Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Premier: po latach zaniechań chcemy unowocześnić i odbudować obronę cywilną

polska premier donald Tusk
Donald Tusk, Premier RP
Autor. Kancelaria Premiera (@PremierRP)/X

„Po paru latach pewnych zaniechań, bardzo chcielibyśmy unowocześnić i odbudować wszystkie możliwości związane z obroną cywilną. Bardzo dziękuję za gotowość do współpracy, kooperacji i pomocy ze strony Finlandii, tak abyśmy możliwie szybko nadgonili stracony czas w tej kwestii” – powiedział premier Donald Tusk.

Reklama

W piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z premierem Finlandii Petteri Orpo. Podczas wspólnej konferencji obaj wspomnieli o budowaniu obrony cywilnej w Polsce. Szef polskiego rządu podziękował premierowi Finlandii za gotowość do współpracy „w budowie najnowocześniejszej – a Finlandia cieszy się taką uzasadnioną reputacją – obrony cywilnej”.

Po paru latach pewnych zaniechań, bardzo chcielibyśmy unowocześnić i odbudować wszystkie możliwości związane z obroną cywilną. To jest i infrastruktura, treningi, szkolenia, procedury. Bardzo dziękuję za tę gotowość do współpracy, kooperacji i pomocy ze strony Finlandii, tak abyśmy możliwie szybko nadgonili stracony czas w tej kwestii.
Premier Donald Tusk

Do tematu obrony cywilnej odniósł się także premier Finlandii. „Jesteśmy w pełni gotowi do podjęcia współpracy z Polską. Mamy model obrony cywilnej, która rozciąga się na całe społeczeństwo. Wypracowaliśmy taki całościowy model, który chroni nas wszystkich. Wiemy, jak to robić, jesteśmy do tego dobrze przygotowani” – powiedział premier Finlandii Petteri Orpo.

Czytaj też

Zapora do modernizacji

W trakcie piątkowej konferencji Donald Tusk wskazał, że jednym z głównych tematów spotkania z premierem Finlandii były kwestie bezpieczeństwa. „Mamy do czynienia z podobnymi problemami: nielegalna i organizowana przez państwa z nami sąsiadujące migracja. To jest problem i Finlandii i Polski. Mamy bardzo długie granice z Rosją, a w naszym przypadku także z Białorusią. Jesteśmy w jakimś sensie państwami frontowymi w tej konfrontacji ze zorganizowaną przez Moskwę i Mińsk nielegalną migracją” – zaznaczył premier.

Czytaj też

„Finlandia i Polska są gotowe do współpracy na rzecz ogólnoeuropejskiej, twardej polityki wobec nielegalnej migracji. Oba państwa zdecydowały się na wzmocnienie granicy zewnętrznej, także przez budowę odpowiednich instalacji. Kilkadziesiąt godzin temu wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczymy na to adekwatne środki” – podkreślił Tusk.

Dodał, że granice z Rosją i Białorusią muszą być szczelne. „Musimy wziąć za to wspólną odpowiedzialność Finlandia, Polska, ale także kraje bałtyckie. Nie może być tutaj słabych ogniw w tym łańcuchu. Jesteśmy gotowi współpracować z innymi partnerami, tak aby granica na wschodzie była rzeczywiście skutecznie kontrolowana” – poinformował szef polskiego rządu.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze