Legislacja
Strażaccy związkowcy: próba budowy bezkosztowego systemu ochrony ludności zakończy się kompromitacją
„Nie możemy zaakceptować rozwiązań, które skutkowałyby nałożeniem na Państwową Straż Pożarną dodatkowych obowiązków bez dodatkowych środków finansowych i etatów” – piszą strażacy z Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”. W ten sposób odnoszą się oni do zapowiedzi pojawienia się projektu ustawy o ochronie ludności. I choć dziś nie znamy jeszcze szczegółów rozwiązań nad jakimi pracuje MSWiA to widać, że w strażackim środowisku są one oczekiwane ze szczególną uwagą.
Im bliżej do momentu, w którym MSWiA ujawni projekt (lub jak informował szef resortu „zaawansowane założenia”) ustawy o ochronie ludności, tym więcej w przestrzeni publicznej pojawia się głosów dotyczących tego, jak system powinien być zbudowany. Nie da się ukryć, że zapewne w sporej części opierać będzie się zapewne o PSP oraz OSP, a więc stanowisko w tej sprawie zajęli także strażaccy związkowcy. Jak pisze przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz, „przyjmowane rozwiązania powinny uwzględniać zasób kadrowy strażaków Państwowej Straży Pożarnej i nie mogą być oderwane od realiów budżetowych i organizacyjnych”. Jak dodaje, „system musi mieć zapewnione odpowiednie finansowanie oraz właściwy potencjał kadrowy”. Szef strażackiej „Solidarności” podkreśla jednak, że Rada Krajowa, „rozumie konieczność uregulowania kwestii ochrony ludności”.
Czytaj też
Strażacy obawiają się, że za sprawą ustawy o ochronie ludności otrzymają nowe zadania, ale bez pieniędzy na ich realizację oraz ludzi, którzy mogliby je wykonywać. „Absolutnie nie możemy zaakceptować rozwiązań, które skutkowałyby nałożeniem na Państwową Straż Pożarną dodatkowych obowiązków bez dodatkowych środków finansowych i etatów” – czytamy w stanowisku KSP NSZZ „Solidarność”.
Jako największy związek zawodowy strażaków informujemy, że wszelkie próby budowy bezkosztowego systemu ochrony ludności zakończą się kompromitacją praktyczną jak i wizerunkową dla opcji politycznej, która podejmie te próby.
Fragment stanowiska Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność" w sprawie ustawy o ochronie ludności
Związkowcy dodają, że „sięgające kilkudziesięciu lat zaniechania można rozwiązać tylko w jeden sposób – trwale wiążąc nakłady na ochronę ludności i Państwową Straż Pożarną jako wiodący element systemu z poziomem PKB”. Czy tak się stanie?
Czytaj też
Wydaje się, że stworzenie sytemu bez odpowiedniego finansowania jest niemożliwe. Tak więc powiązanie wysokości środków jakie powinny być na niego przeznaczane z jakimś budżetowym współczynnikiem, jest jedną z bardziej prawdopodobnych dróg. Jednak kluczowym pytaniem jest to o konkretne kwoty. Przypomnijmy, ostatni projekt przygotowany przez poprzednie kierownictwo MSWiA zakładał finansowanie na poziomie 0,1 proc. PKB. Z kolei propozycja KO złożona w poprzedniej kadencji mówiła już o 0,5 proc. PKB. Nie do końca wiadomo jakie środki zapisane zostaną w obecnie procedowanym dokumencie, jednak wydaje się, że m.in. to właśnie ”znalezienie” w budżecie środków, może być jednym z większych wyzwań
💬 Minister @MKierwinski w @Radio_TOK_FM
— MSWiA 🇵🇱 (@MSWiA_GOV_PL) February 13, 2024
Pierwsze zaawansowane założenia ustawy o obronie cywilnej pojawią się pod koniec marca. Mamy przygotowaną dobrą bazę, bo w zeszłej kadencji pracowaliśmy nad zagadnieniami ochrony ludności. Teraz zostanie to rozbudowane.
W MSWiA trwają prace nad projektem ustawy. Uczestniczyć w nich będą – jak dowiedziała się redakcja InfoSecurity24.pl – przedstawiciele Departament Strategii i Planowania Obronnego Ministerstwa Obrony Narodowej. Z informacji jakie przekazał m.in. szef MSWiA Marcin Kierwiński wynika, że projekt, lub jego „zaawansowane założenia”, powinniśmy poznać jeszcze w marcu.