Służby Mundurowe
„Bojowy” bezpilotowiec z ITWL
ITWL zaprezentował podczas Air Fir w Bydgoszczy quadrokopter Atrax-M. Jest to bardziej bojowy wariant tej znanej platformy bezzałogowej wyposażony w „zasobniki bojowe” na 4 ładunki kumulacyjne lub granaty. Ładunki o łącznej masie do 2 kg występują w kilku wariantach: 4 ładunki kumulacyjne każdy o gwarantowanej przebijalności 12 cm stali pancernej przeznaczone do niszczenia lekkich wozów opancerzonych, stacji radiolokacyjnych itp., 4 granaty : dymne, hukowe, hukowo-błyskowe lub barwiące farbą fluorescencyjną - umożliwiające służbom wychwycenie w tłumie np. członków nielegalnej demonstracji.
Czterowirnikowy pionowzlot bezzałogowy z ITWL rozwija się w zakresie swoich możliwości operacyjnych. W ubiegłym roku na AirFair prezentowano wariant z zasobnikiem na granaty zabudowanym pod standardową wersją Atraxa. Obecnie jest to wersja Atrax-M, która uległa pewnym zmianom konstrukcyjnym w zakresie integracji nowej głowicy obserwacyjnej i zasobnika na granaty.Zestaw ten jest teraz składany do rozmiaru walizkowego i może być w całości przenoszony przez jednego człowieka w plecaku.
Wyposażenie maszyny w ładunki bojowe jest możliwe dzięki konstrukcji, która przy masie własnej 4,9 kg zapewnia maksymalną masę startową 7 kg. Atrax-M powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie polskich służb mundurowych i innych odbiorców, poszukujących stabilnej platformy zdolnej do pionowego startu i długotrwałego pozostawania w zawisie zarówno z ziemi jak i wozów czy łodzi. Bezzałogowiec może operować do 60 minut w wersji rozpoznawczczej, podczas gdy standard dla większości tego typu maszyn to 20-30 minut. Czas lotu w wersji bojowej wynosi do 30 min.
Wraz z AtraxemM, uzbrojonym w przykadłubowe zasobniki i głowicę optoelektroniczną stabilizowaną w trzech płaszczyznach, zaprezentowano również przenośny moduł sterowania dla tej maszyny. Przy masie 4,5 kg umożliwia on pełną kontrolę nad bezzałogowcem, w zarówno automatycznych jak i manualnych funkcjach lotu. System dzięki swojej mobilności zapewnia różnorodność opcji wykorzystania.