Dlaczego MSWiA nie rozszerzy dodatku przedemerytalnego?

23 marca 2021, 10:19
MSWiA, fot, MSWiA
Fot. MSWiA

Świadczenie motywacyjne, nazywane też dodatkiem przedemerytalnym, miało przekonać doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w służbie. Zgodnie z przyjętymi przepisami otrzymują je mundurowi po 25 i 28,5 latach służby i wiele wskazuje na to, że młodsi stażem nie mają co liczyć na to, że zostaną do grupy beneficjentów dopisani. Jak informuje bowiem wiceszef MSWiA Maciej Wąsik – w odpowiedzi na interpelację – w resorcie nie są prowadzone prace zmierzające do objęcia świadczeniem motywacyjnym mundurowych posiadających 10- i 15-letni staż służby. Problem w tym, że w 2019 roku, z formacji odeszło ponad 2500 mundurowych, którzy nie osiągnęli 20 lat służby, a większość z nich nie dosłużyła nawet 15 lat.

Celem świadczenia motywacyjnego było zatrzymanie w poszczególnych formacjach tych funkcjonariuszy, którzy – posiadając prawa emerytalne – zdecydują się na emeryturę nie odejść i dalej pełnić służbę. Dodatek, w ministerialnym założeniu, ma się więc "samofinansować", o czym zresztą wielokrotnie podczas prac nad tzw. superustawą przypominał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Idąc tym tokiem myślenia, wprowadzanie dodatków dla mundurowych z 10-letnim stażem nie jest możliwe, a przynajmniej nie w tym samofinansującym się modelu, bowiem nie posiadają oni uprawnień emerytalnych. Nieco inaczej sprawa wygląda z mundurowymi, którzy w służbie są już minimum 15 lat. Wszystko dlatego, że jakaś cześć tej grupy posiada uprawnienia emerytalne, choć trzeba też jasno powiedzieć, że po takim okresie służby nie należy ona do najwyższych. I to jest jedna strona medalu. Druga to walka z wakatami, w czym dodatek przedemerytalny też miał pomóc. I biorąc to pod uwagę, rozważenie wprowadzenia dodatku dla mundurowych z 10- czy 15-letnim stażem nie wydaje się już działaniem nieuzasadnionym. Dlaczego? Świadczą o tym liczby, które udostępniło MSWiA. 

"Jednocześnie należy wskazać, że dodatki motywacyjne, o których mowa w art. 120a ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, są ściśle powiązane z wiekiem uprawniającym funkcjonariusza do odejścia na zaopatrzenie emerytalne" – czytamy w odpowiedzi jakiej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik udzieli na interpelację skierowaną do resortu spraw wewnętrznych i administracji przez Cezarego Grabarczyka. Minister tłumaczy, że "regulacja ma na celu spowodowanie pozostania w służbie funkcjonariuszy posiadających wiedzę i wieloletnie doświadczenie zawodowe", a "przyznane świadczenie ma się przyczyniać do podjęcia decyzji o późniejszym przejściu na emeryturę, co umożliwia przekazywanie wiedzy i umiejętności praktycznych funkcjonariuszom o niższym stażu służby i jest naturalnym elementem doskonalenia zawodowego". Problem jednak w tym że, jak się okazuje, spora grupa policjantów (dane udostępnione przez ministra Wąsika dotyczą policji) podejmuje decyzję o odejściu z formacji przed osiągnięciem 15 lat służby oraz między 15 a 20 jej rokiem.

W 2019 roku z policji odeszło 4564 mundurowych, z których aż 1 699 funkcjonariuszy to policjanci, którzy nie przekroczyli 15 lat służby, a 836 odeszło po odsłużeniu w policji od 15 do 20 lat. Łącznie to przeszło połowa wszystkich odejść w 2019 roku. Mimo, że dane pochodzą tylko z jednego roku, to wydaje się, że i tak powinny skłonić do myślenia. I choć zgodnie z przyjętymi zasadami dodatek nie może generować dodatkowych kosztów (dotyczy osób z uprawnieniami emerytalnymi), pytanie o to, czy odejścia funkcjonariuszy z kilkunastoletnim stażem nie są problem dla formacji, to już zupełnie inna kwestia. Warto pamiętać, że policjant nawet z kilkuletnim stażem zdobył już pewne doświadczenie, a formacja zainwestowała w jego szkolenie. Tak więc jego decyzja o odejściu ze służby – bez względu na to czy posiada on uprawnienia emerytalne, czy nie – stanowi pewien problem. Oczywiście na jego miejsce przyjęty zostanie młody policjant, którego jednak znowu trzeba wyszkolić i dać czas by zdobył doświadczenie. 

Czy zmiany w zasadach przyznawania dodatku przedemerytalnego są możliwe? Z pewnością nie teraz, o czym dość jasno informuje wiceszef MSWiA. Jak pisze, "aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne w zakresie nowelizacji ustawy o Policji w obszarze przyznania świadczeń motywacyjnych dla policjantów posiadających 10- i 15-letni staż służby". Zmiana nie jest zapewne możliwa dziś również z prozaicznego powodu – pieniądze. Rozszerzenie tego świadczenia wiązałoby się bowiem z koniecznością przynajmniej częściowego odejścia od idei jego samofinansowania, a więc trzeba byłoby znaleźć dodatkowe środki, a tych w tym roku zbyt wiele nie ma.

