Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

"W przyszłości każde przestępstwo będzie cyberprzestępstwem". Ruszają targi Securex w Poznaniu

W Poznaniu, w poniedziałek rozpoczęły się tegoroczne targi Securex, których partnerami medialnymi są Infosecurity24 oraz Defence24. Pierwsze godziny zdominowała dyskusja o cyberbezpieczeństwie i bezpieczeństwie życia prywatnego w XXI wieku. Nie zabrakło również pokazu dynamicznego, wokół scenariusza reakcji Policji na symulowany napad na konwój bankowy.

Kluczowym elementem pierwszego dnia targów Securex jest cyberbezpieczeństwo. Z raportu infuture hatalska foresight institute, Atende i Cisco, który ukazał się 19. kwietnia b.r., wynika, że cyberbezpieczeństwo dotyczy każdego aspektu naszego życia – że zagrożone są nasze konta bankowe, ale także urządzenia, które mamy w domu, a które podłączone są do sieci (lodówki, telewizory, kamery, czy urządzenia typu Amazon Echo). Niebezpieczeństwo obejmuje też autonomiczne samochody, którymi w niedalekiej przyszłości będziemy się przemieszczać, urządzenia HET (ang. human enhancement technologies), czyli wszczepiane w ciała implanty, rozruszniki serca czy pompy insulinowe, czy wreszcie nasz umysł.

 Dziś, jutro, pojutrze - w ciągu najbliższych kilkunastu lat możemy spodziewać się, że każde znane nam współcześnie przestępstwo, będzie cyberprzestępstwem

Prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Przemysław Trawa

W naukowych magazynach autorzy zwracają uwagę na fakt, że w dobie rozwoju neurotechnologii mózg ludzki jest „ostatnim bastionem naszej prywatności i jako taki powinien być chroniony prawem przed niepożądanym dostępem do niego” – wynika z raportu Hatalskiej. Autorzy raportu przyglądają się cyberzagrożeniom w trzech perspektywach czasowych – co jest zagrożeniem dziś (kradzież tożsamości cyfrowej, kampanie dezinformacyjne i fake news, ataki na infrastrukturę krytyczną), jutro (internet rzeczy, autonomiczne samochody, tzw. human malware) i pojutrze (mind reading i hakowanie genów).

Życie prywatne oraz zawodowe - nowe płaszczyzny zabezpieczeń

W trakcie debat oraz ekspozycji obecnych w Poznaniu firm zwracano również uwagę, że na straży naszego życia prywatnego, jak i zawodowego stają coraz to nowe rozwiązania techniczne. Dlatego zgromadzeni na targach SECUREX  wystawcy: producenci i dystrybutorzy najbardziej zaawansowanych technologii branży zabezpieczeń stają się coraz ważniejsi dla bezpieczeństwa wewnętrznego w państwie.

W Poznaniu na MTP, co 2 lata, dokonuje się bowiem przegląd rozwiązań z zakresu Inteligentnego Budynku, zgłoszonych w ramach Nowości i Klubu Premier, a wśród nich 30 produktów nagrodzonych Złotym Medalem MTP. I wreszcie – targi to możliwość uczestniczenia w wydarzeniach, które pokazują i uczą, jak bezpiecznie żyć i pracować.

SECUREX BeIN

W ideę ostrożnego stosowania otaczającej nas technologii wpisuje się jeden z modułów targów – SECUREX BeIN. W jego ramach odbyły się 2 wydarzenia, które zgromadziły liczną publiczność: Czy smartphone dla hakera to jeszcze telefon czy już coś więcej? Historię hakera dokonującego ataku na firmę i członka zarządu firmy farmaceutycznej oraz monetyzacji danych pozyskanych z takiego ataku przedstawił Aleksander Łapiński, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa SEB RP. O przetwarzaniu danych zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO zainteresowała firma SummIt.

Pokaz akcji "Napad na konwój bankowy"

O godzinie 13.30 doszło do dynamicznego pokazu w ramach tegorocznych targów Securex. Konwój bankowy wraz z ładunkiem (środki pieniężne w postaci waluty polskiej) wyruszył, a następnie doszło do symulowanego ataku. Całą trasę oraz wydarzenia obserwowali zgromadzeni na specjalnie wydzielonej przestrzeni otwartej MTP uczestnicy pierwszego dnia targów. Akcję zorganizowała Policja.

MTP/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze