Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

List gończy za byłym szefem RARS

Autor. R.Suchy/InfoSecurity24.pl

Prokuratura wystawiła list gończy za byłym szefem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michałem Kuczmierowskim. Śledczy zarzucają mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

O tym, że prokurator „wydał dziś postanowienie o poszukiwaniu listem gończym Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych” Prokuratura Krajowa poinformowała za pośrednictwem portalu X (dawniej Twitter).

O tym, że były szef RARS będzie poszukiwany listem gończym Prokuratura Krajowa poinformowała w czwartek. „W toku prowadzonego (…) śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) uzyskano materiał dowodowy pozwalający na sporządzenie zarzutów brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.) oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 231 § 1 i 2 k.k.) wobec dwóch kolejnych osób: Michała K. i Pawła Sz.” – wskazała PK w opublikowanym komunikacie.

Miejsce pobytu podejrzanych jest nieznane, co uniemożliwiało wykonanie z ich udziałem czynności procesowych. Wobec zachodzącej konieczności wszczęcia poszukiwań podejrzanych listami gończymi, prokurator skierował do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach wnioski o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego.
fragment komunikatu Prokuratury Krajowej

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach uwzględnił wniosek prokuratora wobec byłego szefa RARS i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 90 dni od dnia zatrzymania. Dało to podstawę prokuraturze do wystawienia listu gończego za Michałem Kuczmierowskim. Sąd nie uwzględnił natomiast tożsamego wniosku prokuratury złożonego wobec Pawła Sz. Sędzia uznał, że „obawa matactwa w jego przypadku nie jest na tyle duża, aby konieczne było na obecnym etapie stosowanie tymczasowego aresztowania, zwłaszcza w sytuacji, gdy podejrzany złożył wniosek o wydanie wobec niego listu żelaznego”. Według zapowiedzi śledczych prokurator złoży zażalenie na postanowienie sądu o nieuwzględnieniu wniosku wobec Pawła Sz.

Czytaj też

Michał Kuczmierowski był prezesem Agencji Rezerw Materiałowych, a potem RARS od kwietnia 2020 roku. W latach 2018-20 pracował w zarządzie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należą państwowe spółki przemysłu obronnego.

Do tej sprawy dosyć szeroko odnosili się politycy na platformie X (dawny Twitter). „Sąd zdecydował. Będzie list gończy za byłym szefem RARS. To prawa ręka Morawieckiego, macher od respiratorów i generatorów. Gdziekolwiek się ukrywa, sprawiedliwość go dopadnie” - napisał szef rządu Donald Tusk.

Reklama

„Jestem w pełni przekonany o uczciwości Michała Kuczmierowskiego, co z pewnością udowodni w toku procesu. Widać dziś jak na dłoni, że podjęte przez niego reformy i działania Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych są wyjątkowo nie w smak obecnej, destrukcyjnej władzy, niszczącej na swojej drodze wszystko i wszystkich, którzy dobrze służą Polsce” – podkreślił z kolei były premier Mateusz Morawiecki.

Natomiast szef MSWiA Tomasz Siemoniak wskazał, że „lista podejrzanych w aferze RARS powiększa się systematycznie i sięga coraz wyżej”. „Zwracam uwagę, że prokuratura wszczęła w tej sprawie postępowanie 1 grudnia 2023 roku (czas groteskowego dwutygodniowego rządu Morawieckiego), gdy już dłużej nie dało się zamiatać pod dywan ewidentnych materiałów CBA w tej sprawie. Ale dopiero zmiany w prokuraturze i służbach po powołaniu rządu premiera Donalda Tuska pozwoliły na rzetelne i szerokie śledztwo ws. nieprawidłowości w RARS, które przynosi obecne rezultaty” – dodał Siemoniak.

Czytaj też

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęła na początku grudnia zeszłego roku Prokuratura Regionalna w Warszawie. W kwietniu 2024 roku sprawę przejął Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach. „Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla ww. Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego” – podkreśliła Prokuratura Krajowa.

Jak wskazali śledczy, podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym, jak również dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu „prania brudnych pieniędzy”.

Reklama

W lipcu w tej sprawie zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, które miały polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla potrzeb Ukrainy usłyszała dyrektor biura zakupów RARS Justyna G. (zatrzymana 4 lipca 2024 roku) oraz kierownik działu zakupów w biurze zakupów RARS Joanna P. (zatrzymana 22 lipca 2024 roku). Na wniosek prokuratora obie kobiety zostały tymczasowo aresztowane.

Obrońca Michała Kuczmierowskiego zapowiedział, że obrona podejmie starania o wydanie podejrzanemu listu żelaznego.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama