Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Warszawa przećwiczy alarmowanie mieszkańców

Autor. pixabay.com

Po raz pierwszy w historii w Warszawie przeprowadzone zostaną ćwiczenia z powiadamiania mieszkańców. „Będziemy ćwiczyć, aby mieszkańcy miasta byli gotowi na każdą ewentualność i wiedzieli, jak reagować, kiedy pojawiają się różne sygnały alarmowe” – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Syreny w stolicy mają zawyć w środę, 9 października punktualnie o godzinie 11.

W poniedziałek odbyła się wspólna konferencja ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na temat planowanych działań w stolicy w ramach „Tygodnia Bezpieczeństwa”. „Tydzień Bezpieczeństwa będzie się składał z kilku segmentów. W przyszłym tygodniu po raz pierwszym w historii będziemy przeprowadzali ćwiczenia z powiadamiania mieszkańców za pomocą wszystkich dostępnych kanałów komunikacji, czyli syren alarmowych, komunikatów warszawskiego systemu powiadomień i regionalnego systemu ostrzegania, alertu RCB i komunikatów w mediach” – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Reklama

Celem ćwiczeń będzie test sprawności systemu, badanie skuteczności dotarcia do mieszkańców, a także oswojenie mieszkańców z wprowadzanymi działaniami. „Będziemy to ćwiczyć, aby mieszkańcy miasta byli gotowi na każdą ewentualność i wiedzieli, jak reagować, kiedy pojawiają się różne sygnały alarmowe” – dodał Trzaskowski.

Tydzień Bezpieczeństwa będzie trwał w Warszawie od poniedziałku 7 października do soboty 12 października. „Trzy dni w tygodniu będą bezpośrednio poświęcone sprawom lokalnym, dzielnicowym. Każdego dnia sześć dzielnic będzie zapraszało mieszkańców na różnego rodzaju spotkania, rozmowy i pikniki” – powiedziała rzeczniczka ratusza Monika Beuth.

Czytaj też

Punktem kulminacyjnym „Tygodnia Bezpieczeństwa” ma być środa 9 października, kiedy w stolicy mają zawyć syreny alarmowe. „Będzie trzyminutowy, modulowany sygnał syreny alarmowej, której zadaniem jest postawianie wszystkich na nogi. Równie ważne jest to, żeby nie wywołać paniki. To będzie sprawdzenie na wszystkich poziomach systemu alarmowego” – podkreśliła rzeczniczka.

Tego dnia w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa zbierze się sztab kryzysowy. Mieszkańcy Warszawy dostaną też wiadomości wysłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, z warszawskiego i regionalnego systemu powiadomień. „Zachowaj spokój, włącz media, to są ćwiczenia” – tak ma przykładowo wyglądać taka informacja. Po godzinie nastąpi odwołanie tego alarmu.

Policyjna akcja "Bezpieczne miasto"

W trakcie poniedziałkowej konferencji szef MSWiA Tomasz Siemoniak podkreślił, że „Warszawa jest liderem w zakresie zwiększania bezpieczeństwa w mieście, jeśli chodzi o rozmaite projekty”. „Zwiększamy zaangażowanie Policji i innych służb, aby poczucie bezpieczeństwa mieszkańców stolicy rosło. W ostatni weekend, w nocy z soboty na niedzielę Policja realizowała w Warszawie akcję pod hasłem »Bezpieczne miasto«” – dodał Siemoniak.

Czytaj też

O efektach weekendowych działań wymierzonych w nielegalne wyścigi w Warszawie, na swojej stronie internetowej poinformowała Komenda Stołeczna Policji. „W miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów, nałożyli 308 mandatów karnych na łączną kwotę 134 550 złotych, zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych i 20 praw jazdy. Wobec 19 kierujących policjanci skierowali wnioski o ukaranie do sądu, zatrzymali 2 osoby. Działania były prowadzone na terenie Warszawy i ościennych powiatów. Jest to stanowcza reakcja i odpowiedź na organizowanie nielegalnych, ulicznych wyścigów, które mogą nieść za sobą tragiczne skutki” – czytamy na stronie KSP.

„Działania były prowadzone w stolicy, a także w podwarszawskich miejscowościach. Miały one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa na drogach. Do walki z kierowcami, którzy nie respektują przepisów ruchu drogowego, skierowane zostały znaczne siły i środki. W działaniach udział wzięli między innymi policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, grupy SPEED, którzy wykorzystują oznakowane i nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideo rejestratory, sonometry, a także drony, policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową, Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, Oddziału Prewencji Policji, a także policjanci z komend rejonowych i powiatowych garnizonu stołecznego” – dodała stołeczna Policja.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze