Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa odwołany

Fot. InfoSecurity24.pl

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że premier Donald Tusk odwołał Marka Kubiaka ze stanowiska dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Doniesienia te potwierdził szef Wydziału Polityki Informacyjnej RCB. 

Reklama

„20 lutego 2024 roku, Prezes Rady Ministrów odwołał ze stanowiska dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marka Kubiaka” – powiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl Piotr Błaszczyk, szef Wydziału Polityki Informacyjnej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

Reklama

Marek Kubiak, szefem RCB był od czerwca 2023 roku, choć nie był to pierwszy raz, kiedy stał na czele Centrum. Od 2020 roku pełnił rolę jednego z zastępców, a wcześniej - przez pięć lat – był dyrektorem tej podległej premierowi instytucji. 

Czytaj też

Jak na razie nie wiadomo kto zastąpi Kubiaka w fotelu szefa RCB. 

Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło działalność 2 sierpnia 2008 roku. RCB zapewnia obsługę Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów, Zespołu i ministra właściwego do spraw wewnętrznych w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, dyrektora i zastępców dyrektora RCB powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. W przypadku wiceszefów Centrum, dzieje się to na wniosek szefa tej instytucji.

Czytaj też

Warto przypomnieć, że jeszcze niedawno, rząd planował likwidację RCB. Centrum miało przestać istnieć, wraz z wejściem w życie ustawy o ochronie ludności, którą przygotowało poprzednie kierownictwo MSWiA. Dokument ostatecznie nie trafił nigdy pod obrady Rady Ministrów. Jak przyznał w rozmowie z redakcją ówczesny wiceszef resortu Maciej Wąsik ustawa przegrała z wyborczym kalendarzem. Dziś w MSWiA, już w nowym składzie, trwają prace nad ustawą, która ma kompleksowo uregulować ma kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej. Założenia projektu mają zostać przedstawione w do końca marca.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze