Reklama

Za Granicą

Estoński oficer porwany przez FSB uwolniony. Element „resetu” z Zachodem?

  • Eston Kohver został porwany przez rosyjską FSB. Na zdjęciu ćwiczenia jednostek Specnazu.
    Eston Kohver został porwany przez rosyjską FSB. Na zdjęciu ćwiczenia jednostek Specnazu.

Rosyjskie władze uwolniły Estona Kohvera, oficera estońskich służb specjalnych porwanego przez FSB z terytorium Estonii i skazanego przez rosyjski sąd. W zamian do Rosji przekazano Aleksieja Dressena, skazanego w Estonii za zdradę państwa w 2012 roku. Wiele wskazuje na to, że Rosjanie chcieli w ten sposób poprawić wizerunek w związku z próbami ocieplenia relacji z Zachodem.

Informację o uwolnieniu Estona Kohvera przekazało Radio Free Europe/Radio Liberty. Poinformowano, że został on wymieniony w zamian za byłego oficera estońskiej Policji Bezpieczeństwa (tej samej formacji, w której służy Eston Kohver) Aleksieja Dressena, skazanego w Estonii za zdradę państwa na 16 lat więzienia w 2012 roku.

Aleksiej Dressen miał przekazywać istotne informacje rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. To właśnie FSB stała za porwaniem Estona Kohvera. Dressen był oficerem estońskiej Policji Bezpieczeństwa od 1993 roku. Informacja o wymianie została potwierdzona przez przedstawicieli rosyjskich służb.

Agencja AFP przytacza komentarz prawnika Estona Kohvera który stwierdził, że uwolnienie estońskiego oficera jest związane z jutrzejszą wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina w Stanach Zjednoczonych. Moskwa w ostatnim czasie stara się poprawić relacje z państwami Zachodu, czemu ma służyć między innymi rozmieszczenie wojsk w Syrii, niejako wymuszające utrzymywanie przynajmniej roboczych kontaktów z państwami koalicji przeciwko IS. Dowodem na to jest wznowienie rozmów pomiędzy przedstawicielami armii Rosji i USA.

Czytaj więcej: USA wznawiają kontakty wojskowe z Rosją. Powód: Sytuacja w Syrii

Część komentatorów, w tym w Niemczech wskazuje na potrzebę zniesienia sankcji wobec Rosji z uwagi na rolę Moskwy w konflikcie w Syrii. Przeprowadzenie wymiany może przyczynić się do ocieplenia wizerunku Federacji w oczach zachodniej opinii publicznej. Jednocześnie zdołano uwolnić ważnego agenta Moskwy, na długo przed upływem wyroku skazującego.

Eston Kohver został porwany przez przedstawicieli rosyjskiego wywiadu 5 września 2014 roku, a więc w dniu przyjęcia przez kraje NATO ustaleń szczytu w Newport, wzmacniających zdolność obronną Sojuszu. Działania Moskwy były odczytywane jako sygnał zdolności do podejmowania agresywnych działań wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Kohver został porwany w rejonie przygranicznym na terenie Estonii, złamano więc integralność kraju NATO i Unii Europejskiej. W czasie działań strona rosyjska wykorzystała systemy zakłócające łączność radiową. Notatka, jaką sporządzono po zdarzeniu była podpisana również przez pograniczników z Federacji. Jest to interpretowane jako dowód, że operacja została zaplanowana na najwyższym szczeblu – początkowo rosyjscy strażnicy graniczni byli prawdopodobnie przekonani, że sprawa miała podłoże kryminalne.

Reklama

Komentarze

    Reklama