Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Miliardy na schrony. Siemoniak: zachęcam samorządowców, by już szykowali wnioski

Autor. Martin Bock/Pixabay.com

Z moich rozmów z posłami wynika, że Sejm ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej chce uchwalić w listopadzie. Liczę na to, że do końca roku zamknie się ta cała procedura – powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Jak dodał, w przyszłym roku – w ramach ustawy – na budowę lub remont istniejących schronów i miejsc schronienia będzie około 5-6 miliardów złotych.

Minister spraw wewnętrznych i administracji był w poniedziałek gościem Radia Zet. Podczas rozmowy został zapytany o to, kiedy zostanie uchwalona ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. „Tak się składa, że na początku powodzi Rada Ministrów 16 września ten projekt przyjęła. Trafił on do parlamentu. Z moich rozmów z posłami wynika, że Sejm ten bardzo duży i trudny akt chce uchwalić w listopadzie. Liczę na to, że do końca roku zamknie się ta cała procedura” – podkreślił Tomasz Siemoniak.

Reklama

Dopytywany o to, kto to będzie odpowiedzialny za budowę schronów kiedy ten profes się rozpocznie odpowiedział, że „rząd i samorząd”. „To ustawa właśnie przewiduje. Zobaczymy, ile będzie wniosków. Z samorządowcami dużo na ten temat rozmawiam. Oni byli tą ustawą żywo zainteresowani” – powiedział szef MSWiA.

„Jest wiele schronów pozostałych po PRL-u, które trzeba remontować, przystosować. Jest też kwestia miejsc schronienia. Na te cele w przyszłym roku będzie około 5-6 miliardów złotych. Mocno zachęcam samorządowców do tego, żeby już szykowali wnioski o te pieniądze, bo czasu nie będzie wcale aż tak dużo, żeby już w 2025 roku te pieniądze wykorzystać” – dodał Siemoniak.

Czytaj też

Przypomnijmy, oprócz budowy i remontów schronów lub miejsc schronienia, ustawa zakłada też m.in. doprecyzowanie kompetencji poszczególnych organów ochrony ludności oraz stworzenie bezpiecznego systemu łączności, o czym mówił w wywiadzie dla InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Dokument przewiduje również, że na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej corocznie przeznaczone zostaną środki w wysokości nie niższej niż 0,3 proc. produktu krajowego brutto - czyli ok. 10 mld złotych.

Czytaj też

Nad projektem ustawy pracować będzie specjalnie powołana do tego sejmowa podkomisja nadzwyczajna, w której skład weszło 12 parlamentarzystów. Najbliższe posiedzenie tego gremium, któremu przewodniczy poseł Koalicji Obywatelskiej Konrad Frysztak, zaplanowane jest na piątek 18 października.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama