"Funkcyjni" jednak z płatnymi nadgodzinami? KGP i NSZZP chcą zmian w przepisach

9 kwietnia 2020, 10:53
Policjant, policja, fot. policja.pl

"(…) w KGP trwają prace nad poszerzeniem katalogu policjantów uprawnionych do płatnych nadgodzin (policjanci z dodatkiem funkcyjnym) oraz zwiększenia limitu płatnych nadgodzin powyżej 8 tygodniowo, dla wszystkich policjantów i wprowadzenia tych zmian na okres trwania epidemii COVID 19" – poinformowało Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Taką informację miał przekazać podczas posiedzenia Prezydium ZG NSZZP przewodniczący związku Rafał Jankowski.

W związku z trwającą epidemią koronawirusa może się okazać, że już niedługo płatne nadgodziny obejmą też policjantów otrzymujących dodatek funkcyjny. Tak wynika z informacji jaką po posiedzeniu Prezydium ZG NSZP przekazał szef związku Rafał Jankowski. W katalogu stanowisk objętych płatnymi nadgodzinami mieliby pojawić się m.in. naczelnicy, komendanci komisariatów, a nawet komendanci miejscy i powiatowi. Jak miał zapewnić podczas spotkania Jankowski, to wspólna propozycja Komendy Głównej Policji i NSZZ Policjantów. Zmiany – jak podkreślił  zakładają również zwiększenie "limitu płatnych nadgodzin powyżej 8 tygodniowo". 

Szanse na spełnienie tego postulatu, o którym NSZZ Policjantów mówił kilka miesięcy temu są całkiem realne, ponieważ opracowaniem projektu nowelizacji zajmuje się w tej chwili KGP, a Komendant Główny Policji osobiście wystąpił o wsparcie tej inicjatywy przez NSZZ Policjantów. Ten projekt poparł Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

fragment komunikat Biura Prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Jak przekonuje szef NSZZP - "w obecnych warunkach wymaga się wyjątkowej dyspozycyjności od wszystkich policjantów", a "na zwiększonych obrotach swoje obowiązki wykonują dziś również ci, którym ustawa nie daje prawa do płatnych nadgodzin".

Różnica zdań

Przypomnijmy, zgodnie ze stanowiskiem, jakie szef MSWiA Mariusz Kamiński przesłał do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek we wrześniu ubiegłego roku, zdaniem resortu płatne nadgodziny dla funkcjonariuszy otrzymujących dodatek funkcyjny się nie należą. "Dodatkowo należy mieć na uwadze, że ewentualne objęcie płatnymi nadgodzinami ponadnormatywnymi również funkcjonariuszy uprawnionych do otrzymania dodatku funkcyjnego zlikwiduje przesłankę wprowadzenia dodatku, mówiącą o braku możliwości odbioru godzin ponadnormatywnych" – pisał 11 września w piśmie do marszałek Witek minister spraw wewnętrznych i administracji.

Inne zdanie, od początku tworzenia przepisów wprowadzających do służb mundurowych płatne nadgodziny, mieli policyjni związkowcy. Chcieli oni by płatne nadgodziny przysługiwały wszystkim funkcjonariuszom, także tym pełniącym służbę na stanowiskach kierowniczych. W maju ubiegłego roku, w Sejmie, szef NSZZP mówił, że jego zdaniem, brak płatnych nadgodzin dla mundurowych uprawnionych do dodatku funkcyjnego, doprowadzi do licznych sytuacji, w których podwładni będą otrzymywać wynagrodzenie wyższe od przełożonych. Jak przekonywał, będzie to miało miejsce zwłaszcza w niewielkich jednostkach, w których specyfika służby i wakaty wymuszają wykonywanie pracy w pierwszej linii przez również tych funkcjonariuszy, którzy otrzymują dodatek funkcyjny. Jankowski zauważył wtedy, że w przypadku braku istotnej różnicy wynagrodzeń między podwładnymi i przełożonymi brak będzie chętnych do objęcia stanowisk kierowniczych. 

Wszystko na to wskazuje, że teraz sytuacja może ulec zmianie, a nowe regulacje mogą zbliżyć się do rozwiązań o których od dawna mówią związkowcy. Zmiany mają być wprawdzie wprowadzone na czas trwania epidemii koronawirusa, jednak być może po jej zakończeniu temat płatnych nadgodzin dla "funkcyjnych" powróci.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Alojz
wtorek, 19 maja 2020, 11:30

Pazerność Wasza nie zna granic. Już Wam wpakowali w kieszenie pieniądze, dajcie spokój i nie zabierajcie innym pracy. Tak tak...myślicie tylko o sobie. Oddajcie wszystkie mundurówki...za dobrze jest Wam. Jesteście jak hieny cmentarne. WSTYD!!!!

Pitek
wtorek, 4 sierpnia 2020, 13:59

Weź ubierz się w mundur i wyjdź na ulicę, wtedy zobaczysz za co dostaje pieniądze policjant, tylko z daleka komus z zewnątrz wydaje się że to gid robota

asior
czwartek, 16 kwietnia 2020, 17:18

W chwili obecnej w polskiej policji jest patologia w przyznawaniu premii, dodatków o awansach nie będę wspominał. Teraz" układ" wyciąga rękę po kasę z nadgodzin to jest szczyt bezczelności o honorze pisać nie będę bo to są ludzie, którzy takiego pojęcia nie znają!!!

Informator
czwartek, 16 kwietnia 2020, 01:10

Funkcyjni chcą jeszcze pieniędzy za nadgodziny. To chyba jakiś absurd przecież planują zwolnienia w budżetówce. Za chwilę na nic nie będzie kasy jeśli Unia nie da. W jakim wy świecie żyjecie Ludzie będą bez pracy a wy planujecie jakieś płatne nadgodziny. Cieszcie się, że za obecne "bardzo męczące" łażenie po osiedlach wam płaca. Po pracy do dziupli i siedziec jak siedzą inni a nie nadgodziny. Co chcecie jeszcze robic obecnie w jednostce.

dnjiuuu
czwartek, 16 kwietnia 2020, 00:53

Czyli kadra kierownicza przejmie płatne nadgodziny. I już widać jak przekupne są związki NSZZP. Wstyd

Jeden z was
środa, 15 kwietnia 2020, 22:10

Na przeglądarce padła informacja o chorych policjantach i objętych kwarantanną z uwagi na koronowirusa, pytanie do związków czy choży będą mieli zapewnione 100% czy nie i na jakich zasadach to się odbędzie? Czy jak dotychczas że każdy z funkcjonariuszy będzie musiał udowodnić że złapał to w służbie? PS w okresie od 15 stycznia 2020 do 05 marca 2020 w niektórych jednostkach była wysoka zachorowalność na zapalenie płuc - przypadek? Jest to do sprawdzenia. Pozdrawiam panie i panów w granacie wracajcie do zdrowia.

Tweets InfoSecurity24