Reklama

Informację o uwolnieniu Estona Kohvera przekazało Radio Free Europe/Radio Liberty. Poinformowano, że został on wymieniony w zamian za byłego oficera estońskiej Policji Bezpieczeństwa (tej samej formacji, w której służy Eston Kohver) Aleksieja Dressena, skazanego w Estonii za zdradę państwa na 16 lat więzienia w 2012 roku.

Aleksiej Dressen miał przekazywać istotne informacje rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. To właśnie FSB stała za porwaniem Estona Kohvera. Dressen był oficerem estońskiej Policji Bezpieczeństwa od 1993 roku. Informacja o wymianie została potwierdzona przez przedstawicieli rosyjskich służb.

Agencja AFP przytacza komentarz prawnika Estona Kohvera który stwierdził, że uwolnienie estońskiego oficera jest związane z jutrzejszą wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina w Stanach Zjednoczonych. Moskwa w ostatnim czasie stara się poprawić relacje z państwami Zachodu, czemu ma służyć między innymi rozmieszczenie wojsk w Syrii, niejako wymuszające utrzymywanie przynajmniej roboczych kontaktów z państwami koalicji przeciwko IS. Dowodem na to jest wznowienie rozmów pomiędzy przedstawicielami armii Rosji i USA.

Czytaj więcej: USA wznawiają kontakty wojskowe z Rosją. Powód: Sytuacja w Syrii

Część komentatorów, w tym w Niemczech wskazuje na potrzebę zniesienia sankcji wobec Rosji z uwagi na rolę Moskwy w konflikcie w Syrii. Przeprowadzenie wymiany może przyczynić się do ocieplenia wizerunku Federacji w oczach zachodniej opinii publicznej. Jednocześnie zdołano uwolnić ważnego agenta Moskwy, na długo przed upływem wyroku skazującego.

Eston Kohver został porwany przez przedstawicieli rosyjskiego wywiadu 5 września 2014 roku, a więc w dniu przyjęcia przez kraje NATO ustaleń szczytu w Newport, wzmacniających zdolność obronną Sojuszu. Działania Moskwy były odczytywane jako sygnał zdolności do podejmowania agresywnych działań wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Kohver został porwany w rejonie przygranicznym na terenie Estonii, złamano więc integralność kraju NATO i Unii Europejskiej. W czasie działań strona rosyjska wykorzystała systemy zakłócające łączność radiową. Notatka, jaką sporządzono po zdarzeniu była podpisana również przez pograniczników z Federacji. Jest to interpretowane jako dowód, że operacja została zaplanowana na najwyższym szczeblu – początkowo rosyjscy strażnicy graniczni byli prawdopodobnie przekonani, że sprawa miała podłoże kryminalne.

Reklama

Komentarze

    Reklama