Czy MSWiA zdecyduje się kiedyś na zmiany obowiązujących zasad? Dziś na to pytanie nikt nie zna pewnie wiążącej odpowiedzi, a najbezpieczniej jest stwierdzić – to zależy. To zależy od tego jak wiele wakatów będzie w służbach podległych resortowi, jak wiele odejść ministerstwo notować będzie w grupie mundurowych ze wskazanym stażem oraz od tego czy znajdą się pieniądze na to, by "nowe" rozwiązanie sfinansować. 

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 95
25+
czwartek, 25 marca 2021, 09:00

Wiem ze wam zazdrość tyłek ściska o ten dodatek ale to nie powód żeby pluć na policjantów ze stażem 25 i wiecej lat. Wy młodzi nie macie żadnych hamulców. Co drugi pisze o awansach a do niczego się nie nadaje. Weźcie się do roboty i trochę pokory. Dość waszych bezczelnych wpisów. Uprzedzam tych co mi chcą odpowiedzieć nie jestem komendantem ani naczelnikiem tylko liniowym policjantem od samego początku służby. 4 lata Opi i 21 lat operacyjny w WK. Przestańcie tez pisać o waszej ciężkiej pracy w cywilu i próbie łączenia i porównywania tego okresu ze służba.

20+
piątek, 26 marca 2021, 12:22

Dla Ciebie policjant który ma 23, 24 lata służby to też młody?

..
czwartek, 25 marca 2021, 23:01

Pan oficer się nie denerwuje. Tego właśnie uczycie młodych policjantów. Bycia bezczelnym i roszczeniowym, bo macie ileś tam służby. Poza tym policjanci 25+ mają doświadczenie, tylko niekoniecznie w obecnych czasach.

Pies
piątek, 26 marca 2021, 13:08

Cała prawda brawo

Wasyl
czwartek, 25 marca 2021, 15:10

A gdzie szanowny operacyjniak pracuje? Na komisariacie dużego miasta, czy w jakimś KPP na przedmieściach

25+
piątek, 26 marca 2021, 17:25

Dla twojej wiadomości duze KMP woj. śląskie

Kik
czwartek, 25 marca 2021, 11:13

Ja ci współczuję kolego z firmy ze tyle lat przepracowales

kirk
środa, 24 marca 2021, 22:37

Piszę jak jest w praktyce: największy osobowo wydział kwp lublin, robi się wszystko by tacy policjanci z tym dodatkiem jak najszybciej odeszli. Po prostu tak im się umila i układa służby, aby odechciało się im chcieć. A nauka młodych, przekazywanie wiedzy? Żartujecie chyba ...

Zniechęcony
środa, 24 marca 2021, 22:23

No to powodzenia sam mam 15: lat teraz i wielu moich kolegów je kończy niedługo,nikt nie będzie tu już na nic czekał bo nie ma co jak się nie ma układów i perspektyw.Nikt nie będzie dymał na 3 czy 5 gr do 25 lat w tych czasach chyba że siedzi na cieplym stołku.Wszyscy uciekną bo się nie da dłużej oni tego nie widzą.Ciekawe czy na emerytury będą mieli jak nie ma 500 zł na dodatek który nie liczy się do podstawy.Powodzenia! Będę się już niedługo z boku przygląda jak upada ta śmieszna instytucja

Uzi
czwartek, 25 marca 2021, 23:05

Od zawsze tak jest, że liniowi mający pierwsze prawa emerytalne odchodzą na emeryturę, bo nie mają szans na awans. Zostaje ci, którzy już awansowali, albo ci, którzy zaraz awansują. Nie każdy po 15 latach na ulicy pozwoli sobą pomiatać jakiemuś młodemu, ale plecakowi. Jest możliwość to się korzysta. 15 lat wystarczy na stwierdzenie, że świata się nie uratuje, a własne zdrowie jeszcze można

naiwniaki
środa, 24 marca 2021, 21:03

zabrać 25+ i będzie sprawiedliwie , nie dawać jakichkolwiek dodatków , kto zechce to zostanie kto nie odejdzie.Nowych nie ma i nie będzie chyba że podstawa będzie wypłacana x2 jak teraz -co miesiąc, ot recepta płacić składki i pracować

yogi
środa, 24 marca 2021, 19:36

Po co w sprawę dodatku za nieodchodzenie na emeryturę są mieszani funkcjonariusze nie majacy jeszcze do niej praw? Dodatek powinien być wyłącznie dla tych co już uzyskali prawa, czyli 15+. Chyba, ze na siłę szuka się uzasadnienia, aby nic nie zmieniać. Żeby dodatki dostała w przeważającej większości kadra kierownicza i nikt więcej? Bo robolom się nie należy. Tylko dlaczego równolegle jest zdziwienie, że robole po 15 latach nie majacy szans na awans odchodzą?

...
czwartek, 25 marca 2021, 07:48

To jest firma, która sama tworzy problemy, a później wysyła rzeszę ludzi, aby je dzielnie rozwiązywali. Nie przez przypadek KGP i KWP mają praktycznie pełną obsadę. Jedni tworzą, drudzy rozwiązują i jest wszystko w porządku

Tweets InfoSecurity24