Czas na zmiany w artykule 15a. Związkowcy biorą sprawy w swoje ręce

8 sierpnia 2019, 15:25
demonstracja fot lubuska policja facebook
Fot. Lubuska Policja

„Do końca 2019 roku mamy jeszcze trochę czasu” - powiedział niedawno w Senacie dyrektor departamentu budżetu MSWiA odpowiadając na pytania dotyczące tego, kiedy pojawi się projekt zmian w artykule 15a mundurowej ustawy emerytalnej. Jak się okazuje, związkowcy postanowili nie czekać na inicjatywę resortu i z petycją dotyczącą właśnie tych zmian zwrócili się do Marszałka Sejmu.

Podjęta inicjatywa powinna przywrócić zasadę jednolitości ustalania wysokości emerytury dla wszystkich funkcjonariuszy, bez zróżnicowań zarówno faworyzujących, jak i dyskryminujących” – czytamy w petycji złożonej przez Rafała Jankowskiego Przewodniczącego NSZZ Policjantów.

Jak przypomina Jankowski, w podpisanym 8 listopada porozumieniu szef MSWiA „zobowiązał się rozwiązać problem różnicowania statusu funkcjonariuszy w zakresie nabywania praw emerytalnych w zależności od momentu przyjęcia do służby po raz pierwszy”. Chodzi o różnice powstałe w związku z wejściem w życie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy z 1994 roku.

W myśl obowiązujących dziś przepisów, emerytury dla funkcjonariuszy ustala się według różnych zasad zależnych od tego, kiedy wstąpili do służby: dla funkcjonariuszy pozostających w służbie przed 2 stycznia 1999, dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy po 1 stycznia 1999, a przed 23 lipca 2003 roku oraz dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po 23 lipca 2003 roku. Jak przekonują związkowcy, „to zróżnicowanie nie ma żadnego przekonującego uzasadnienia”. Zdaniem autorów petycji, moment rozpoczęcia służby nie jest cechą istotną, która mogłaby stanowić podstawę „odmienności w ustalaniu podstaw i wysokości emerytury”.

Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy zaopatrzeniu emerytalnym, jest zatem logiczną koniecznością, oczekiwaną przez funkcjonariuszy wszystkich służb podległych MSWiA.

fragment petycji NSZZ Policjantów złożonej do Marszałka Sejmu 8 sierpnia 2019 roku

Zegar tyka

Związkowcy przypominają, że zgodnie z podpisanym porozumieniem rozwiązania dotyczące art. 15a powinny wejść w życie do końca tego roku. Wydaje się, że MSWiA nie jest jeszcze gotowe na przedstawienie odpowiedniego projektu zmian, co więcej jak wynika z tego co mówią sami funkcjonariusze, póki co nie toczą się nawet żadne rozmowy na ten temat. Najwyraźniej ostatnia wypowiedź przedstawiciela MSWiA na tyle zaniepokoiła mundurowych, że postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Czy podjęte przez nich kroki przyniosą wymierne efekty? To raczej wątpliwe. Po pierwsze, za przygotowanie projektu odpowiedzialne jest MSWiA, a więc trudno sobie wyobrazić, żeby posłowie zdecydowali się wchodzić w kompetencje resortu. Po drugie, w tej kadencji Sejm już raczej będzie wygaszał swoją aktywność, bowiem do wyborów pozostało niewiele ponad 2 miesiące. Tak więc działanie NSZZ Policjantów to raczej próba publicznego przypomnienia MSWiA o upływających terminach. Czas pokaże czy skuteczna. Jednak jak na razie na legislacyjnym horyzoncie nie widać nawet zarysu potencjalnych zmian.

Warto też przypomnieć, że nadal nieznany jest los przyjętej niedawno przez Sejm i Senat noweli ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, zgodnie z którą mundurowi będą mogli przejść na emeryturę po 25 latach służby bez konieczności "dopracowania" do 55 lat życia. Ustawa najprawdopodobniej trafiła do Prezydenta razem z pakietem innych uchwalonych ostatnio przez Senat przepisów, jednak nie doczekała się jeszcze prezydenckiego autografu. Powody takiej zwłoki nie są znane, ale warto zauważyć że senaccy prawnicy w wydanej niedawno opinii twierdzili, że niektóre z zapisów tej noweli mogą być sprzeczne z konstytucją.

KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Smutna prawda
wtorek, 15 września 2020, 13:46

Załosne jak można było zdewastować to co wyżej napisane, mamy 15.09.2020 i w zamiast zmiany 15a wszedł dodatek 2.500+, brawo Panowie Związkowcy, naprawdę pomogliście, sobie ...

Jarosław
wtorek, 15 września 2020, 13:42

Stanowisko Związķów Zawodowych nest jasne: Dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy po 1 stycznia 1999, a przed 23 lipca 2003 roku oraz dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po 23 lipca 2003 roku. Jak przekonują związkowcy, „to zróżnicowanie nie ma żadnego przekonującego uzasadnienia”. Zdaniem autorów petycji, moment rozpoczęcia służby nie jest cechą istotną, która mogłaby stanowić podstawę „odmienności w ustalaniu podstaw i wysokości emerytury”. Oznacza to jedno, wszyscy tak samo, równo bez podziału na sztuczne daty, kropka.

Tyle w temacie
wtorek, 15 września 2020, 13:40

Podjęta inicjatywa powinna przywrócić zasadę jednolitości ustalania wysokości emerytury dla wszystkich funkcjonariuszy, bez zróżnicowań zarówno faworyzujących, jak i dyskryminujących” – czytamy w petycji złożonej przez Rafała Jankowskiego Przewodniczącego NSZZ Policjantów.

glina
czwartek, 12 grudnia 2019, 12:12

Chyba czas odświeżyć problem. Związki walczą tylko o policjantów do przyjętych do służby do października 2003. Dlaczego? Wszyscy policjanci powinni być traktowani jednakowo, jaka to różnica kiedy wstąpiłem do służby mam lata z cywila, płaciłem składki emerytalne i to nawet większe niż w tej firmie . Dlaczego mama to stracić, komu za to polepszę życie Lata pracy w cywilu też powinny być brane pod uwagę do emerytury bo nikt nam kasy za te lata nie odda

Funkcjonariusz
niedziela, 11 sierpnia 2019, 03:04

Jestem mundurowym. Przeszedłem ścieżkę od korpusu szeregowego do starszych oficerów i co z tego mam. Same problemy zdrowotne i rodzinne, nerwicę, masę nieprzespanych nocy, służbę nie 12 ,a często 36 godzin, oglądanie nieszczęść ludzkich, ćwiczenia doskonalące i ok 15 razy własną śmierć przed oczami. Gdzie tak jest w cywilu. No i 6tys zł, a szeregowy 2400, gdzie kumpel z LO czy kasjerka w biedroce ma więcej za mniej odpowiedzialności. Chcecie zrównania wieku i służby 24/7/365 do 65 roku to za takie psie życie zapłaćcie porządnie tj. szeregowy średnia krajowa, aspirant 2 średnie, młodszy oficer 3, starszy 4 średnie.

Kolo
wtorek, 21 stycznia 2020, 00:09

Bredzisz kolego . A czym Ty się zajmujesz oficerze ? Jak wygląda dzień pracy ? Ile chcesz zarabiać i za co ? Za stopień ? Bredzisz

Marek
środa, 4 grudnia 2019, 18:56

A co mają korpusy do płatności. Jak już to należy się ten max szeregowym A oficerom min

Qqq
wtorek, 22 października 2019, 16:58

Jako st. sierż. mam 3.700 na łapę. 7 lat służby i 2 grupa, nigdy na L4 (tylko w okresie psiej grypy). Bywa że mam sam służbę Na 8 godzin służby 5-10 interwencji. Żadnych perspektyw rozwoju jeżeli chodzi o moją jednostkę chyba że jesteś plecakiem. Oficerowie szkoda słów, czepiają się podwładnych o pierdoły a sami na interwencjach trzęsą portkami, zero wyobraźni o pracy na ulicy. Błagam Panie inspektorze ten biedny posterunkowy zap... na pana premię kwartalną poświęcając życie, rodzinę itp. ...

Jo
poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 23:47

A może by tak te średnie odwrotnie zrobić

Tweets InfoSecurity24