Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Tajwańskie drony na straży granicy zewnętrznej UE

Fot. Ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu, Twitter
Fot. Ministerstwo spraw zagranicznych Tajwanu, Twitter

Tajwańskie bezzałogowe statki powietrzne przyczynią się już niedługo do poprawy bezpieczeństwa na granicach zewnętrznych UE. Chodzi dokładnie o dar strony tajwańskiej dla litewskich funkcjonariuszy straży granicznej. 

Tajwan wspiera litewskie służby graniczne w obliczu presji migracyjnej ze strony Białorusi. Chodzi o przekazanie straży granicznej Litwy 10 bezzałogowych statków powietrznych, które mają zwiększyć możliwości działania funkcjonariuszy na kluczowych i zagrożonych odcinkach granicy. Ceremonia przekazania dornów odbyła się w Wilnie, a delegacji tajwańskiej przewodniczył minister narodowej rady rozwoju Kung Ming-Hsin, obecnie przebywający w Europie w ramach serii wizyt. Strona litewska była reprezentowana przez m.in. zastępcę dowódcy straży granicznej Vidasa Macaitisa.

Na razie nie doprecyzowano jakiego typu są to drony, oprócz wspomnianego wskazania, że mowa o maszynach przeznaczonych do działań policyjnych i udostępnienia zdjęcia obrazującego jeden z nich (zdjęcie tytułowe). Rzeczywiście, obecnie strona tajwańska dopiero rozwija program większych bezzałogowców wojskowych, ale po szybkim sprawdzeniu można zauważyć, iż kilka tajwańskich firm oferuje już gotowe produkty w segmencie maszyn obserwacyjnych, rolniczych etc. Stąd też widzimy na oficjalnym zdjęciu quadrocopter z małą głowicą optoelektroniczną.

Oczywiście tego rodzaju pomoc dla litewskich strażników granicznych jest pochodną zacieśniających się w ostatnim czasie relacji tajwańsko-litewskich. Są one przede wszystkim odczuwalne w kolejnych działaniach na rzecz kooperacji przemysłowej czy też badawczo-rozwojowej i spotykają się jednocześnie z bardzo ostrą retoryką ze strony Chin.

Wracając zaś do samych dronów, to na granicy z Białorusią nie tylko litewscy pogranicznicy mają dostęp do tego rodzaju technologii. Co ciekawe, 26 października tego roku straż graniczna Litwy poinformowała, że przechwyciła drona z kontrabandą. Użyto przy tym systemu antydronowego, pozwalającego na przejęcie kontroli nad lotem bezzałogowca i posadzeniem go na ziemi bez groźby utraty przemycanego towaru. Okazało się, że przestępcy szmuglowali pakunek z papierosami za ok. tysiąc euro. Jak widać, gdy na ziemi nastąpiło wzmocnienie obecności służb, to przestępcy z chęcią korzystają z rozwiązań technologicznych ograniczających szansę na ich złapanie. Straż graniczna Litwy po przejęciu maszyny bezzałogowej próbowała ustalić osoby zaangażowane w przemyt, jednak poszukiwania nie przyniosły skutku.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze