Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Co tam Panie w… bezpieczeństwie, czyli podsumowanie tygodnia [23.01 - 29.01]

Fot. MSWiA, Lubuska Policja, KAS
Fot. MSWiA, Lubuska Policja, KAS

Co wydarzyło się w minionym tygodniu? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury podsumowania tygodnia.



Zmiana, choć bez przyspieszenia

Zgodnie z zapowiedziami, wieczorem 22 stycznia, w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia dotyczącego szczepień przeciw COVID-19. Do etapu, w ramach którego szczepieni mają być m.in. policjanci, strażacy czy strażnicy graniczny, dodano straż miejską i gminną. Rządzący nie przychylili się jednak do postulatu wysuwanego przez NSZZ Policjantów dotyczącego zmiany harmonogramu szczepień i usytuowania policjantów w grupie priorytetowej.

Rozszerzono grupę służb mundurowych w pierwszym etapie szczepień



Kadrowe roszady w Szkole Głównej Służby Pożarniczej

25 stycznia MSWiA poinformowało o zmianie na stanowisku komendanta-rektora Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Stanowisko stracił st. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski, który na czele strażackiej uczelni stał od maja 2020 roku. Czy nowy rektor będzie kierował uczelnią dłużej niż jego poprzednik?

Nowy szef strażackiej uczelni



Zaginiony projekt?

Funkcjonariusze są coraz bardziej zniecierpliwieni przedłużającymi się pracami nad zmianami w art. 15a ustawy o zapatrzeniu emerytalnym. MSWiA projekt ustawy regulujący tę kwestię do KPRM przesłał ponad miesiąc temu, jednak do dziś nie trafił do wykazu prac Rady Ministrów. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, w piśmie skierowanym 25 stycznia do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera, pyta kiedy projekt będzie dalej procedowany. Jak przypominają związkowcy, sprawa art. 15a miała zostać załatwiona, zgodnie mundurowym porozumieniem, do końca 2019 roku.

"Dalsza zwłoka (…) nie znajduje żadnego uzasadniania". Mundurowi o projekcie zmian art. 15a



Celnicy tracą cierpliwość?

Związek zawodowy Celnicy PL 26 stycznia uruchomił specjalną ankietę, w której zamierza sprawdzić jak duża część środowiska popiera ewentualny protest. Celnicy domagają się m.in. utworzenia "Komendy Głównej" dla Służby Celno-Skarbowej, stworzenia ścieżki kariery zawodowej i awansów co 2 lata oraz uporządkowania kwestii mundurowych emerytur. 

Napięta sytuacja w KAS. Celnicy rozważają protest



Policyjne kierownictwo w komplecie

Minister spraw wewnętrznych i administracji powołał 27 stycznia na stanowisko wiceszefa policji nadinsp. Pawła Dobrodzieja. Dobrodziej, obowiązki na tym stanowisku pełnił od 5 stycznia, jednak oficjalną nominacje otrzymał dopiero w ubiegłą środę. Szef MSWiA, oficjalny akt powołania, wręczył też nadinsp. Pawłowi Dzierżakowi, który zastąpił Dobrodzieja w fotelu szefa stołecznych policjantów. 

Nadinsp. Dobrodziej oficjalnie wiceszefem policji



SW powalczy z pandemią

Prezydent Andrzej Duda 27 stycznia podpisał ustawę zgodnie z którą funkcjonariusze Służby Więziennej będą mogli być kierowani do walki z pandemią. Nowelizacja reguluje też sprawę maksymalnego limitu wydatków na ryczałt za dojazd do miejsca pełnienia służby przysługujący funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który mieszka poza miejscowością pełnienia służby. Przepisy zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą kierowanie funkcjonariuszy SW do walki z pandemią



Do szczepienia wystąp

"Decyzja o przyjęciu szczepionki to wyraz najwyższej troski nie tylko o siebie i swoich najbliższych, ale także o innych" - powiedział 27 stycznia w wywiadzie dla PAP szef MSWiA Mariusz Kamiński. "Proszę policjantów i innych funkcjonariuszy – zaszczepcie się, bo na szali jest ludzkie życie. Ja ze swojej strony chcę zapewnić, że jak tylko przyjdzie moja kolej, to bez wahania przyjmę szczepionkę" - dodał Kamiński.

Mariusz Kamiński: proszę policjantów i innych funkcjonariuszy – zaszczepcie się [WYWIAD]



Nowy rok, nowe samochody

Komenda Główna Policji 27 stycznia poinformowała o wyborze najkorzystniejszej ofert w przetargu na furgony dla prewencji. 142 pojazdy kosztować mają ponad 38 mln złotych, a ich dostawcą będzie spółka MAN Truck & Bus Polska. Pierwsze auta trafią do formacji już w marcu tego roku.

Furgony za 38 mln złotych dla prewencji



Posłowie mówią nie

28 stycznia podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Petycji, posłowie nie zdecydowali się wystąpić z inicjatywą ustawodawczą w sprawie zmian zmierzających do wprowadzenia kadencyjności na stanowisku komendanta głównego policji oraz powiązania policyjnego budżetu z PKB. Propozycje takie, w formie petycji, jeszcze w maju ubiegłego roku, złożył szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Może się jednak okazać, że kwestia kadencyjności w fotelu szefa KGP niebawem powróci na sejmowe korytarze.

Policja wolna od polityki i presji budżetowej? Posłowie ocenili pomysły na ważne zmiany w formacji



Zespół rozpatrzy postulaty dotyczące SW

Minister sprawiedliwości 28 stycznia powołał do życia zespół do spraw rozpatrzenia postulatów dotyczących Służby Więziennej zgłaszanych przez związki zawodowe. Związkowcy w ubiegłym tygodniu zwracali się w tej sprawie z pismem do ministra zapowiadając, że brak reakcji ze strony resortu sprawiedliwości do końca stycznia, skutkować będzie podjęciem dalszych kroków prawnych oraz rozpoczęciem przygotowań do podjęcia akcji protestacyjnej. 

Zespół powołany, kryzys zażegnany. Protestu w SW na razie nie będzie?



Reklama

Komentarze

    Reklama