Resort sprawa wewnętrznych i podległe mu służby, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i służby specjalne - zarówno kontrwywiadowcze, jak i wywiadowcze zapewniają, że są dobrze przygotowane do zbliżającego się szczytu klimatycznego w Katowicach (COP24).
24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 2 - 14 grudnia. W czwartek sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się z informacjami na temat stanu przygotowań do zabezpieczenia szczytu.
Przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS) powiedział w czwartek, że na zamkniętym posiedzeniu komisja omówiła przygotowanie od strony antyterrorystycznej i służb specjalnych.
Swoje informacje przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński i komendanci podległych mu służb - policji, dyrektor Centrum Antyterrorystycznego KGP, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej. Informacje przedstawili też przedstawiciele służb specjalnych - Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
"Rozmawialiśmy o przygotowaniach do szczytu, różnych ewentualnych zdarzeniach, które mogą wyniknąć podczas szczytu i ogromie tego przedsięwzięcia, które potrwa prawie dwa tygodnie. Jest jeszcze wiele wątpliwości i znaków zapytania, co do sytuacji, które mogą się pojawić, ale wszyscy przedstawiciele służb i osoby informujące komisję zapewnili, że na razie nie ma żadnych niepokojących informacji, ale pozostają one w czujności" - powiedział Opioła.
"Analizowano jednak poprzednie szczyty, podczas których również nic nie wskazywało na możliwość dojścia do sytuacji niebezpiecznych, jednak one się pojawiały w mniejszym, lub większym stopniu" - zaznaczył.
W drugiej części prezentowały swoje informacje służby wywiadowcze - Agencja Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego. Służby kontrwywiadowcze i wywiadowcze zapewniały, że jest koordynacja przed tym przedsięwzięciem.
"Procentują doświadczenia z poprzednich takich imprez, jak Szczyt NATO, czy Światowe Dni Młodzieży - pewne mechanizmy zostały ugruntowane - wymiana informacji, koordynacja, współpraca między instytucjami" - mówił Opioła. "Oceniając przygotowania na dziś - jest dobrze" - powiedział przewodniczący komisji.
W światowym wydarzeniu w Katowicach weźmie udział ok. 30 tys. osób z prawie wszystkich krajów. W COP24 udział zapowiedzieli szefowie lub reprezentanci rządów, przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się ekologią i ochrona klimatu, naukowcy, aktywiści społeczni, przedstawiciele biznesu.
ONZ-owskie konferencje odbywają się co roku w innym miejscu świata. Polska gościła już konferencje klimatyczną dwukrotnie - dziesięć lat temu COP14 w Poznaniu (grudzień 2008) i przed pięcioma laty COP19 Warszawie (listopad 2013).