CBA wybrało dostawcę pistoletów maszynowych

10 maja 2021, 15:57
CBA, funkcjonariusz, broń. fot. CBA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne wybrało najkorzystniejszą ofertę w przetargu na dostawę pistoletów maszynowych. Wybór nie był trudny, bowiem w postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta pochodząca od spółki Allies Incorporated, a kwota zaproponowana przez firmę mieściła się w budżecie wyasygnowanym na ten cel przez CBA.

Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego już niebawem trafi 12 sztuk pistoletów maszynowych z rozkładaną teleskopowo kolbą wraz z kolimatorem. Realizacją zamówienia zainteresowana była tylko jedna spółka. Allies Incorporated dostawy wyceniła na 139 607,76 złotych brutto (budżet CBA wynosił 172 800,00 zł brutto) oferując przy tym 60 miesięcy gwarancji i termin dostawy nie dłuższy niż 180 dni od podpisania umowy. Najprawdopodobniej do CBA trafi pistolet SIG Sauer MPX kal. 9 mm.

Oferta tej samej warszawskiej spółki wybrana została jeszcze w jednej z trzech części przetargu. Allies Incorporated dostarczy CBA – oprócz pistoletów – także 4 sztuki "powiększalnika do broni". Biuro zapłaci za nie 6.246,43 złotych brutto (budżet wynosił 9 tys. zł brutto). Nie udało się natomiast rozstrzygnąć części postępowania w ramach której CBA szukało 12 latarek do broni. W tym przypadku żadna z firm nie była zainteresowana realizacją zamówienia.

Przypomnijmy, w ogłoszonym przez CBA postępowani, chodzi dokładnie o 6 sztuk pistoletów kaliber 9 mm, posiadających lufę o długości 8 cali (203 mm), polimerowy dwurzędowy magazynek na 30 sztuk amunicji oraz blokadę zamka w tylnym położeniu po oddaniu ostatniego strzału. Jak mogliśmy przeczytać w dokumentach przetargowych, CBA szukała broni samopowtarzalnej półautomatycznej. Jeśli chodzi o wymiary, to pistolety miały mieścić się w przedziale 660 - 680 mm długości, 59-62 mm szerokości, 200-205 mm wysokości. Broń nie mogła być też cięższa niż 3 kg, oraz musiała posiadać szynę na akcesoria typu (Łoże) M Lok lub szynę Picantinny. Pozostałe 6 sztuk pistoletów charakteryzować miało się niemal takimi samymi cechami z tą różnicą, że broń powinna posiadać lufę o długości 4,5 cala (114 mm), jej długość całkowita mieścić musi się w przedziale 560 - 580 mm, a waga oscylować w granicach 2,7 - 2,9 kg. Do obu typów pistoletu dostarczone maja zostać też kolimatory. Zgodnie z wymaganiami mają one gwarantować jednokrotne powiększenie i być zasilane baterią oraz dodatkowo panelem solarnym. CBA wymagała też by obudowa wykonana była z aluminium oraz by sprzęt dawał możliwość regulacji intensywności podświetlenia (Biuro wymaga podświetlenia w kolorze czerwonym). Kolimatory muszą cechować się też wodoodpornością IPX 6 – IPX 8, a także posiadać 4 różne zintegrowane opcje siatki celowniczej (kropka, okrąg-kropka, kropka z uchwytami, okrąg-kropka z uchwytami). Aktywacja przyrządów celowniczych musi następować w reakcji na ruch. Kolimator powinien także mieć średnicę obiektywu 19-21 mm, całkowitą długość 83-87 mm oraz szerokość mieszczącą się w przedziale 48-52 mm.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Para bellum CBA ?
czwartek, 13 maja 2021, 13:24

Zamiast przekazywać im broń wycofywaną z policyjnego "AT" robi się zbędne wydatki. Czy którykolwiek korumpujący lub skorumpowany walczy siłowo ? Bo raczej jest tak, że porusza się w sferze niedomówień, ustaleń w cztery oczy, a ostatecznie wynajmuje drogiego prawnika / idzie na współpracę i wydaje innych. W naszym kraju bizantyjskie i oderwane ode realiów organizowanie / wydawanie środków finansowych to norma: SW chociaż tak naprawdę w obrębie ZK wykonuje większość zadań i nie ma z tym większych problemów nagle kupuje włoskie kbk 5,56mm tj. zdezelowane Beryle z WP nie wystarczyły do ich zadań (strzelby "pump-action" z amunicją niepenetracyjną / gumową jednak nie były dobrym rozwiązaniem - więźniowie ryzykowali próby ucieczek bo i ryzyko było minimalne !). Już "kontrola skarbowa" z 1 grupy do tzw. realizacji zrobiła kilkanaście, a jakoś nie słychać aby musiały one walczyć "sensu stricto" - co najwyżej przepychanki na "realizacjach" bo psychologiczne oddziaływanie grupy zamaskowanych f-szy z bronią długą wystarczy, a tak naprawdę dowody na działalność niezgodną z prawem to dla nieuczciwego przedsiębiorcy wyrok - żadne państwo nie daruje podatków z których żyje.

.
środa, 12 maja 2021, 00:48

Waltery im dać. Z wylatającymi elementami. Co oni, lepsi niż policjanci?

Pe dziewięćdziesiat dziewięć - dzięki !
czwartek, 13 maja 2021, 13:42

P99 made in rejdom ? Chcesz mieć więcej cyklopów w służbach mundurowych ? P99 mejd in raejdom strzela iglicą lub jej "zaślepką" w kierunku użytkownika :-) Ciekawe, ze PPQ który zastepuje P99 w ofercie Walther GMBH nie ma już ani: 1) spustu antystresowego (wynalazek pocieszny) 2) zaślepki. Czyżby znowu niesprawdzony "hit" dla uboższych kuzynów, a wartościowe sprzęty dla siebie ?W końcu większego odbiorcy niż służby podległe MSWiA w Polsce Walther na swoją "rewelację" nigdzie nie znalazł, a tam gdzie sprzedał P99 z reguły były to odmiany z mechanizmami spustowymi DAO (w USA i Kanadzie). Jakoś komplikowanie trybów pracy spustu z aż dwóch do aż trzech nie przekonało żadnego praktyka, tylko tych co bawią się w walkę tj. IPSC.

44
sobota, 15 maja 2021, 17:49

Jakoś służby polityczne dostają prawdziwe wyposażenie. I nikt nie mówi, że wybrano tą ofertę, bo trzeba ratować Radom...

zeneq
wtorek, 11 maja 2021, 22:59

Jeden oferent to i wynik przetargu do końca trzyma w niepewności...

TT
środa, 12 maja 2021, 12:54

Tu się już nikt w pozory nie bawi. Kto ich sprawdzi?

Name
wtorek, 11 maja 2021, 22:34

Prawdopodobnie MP5. Światowy standard.

sic
środa, 12 maja 2021, 01:47

MPX to nie MP5

PM MP itp.
czwartek, 13 maja 2021, 13:49

Ciekawe są modele B&T AG APC - jeżeli juz ktoś musi mieć pm w układzie konstrukcyjnym podobnym do kb / kbk ten jest wart uwagi. Pozostaje sprawdzić czy jest niezawodny i wytrzymały (ergonomiczny jest na pewno). MP5 to od dawna koszt znanej marki, a poza zamkiem dwuczęściowym oferującym mały odczuwalny odrzut i lepszą kontrolę (przynajmniej przy ogniu seryjnym) wiele więcej nie oferuje. Mnie najbardziej przeszkadza wymuszenie nienaturalnego złożenia do strzału w wersjach A3 / A5 itp.: daje to mniejszy błąd tzw. paralaksy ale dłużej w takim złożeniu to można tlyko nabawić się zwichnięcia szyi :-) SG wybrała MP5 B&T AG z kolbą podobną kształtem to H&K MP5A2 składaną na bok komory - i to jest w sumie lepsze, choć nie pozwala dostosować długości kolby do aktualnych potrzeb działania (rynsztunek tj. kamizelka kuloodporna dystans walki) co jest już wadą.

cezary dojczyk
wtorek, 11 maja 2021, 14:23

Mozdzierze niech zamowia ,bo czasy sa niepewne...Tej formacji cos sie pokrecilo z tym calym arsenałem..

sża
wtorek, 11 maja 2021, 18:42

Podobno mają w najbliższym czasie kupić kilkanaście Abramsów, oraz śmigłowce szturmowe.

Tweets InfoSecurity24