Reklama

Specjalne zespoły w MSWiA i KGP zajmą się „przestępczością z importu”

kajdanki policja
Autor. Policja Lubelska

W MSWiA została podjęta decyzja o utworzeniu zespołu do spraw krajowej koordynacji i analizy trendów poważnej i zorganizowanej przestępczości, w tym przestępczości o charakterze transgranicznym. „Zespół będzie dokonywać kompleksowej oceny zagrożeń i trendów przestępczości, w tym przestępczości cudzoziemskiej” – poinformował wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. To jednak niejedyny zespół, który zajmie się „przestępczością z importu”. „Działania ukierunkowane na ograniczenie skali przestępstw popełnianych wśród cudzoziemców skutkowały utworzeniem, na podstawie decyzji komendanta głównego Policji, w strukturze Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji Zespołu Koordynacji i Wymiany Informacji” – dodał Mroczek.

O decyzjach o utworzeniu specjalnych zespołów, które mają się zająć „przestępczością z importu” wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek poinformował w odpowiedzi na interpelację poseł Prawa i Sprawiedliwości Moniki Pawłowskiej. Zwróciła się ona do resortu z pytaniami w sprawie akcji deportacyjnych osób zajmujących się działalnością przestępczą, na przykładzie deportacji obywateli Gruzji. „Policja i Straż Graniczna na bieżąco monitorują trendy wzrostowe dotyczące czynów kryminalnych, których dopuszczają się cudzoziemcy” – podkreślił Czesław Mroczek.

Reklama

„Działania ukierunkowane na ograniczenie skali przestępstw popełnianych wśród cudzoziemców skutkowały utworzeniem, na podstawie decyzji komendanta głównego Policji, w strukturze Wydziału Kryminalnego Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji Zespołu Koordynacji i Wymiany Informacji. Do zadań zespołu należy płynna, szybka, rzetelna i kompleksowa wymiana informacji na temat najpoważniejszych zdarzeń kryminalnych, w tym w szczególności przestępczości grup rosyjskojęzycznych” – przekazał wiceszef MSWiA.

W odpowiedzi wiceminister Mroczek wskazał również, że zintensyfikowano działania zmierzające do zwiększenia skuteczności poszukiwania osób, w szczególności ukrywających się przed organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości. „Utworzono algorytmy postępowania dotyczące sprawców przestępstw, nieposiadających obywatelstwa polskiego, wobec których zaistniały przesłanki do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu” - zaznaczył.

    „Dostrzegając współczesne trendy przestępczości w ramach współpracy na poziomie strategicznym w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji została podjęta decyzja o utworzeniu przy ministrze SWiA Zespołu do spraw krajowej koordynacji i analizy trendów poważnej i zorganizowanej przestępczości, w tym przestępczości o charakterze transgranicznym. Zespół będzie dokonywać kompleksowej oceny zagrożeń i trendów przestępczości, w tym przestępczości cudzoziemskiej” – podał wiceszef MSWiA.

    Przekazał, że rolą nowego zespołu będzie m.in. „diagnozowanie ewentualnych potrzeb i kierunków pożądanych działań w zakresie zwalczania przestępczości przez działania ukierunkowane na standaryzację procedur zarówno w obszarze legislacyjnym, jak i związanych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi”. „Członkami zespołu będą przedstawiciele służb podległych ministrowi SWiA, a do prac w zespole zostaną zaproszeni przedstawiciele innych organów i służb właściwych w obszarze zapobiegania i zwalczania przestępczości (służb specjalnych, resortu finansów, resortu sprawiedliwości)” – wyjaśnił Mroczek.

    „Zespół na poziomie strategicznym będzie wspierał integralność służb w działaniach na rzecz zapobiegania i zwalczania poważnej i zorganizowanej przestępczości, w tym przestępczości cudzoziemców” – dodał wiceszef MSWiA.

    Reklama

    Przypomnijmy. W połowie lutego odbyła się ogólnopolska akcja Policji i Straży Granicznej, która ukierunkowana była na zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia do aresztów śledczych lub zakładów karnych oraz zwalczanie nielegalnej migracji cudzoziemców. Udział w niej wzięło ponad 26 tys. policjantów i blisko 1000 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

    Jak informowała pod koniec marca „Rzeczpospolita” – powołując się na dane Komendy Głównej Straży Granicznej – w ciągu dwóch miesięcy 2025 roku do kraju pochodzenia zostało odesłanych ponad 1300 osób wobec 700 w tym samym okresie roku ubiegłego. „To wzrost o 85 proc.” – podawała gazeta. Według danych niemal połowę wszystkich deportacji dotyczyło obywateli Gruzji i Białorusi – pierwszych było 260, drugich – 220.

      O deportacji cudzoziemców, którzy weszli w konflikt z prawem, InfoSecurity24.pl rozmawiał z komendantem głównym Straży Granicznej gen. dyw. SG Robertem Baganem. Zapytaliśmy szefa SG o to, czym różnią się obecne deportacje, od tych, jakie formacja wykonuje od lat.

      „Realizacje decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu, potocznie nazywane deportacjami, realizujemy faktycznie od szeregu lat. Dotychczas były one wykonywane głównie w oparciu o samoloty rejsowe. (…) Operacje, które realizujemy w tej chwili, są o tyle szczególne, że są wykonywane w oparciu o wojskowe statki powietrzne, dzięki czemu w jednym samolocie »wydalamy« większą liczbę cudzoziemców, którzy naruszyli polski porządek prawny, w szczególności, jeżeli chodzi o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego” – tłumaczył generał.

      Szef SG wyjaśnił też, że model działań, który został przyjęty, daje formacji „możliwość szybkiego i sprawnego działania w sposób pokazujący siłę państwa”. „Wysyłamy jasny sygnał: jeśli będziesz naruszał polskie prawo, będziesz brał udział w grupach przestępczych, będziesz dokonywał przestępstw, nieuchronna jest nie tylko kara, ale też to, że po jej odbyciu będziesz musiał opuścić terytorium Polski” – dodał gen. dyw. SG Robert Bagan.

      Reklama
      WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
      Reklama

      Komentarze

        Reklama