Emerytury w Straży Marszałkowskiej znacznie wyższe niż w Policji?

12 listopada 2020, 08:35
Straż Marszałkowska, fot. Kancelaria Sejmu

Emerytury funkcjonariuszy strzegących Sejmu wielokrotnie przewyższają świadczenia w policji. Zapewniła im to ustawa, uchwalona przez PiS - pisze "Rzeczpospolita". Chodzi o zmiany zgodnie z którymi od 14 kwietnia tego roku funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej weszli w skład systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych. 

"Ponad 8 tys. zł netto – tyle może wynosić średnia emerytura mundurowa funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, niewielkiej służby strzegącej parlamentu. Na takie emerytury mogą oni przechodzić od kwietnia, w związku z przeprowadzoną w 2018 roku reformą straży" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wysokość emerytur gazeta ustaliła nieoficjalnie w trzech źródłach. Oficjalne dane są bowiem tajemnicą. Dziennik przypomina, że w październiku pisał, iż średniej emerytury nie chce podać ani Kancelaria Sejmu, ani Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, wypłacający świadczenia. "Oprócz <<Rzeczpospolitej>> bezskutecznie występował o takie dane senator KO Krzysztof Brejza. Odmowę udzielenia odpowiedzi parlamentarzyście ZER MSWiA uzasadnił tym, że grupa strażników emerytów jest zbyt mała, w związku z tym niereprezentatywna" - czytamy. Jak podaje dziennik, według Kancelarii Sejmu do końca sierpnia ze służby odeszło 42 funkcjonariuszy, a ich średni wiek to niespełna 57 lat. "Z naszych informacji wynika, że ich emerytury mieszczą się w przedziale od 6,5 tys. zł do 12,5 tys. Dane mogą być nieco inne, bo nasze trzy źródła podają kwoty, które nieznacznie się różnią. Jedno jest pewne: strażnicy pobierają wielokrotnie wyższe świadczenia niż policjanci, u których oficjalnie podawana średnia wynosi 3,9 tys. zł" - czytamy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, "podstawę wymiaru emerytury funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej (...) stanowi średnie uposażenie lub wynagrodzenie należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez funkcjonariusza".

Wysoka średnia

Jeszcze w styczniu br. szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska informowała, że w formacji pracuje 171 funkcjonariuszy, a średnie wynagrodzenie netto, wraz z dodatkami, wyniosło w 2019 r. 5999 zł. Kaczmarska podkreśliła, że jest to kwota uwzględniająca nadgodziny, których - jak podkreśliła - jest bardzo dużo, nagrody i dodatki. "Średnia kwota brutto uposażenia funkcjonariusza ze wszystkimi dodatkami, z nadgodzinami (...) to 7300 złotych brutto" - powiedziała Kaczmarska. Jak zaznaczyła, taka kwota brutto wynika z faktu, że funkcjonariusze nie płacą składek ZUS. W 2020 roku Sejm planował zatrudnić 100 funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, gdyż w poprzednim roku nie udało się obsadzić wakatów. Docelowo formacja ma liczyć około 280 mundurowych. 

Przypomnijmy, że Straż Marszałkowska stała się służbą mundurową w maju 2018 roku. Wtedy też jej funkcjonariusze zyskali nowe uprawnienia. Wśród nowych zadań Straży Marszałkowskiej, jako formacji mundurowej podległej marszałkowi Sejmu, znalazły się m.in. te polegające na prowadzeniu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, podejmowaniu działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń czy wykrywaniu urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu. Zmiany związane z objęciem funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej systemem zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych weszły w życie 14 kwietnia 2020 r.

PAP/IS24 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Tadzik
poniedziałek, 16 listopada 2020, 00:36

A to chyba niedawno Straż M. weszła w skład służb objętych emeryturami mundurowymi, no i weszła jak to mówią z przytupem

Pragmatyk
niedziela, 15 listopada 2020, 01:48

Co im żałować, jak się daje to się kraje, odmawiać nie wypada, a kwota faktycznie imponująca, dla innych służb nieosiągalny luksus

Duch czasu
niedziela, 15 listopada 2020, 01:34

No i gitara, takie ferrari służb mundurowych, nie to co my, polonezy i syrenki

Roman
niedziela, 15 listopada 2020, 00:23

Nie znam specyfiki służby Straży Marszałkowskiej, nie wiem z czym się Panowie ma codzień mierzą?, ale szczerze wątpię ze służby z pierwszej linni, tj. strażak, policjant, żołnierz, strażnik więzienny powinni zarabiać połowę mniej, to jest jakieś wypaczenie siatki płac, mam nadzieję ze będziemy równać zarobkami do najlepszych, czyli do Straży Marszałkowskiej, tego życzę nam wszystkim ...

25+
sobota, 14 listopada 2020, 13:37

To jest po prostu kpina i brak słów jaka to jest służba mundurowa śmiech na sali. Siedzą i się nudzą zero zagrożenia ,stresu i niebezpieczeństwa. Robota w cieple.

Tweets InfoSecurity24