Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Szef MSWiA: wzmacnianie zapory na granicy przynosi rezultat
Inwestycja w zaporę na granicy polsko-białoruskiej przynosi rezultat. Nie notujemy przypadków prób nielegalnego przekroczenia tam, gdzie ta zapora została uszczelniona – ocenił szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Jak dodał, inwestycja jest „w połowie realizacji”.
W czwartek przy granicy polsko-białoruskiej odbyła się konferencja prasowa kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Podczas niej poruszono kwestię modernizacji zabezpieczenia granicy z Białorusią. „Kilka miesięcy temu zapadły tu ważne decyzje dotyczące uszczelnienia granicy, wprowadzenia strefy buforowej, sprowadzenia oddziałów prewencji Policji, szkolenia żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zostały też podpisane i wdrożone do realizacji umowy na uszczelnianie zapory - tej fizycznej i elektronicznej” – mówił szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Minister podkreślił, że każdej doby mamy do czynienia z próbami nielegalnego przekroczenia granicy. „Natomiast chcę powiedzieć, że inwestycja w tę zaporę przynosi rezultat. Jesteśmy w połowie jej realizacji. Nie notujemy przypadków prób nielegalnego przekroczenia tam, gdzie ta zapora została uszczelniona. Niestety wcześniej było tak, że wystarczył lewarek i kilkadziesiąt sekund, żeby przez granicę nielegalnie przejść” – powiedział Siemoniak.
Przekazał, że służby – Straż Graniczna i Policja – walczy cały czas z przemytnikami ludzi. „W tym roku zatrzymano już w związku z tym ponad 500 osób.” – podał. „Z jednej strony mamy do czynienia z agresją hybrydową reżimu białoruskiego przy wsparciu Rosji, z drugiej z przestępczym procederem, który instrumentalizuje migracje, wykorzystuje ludzi szukających lepszej przyszłości dla siebie i swojej rodziny” – dodał szef MSWiA.
Czytaj też
Wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek poinformował z kolei, że w tym roku dziennie służby odnotowują średnio 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy. „To nie są osoby, które uciekają przed prześladowaniami reżimu białoruskiego i rosyjskiego. To są osoby, które przy wsparciu reżimu białoruskiego i rosyjskiego próbują przedostać się do Polski, Unii Europejskiej. To działanie służb białoruskich i rosyjskich jest próbą destabilizowania sytuacji w naszym kraju” – ocenił Mroczek.
„Od pierwszych dni, kiedy przejęliśmy odpowiedzialność za kierowanie państwem, w MSWiA podjęliśmy działania związane ze wzmocnieniem i uszczelnieniem granicy. Podjęliśmy działania, których skuteczność możemy dziś oceniać. Po pierwsze, to jest wzmocnienie zapory fizycznej. Jednocześnie modernizowana jest bariera optoelektroniczna. Budujemy ją również na odcinkach rzecznych na granicy polsko-białoruskiej. Do końca roku będziemy mieli zakończony proces budowy i modernizacji zapór. Na wiosnę przyszłego roku będzie wykonany odcinek zapory optoelektronicznej na Bugu. To zakończy cały proces wzmacniania zapory” – zaznaczył wiceszef MSWiA.
Przypomniał też, że kolejnymi działaniami dotyczącymi bezpieczeństwa na wschodniej granicy są m.in. zmiany w prawie. „W ramach zmian w ustawie o Straży Granicznej wprowadziliśmy możliwość służby kontraktowej. Będziemy na jej podstawie budować oddziały w strukturach SG dedykowane do bezpośredniej, fizycznej ochrony granicy państwowej. Proces rekrutacji do tych oddziałów rozpocznie się już za kilka tygodni. Później odbędzie się szkolenie i już w drugiej połowie przyszłego roku te oddziały będą działały na granicy. Wszystko z myślą o tym, by wygasić ten szlak migracyjny organizowany przez grupy przestępcze, wspierany przez służby białoruskie i rosyjskie” – dodał Mroczek.
Czytaj też
Podczas konferencji głos zabrał także wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Cezary Tomczyk, który podkreślił, że przy zaporze, która dotyczy bezpośrednio nielegalnej migracji, zostanie wkrótce zbudowana Tarcza Wschód. „Sztab generalny (Wojska Polskiego – przyp. red.) kilka tygodni temu zakończył projektowanie Tarczy Wschód, czyli systemu fortyfikacji i umocnień, który będzie budowany sukcesywnie przez kolejne 4 lata na granicy polsko-białoruskiej, ale też polsko-rosyjskiej i polsko-ukraińskiej. Stanie się drugą i trzecią linią zabezpieczenia i pierwszą linią zabezpieczenia, jeżeli chodzi o kwestie militarne” – powiedział Tomczyk.
„To jest program, który ruszy już w tym roku. To jest projekt, który jest już skrojony i dzisiaj trwają testy na poligonie w Orzyszu, po to, żeby ta budowa mogła ruszyć jak najszybciej. To jest projekt strategiczny z punktu widzenia państwa, z punktu widzenia rządu” – zaznaczył.
Dodał przy tym, że do rządu został skierowany projekt ustawy o kluczowych inwestycjach z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. „To ustawa, która będzie dotyczyła budowy Tarczy Wschód, która będzie dotyczyła budowy kluczowych inwestycji dotyczących bezpieczeństwa państwa, też na terenie jednostek wojskowych, na terenie baz wojskowych. To jest dzisiaj system, który budujemy, czyli system zapory, a także Tarcza Wschód, która będzie skorelowana z tym systemem i która będzie zabezpieczeniem czysto militarnym” – ocenił wiceszef MON.