Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Tajwańskie drony na straży granicy zewnętrznej UE
Tajwańskie bezzałogowe statki powietrzne przyczynią się już niedługo do poprawy bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych UE. Chodzi dokładnie o dar strony tajwańskiej dla litewskich funkcjonariuszy straży granicznej.
Tajwan wspiera litewskie służby graniczne w obliczu presji migracyjnej ze strony Białorusi. Chodzi o przekazanie straży granicznej Litwy 10 bezzałogowych statków powietrznych, które mają zwiększyć możliwości działania funkcjonariuszy na kluczowych i zagrożonych odcinkach granicy. Ceremonia przekazania dornów odbyła się w Wilnie, a delegacji tajwańskiej przewodniczył minister narodowej rady rozwoju Kung Ming-Hsin, obecnie przebywający w Europie w ramach serii wizyt. Strona litewska była reprezentowana przez m.in. zastępcę dowódcy straży granicznej Vidasa Macaitisa.
Na razie nie doprecyzowano jakiego typu są to drony, oprócz wspomnianego wskazania, że mowa o maszynach przeznaczonych do działań policyjnych i udostępnienia zdjęcia obrazującego jeden z nich (zdjęcie tytułowe). Rzeczywiście, obecnie strona tajwańska dopiero rozwija program większych bezzałogowców wojskowych, ale po szybkim sprawdzeniu można zauważyć, iż kilka tajwańskich firm oferuje już gotowe produkty w segmencie maszyn obserwacyjnych, rolniczych etc. Stąd też widzimy na oficjalnym zdjęciu quadrocopter z małą głowicą optoelektroniczną.
Oczywiście tego rodzaju pomoc dla litewskich strażników granicznych jest pochodną zacieśniających się w ostatnim czasie relacji tajwańsko-litewskich. Są one przede wszystkim odczuwalne w kolejnych działaniach na rzecz kooperacji przemysłowej czy też badawczo-rozwojowej i spotykają się jednocześnie z bardzo ostrą retoryką ze strony Chin.
Wracając zaś do samych dronów, to na granicy z Białorusią nie tylko litewscy pogranicznicy mają dostęp do tego rodzaju technologii. Co ciekawe, 26 października tego roku straż graniczna Litwy poinformowała, że przechwyciła drona z kontrabandą. Użyto przy tym systemu antydronowego, pozwalającego na przejęcie kontroli nad lotem bezzałogowca i posadzeniem go na ziemi bez groźby utraty przemycanego towaru. Okazało się, że przestępcy szmuglowali pakunek z papierosami za ok. tysiąc euro. Jak widać, gdy na ziemi nastąpiło wzmocnienie obecności służb, to przestępcy z chęcią korzystają z rozwiązań technologicznych ograniczających szansę na ich złapanie. Straż graniczna Litwy po przejęciu maszyny bezzałogowej próbowała ustalić osoby zaangażowane w przemyt, jednak poszukiwania nie przyniosły skutku.