Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Wiceszef MSWiA: chcielibyśmy, aby ustawa o ochronie ludności pojawiła się na lipcowym posiedzeniu Sejmu

Gramatyka  zabrał głos ws. mObywatela podczas komisji sejmowej
Posiedzenie Sejmu 8 maja
Autor. @KancelariaSejmu / Twitter

Zakładamy, że pod koniec czerwca projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej trafi na Stały Komitet Rady Ministrów, potem Radę Ministrów i chcielibyśmy, aby w lipcu pojawił się na pierwszym posiedzeniu Sejmu – powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański. Jak dodał, opóźnienie związane było ze „znalezieniem źródła finansowania”.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański był w środę gościem w radiu TOK FM. Podczas rozmowy został zapytany o to, kiedy parlament zajmie się projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Wcześniej, według zapowiedzi wiceministra Szczepańskiego miał on trafić na czerwcowe posiedzenie Sejmu. „Mogę uderzyć się w pierś, ale po prostu ta ustawa wymagała przede wszystkim bardzo dużych rozmów m.in. z Ministerstwem Obrony Narodowej” – przyznał Szczepański.

Reklama

„Nie ukrywamy, że w tej ustawie chcemy mieć 0,3 proc. PKB na obronę cywilną rocznie. To jest rząd 10-12 miliardów złotych rocznie przez 10 lat. Udało nam się w końcu porozumieć się z samorządowcami i z Ministerstwem Obrony Narodowej” – podkreślił wiceszef MSWiA.

Podkreślił również, że w zeszłym tygodniu w sprawie projektu ustawy odbyło się posiedzenie rządowego zespołu stałego do spraw prac legislacyjnych. „Tam projekt uzyskał zielone światło” – przekazał.

Czytaj też

„Jest w tej chwili 10 dni w uzgodnieniach międzyresortowych. Zakładamy, że pod koniec czerwca trafi na Stały Komitet Rady Ministrów, potem Radę Ministrów i chcielibyśmy, aby w lipcu, na pierwszy posiedzeniu Sejmu pojawił się (projekt ustawy – przyp. red.). Gdyby udałoby się go uchwalić przed wakacjami bylibyśmy szczęśliwi” – dodał Wiesław Szczepański.

W zeszłym tygodniu projekt ustawy o obronie cywilnej i ochronie ludności został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, a po kilku dniach na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Dokument określa m.in. organy i podmioty, które będą realizować zadania ochrony ludności i obrony cywilnej – w większości składające się z obecnie funkcjonujących instytucji, o czym pisaliśmy w InfoSecurity24.pl. Projekt szczegółowo opisuje też sposób finansowania oraz koszty, jakie będą związane z dostosowaniem podmiotów i organów ochrony ludności do projektowanych w ustawie rozwiązań, o czym również redakcja informowała.

Reklama

Trzeba jednak pamiętać, że jest to cały czas początek legislacyjnej drogi tej ważnej ustawy. Oznacza to, że ciężko stwierdzić jaki ostatecznie przybierze ona kształt po sejmowych i senackich poprawkach, które – w przypadku tak istotnej ustawy – są raczej nieuniknione. Nie pozostaje więc nic innego, jak czekać na efekt końcowy, aby już po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw, osoby odpowiedzialne za wdrożenie zmian mogły wziąć się mocno do pracy, na którą czeka się od lat.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze