarczone do funkcjonariuszy radiotelefony przenośne muszą posiadać możliwość pracy w trybie bezpośrednim z wykorzystaniem dwóch szczelin w trybie cyfrowym DMR. Zastrzeżono też, że nowe radiotelefony muszą współpracować z już używanymi przez SW konwencjonalnymi radiotelefonami analogowymi produkcji Motorola typ GP serii 300 i Hytera typ PD i MD serii 700 oraz w trybie cyfrowym z radiotelefonami DMR produkcji Motorola Mototrbo typ DM i DP serii 4000e. 

Reklama
Reklama

Komentarze