Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Warszawa czeka na ustawę o obronie cywilnej

Autor. UM Warszawa

Zrobiliśmy dokładny audyt miejsc, które mogą posłużyć za schrony. W tej chwili czekamy na ustawę o obronie cywilnej, bo dopiero na podstawie tej ustawy będziemy mogli wyznaczając te miejsca, w których będzie można się schronić – podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W środę na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 5 PSP w Warszawie odbyła się uroczystości przekazania samochodów pożarniczych dla stołecznych strażaków. Udział w niej wzięli m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Podczas niej obaj politycy poruszyli temat prac nad ustawą dotyczącą ochrony ludności.

Reklama

„Dobra współpraca samorządu i służb będzie filarem bezpieczeństwa. Teraz pracujemy, razem także z panem prezydentem Trzaskowskim, nad ustawą dotyczącą ochrony ludności, obrony cywilnej. Temat zaniechany przez naszych poprzedników, a temat bardzo, aktualny. Możemy już dzisiaj z panem prezydentem zadeklarować, że w marcu pierwsze założenia, kompleksowej ustawy zostaną pokazane opinii publicznej” – podkreślił szef MSWiA Marcin Kierwiński. Dodał przy tym, że to będzie „wielki wkład, zarówno funkcjonariuszy jak i samorządu do czegoś, co ma być fundamentem dla bezpieczeństwa Polaków na wiele lat”.

Czytaj też

Z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wyraził nadzieję, że teraz jest szansa na to, że „współpraca w walce o nasze wspólne bezpieczeństwo będzie układała się jeszcze bardziej harmonijnie”. „Bezpieczeństwo jest dla nas rzeczą absolutnie fundamentalną. To jest rzecz fundamentalna również dla nowego rządu i dlatego to, że będziemy mogli w tej chwili harmonijnie współpracować i we wsparciu służb mundurowych, ale również w dbaniu o bezpieczeństwo jest niesłychanie istotna” – powiedział Trzaskowski.

„Najważniejsza jest ochrona ludności i kwestia dotycząca opracowania ustawy o obronie cywilnej. Mamy niesamowite zaległości za poprzedniego rządu. Minister Kierwiński ze swoimi ludźmi od razu się zabrał za przygotowanie nowej ustawy. My zrobiliśmy to co trzeba było zrobić. Zrobiliśmy dokładny audyt tych miejsc, które mogą posłużyć za schrony” – mówił prezydent stolicy. Dodał przy tym, że Warszawa czeka w tej chwilę na tę ustawę. „Dopiero na podstawie tej ustawy będziemy mogli działać dalej i jeszcze bardziej energicznie i efektywnie wyznaczając te miejsca, w których będzie można się schronić” – podkreślił Rafał Trzaskowski.

Prace trwają

O zaawansowanych pracach nad ustawą o ochronie ludności mówił, na ostatniej sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. „Pracujemy przede wszystkim na projekcie, który był złożony przez Koalicję Obywatelską. On jest dla nas takim elementem wyjściowym. Korzystamy również z dorobku poprzednich rządów” – podreślał Leśniakiewicz.

Czytaj też

Wiceszef MSWiA poinformował również, że szef resortu spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński uzgodnił z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, że zespół, który pracuje nad przygotowaniem tej ustawy będzie wzmocniony o przedstawicieli z Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak dowiedziała się redakcja InfoSecurity24.pl są to przedstawiciele Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON. 

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, o obronie cywilnej i ochronie ludności mówił ostatnio m.in. podczas niedawnego posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. „Obrona militarna jest ważną, ale nie jedyną, częścią obrony narodowej. Nie ma obrony państwa bez świadomości obywateli, bez obrony cywilnej, bez wspólnoty narodowej i współdziałania” – podkreślał szef MON. Kosiniak-Kamysz powołując się na doświadczenia z Ukrainy i za konieczne uznał zaangażowanie instytucji państwa, w tym samorządu lokalnego i trzeciego sektora. 

Ustawa o obronie cywilnej to jedno z zaniedbań i zaniechań, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Ustawa o obronie ojczyzny wygasiła obronę cywilną w Polsce. Nie ma obrony ojczyzny bez świadomości społecznej. Nie ma obrony ojczyzny bez powszechności obrony cywilnej. Brak tej ustawy, brak zasad, brak trybu postępowania w przypadku alarmu, brak koordynatorów, brak współpracy z samorządowcami może doprowadzić do katastrofy.
Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej

Czytaj też

Jak dodawał, „będzie to (ustawa o ochronie ludności - przyp. red.) jeden z najważniejszych aktów prawnych”. Wyraził też nadzieję, że dokument zostanie „przyjęty w konsensusie i zaakceptowany przez prezydenta”. Według niego nowe regulacje mają obejmować instruktaż zachowania w sytuacjach kryzysowych, przekazywanie informacji o zagrożeniach i schronach, a także zmiany prawie budowlanym, aby każdy nowo powstający budynek, zwłaszcza z wielopoziomowym garażem podziemnym, mógł zostać wykorzystany jako schron. 

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze