Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Szef MSWiA: Polska od kilkudziesięciu lat nie była tak zagrożona przez obce służby
Nigdy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Polska nie była tak zagrożona przez służby obcego państwa – podkreślił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak. Jak dodał, przed służbami mundurowymi i specjalnymi stoją ogromne wyzwania.
W środę w Ministerstwie Obrony Narodowej odbyła się konferencja prasowa dotycząca bezpieczeństwa wschodniej granicy. Udział w niej wziął minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceministerowie Czesław Mroczek (MSWiA) i Cezary Tomczyk (MON).
„Bezpieczna granica jest dla obu naszych ministerstw (MSWiA i MON – przyp. red.) absolutnym priorytetem. Różne działania, które podjęliśmy, angażują nasze dwa resorty, angażują ludzi i środki. Oceniamy, że szereg podejmowanych przedsięwzięć przynosi rezultaty. Mamy do czynienia ze spadkiem prób nielegalnego przekroczenia o połowę od czasu obowiązywania strefy buforowej” – mówił Tomasz Siemoniak.
Szef MSWiA podczas konferencji podkreślił, że w ochronie wschodniej granicy podjęte zostały działania inwestycyjne i infrastrukturalne. „W ostatnich dniach zostały podpisane przez Straż Graniczną dwie umowy - jedna dotycząca elektronicznych aspektów zabezpieczenia granicy, a druga dotycząca doinwestowania, doposażenia zapory. To ważne działanie, które rezultaty będzie przynosiło od października” – przekazał.
Czytaj też
Siemoniak poinformował też, że kolejnymi działaniami, które mają wzmocnić bezpieczeństwo przy granicy polsko-białoruskiej było wysłanie na początku czerwca oddziałów prewencji Policji oraz rozpoczecie procesu szkolenia żołnierzy. „W ciągu miesiąca Policja przeszkoliła blisko 12 tysięcy żołnierzy. To też jest dobra nauka z tego, że nasze formacje blisko ze sobą współpracują” – powiedział.
Wskazał również, że przed służbami mundurowymi i specjalnymi stoją „ogromne wyzwania”. „Bezpieczeństwo jest absolutnie priorytetem, bo nigdy w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat Polska nie była tak zagrożona przez służby obcego państwa” - ocenił.
„W MSWiA mając świadomość, że na Straży Granicznej spoczywa odpowiedzialność za ochronę granicy, poza przedsięwzięciami doraźnymi (…) zastanawiamy się nad docelowymi rozwiązaniami, kadrowymi, które mają wzmocnić Straż Graniczną. Pozwolą być lepiej przygotowanym na różne sytuacje” – dodał szef MSWiA.
O tym, jak MSWiA chce wzmocnić Straż Graniczną mówił natomiast wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. „W Straży Granicznej budujemy specjalne oddziały na wzór oddziałów prewencji Policji. Oddziały, te będą w sposób szczególny przygotowane do radzenia sobie z próbami nielegalnego przekraczania granicy przez agresywny tłum posiadający niebezpieczne narzędzia. To niezwykle ważny element, który przyczyni się do tego, żebyśmy działali skutecznie” – powiedział.
Czytaj też
„Będziemy konsekwentnie działać na rzecz powstrzymania nielegalnego szlaku migracyjnego z Białorusi do Polski. Mamy świadomość tego, że ten szlak jest organizowany przez świat przestępczy przy wsparciu służb rosyjskich i białoruskich. Skutecznie wyłapujemy przestępców, którzy realizują to zadanie. W ubiegłym roku zatrzymaliśmy 600 przemytników, którzy zajmowali się przejmowaniem osób z polskiej granicy i przeprowadzali ich dalej na zachód. W tym roku to już jest liczba blisko 400 zatrzymań” – dodał wiceszef MSWiA.