Wyższe dodatki i nagrody dla policjantów? Jankowski: im się to po prostu należy

1 czerwca 2021, 14:45
policja, policjantk, OPP, patrol, fot. KMP w koszalinie
Fot. KMP w Koszalinie

"Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpił dzisiaj z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego o znaczne zwiększenie środków na nagrody i dodatki dla policjantów za pierwsze półrocze 2021 r." – poinformowało Biuro Prasowe Związku. Jak czytamy we wniosku do ministra, "przyznane środki są niewystarczające na właściwe wynagradzanie policjantów za ich pełną zaangażowania służbę w I półroczu 2021 roku". Czy policjanci mają szanse na dodatkowe pieniądze? Jak mówi Jankowski "minister raczej współpracuje ze związkami zawodowymi", wiec przewodniczący ma nadzieję, że odniesie się do tej prośby pozytywnie.

Walka o to, by w portfelach funkcjonariuszy znalazły się dodatkowe pieniądze, toczy się nieprzerwanie od ubiegłego roku, kiedy światło dzienne ujrzał projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którym w 2021 roku do życia nie powołano funduszy nagród. Te – jak przyznają sami funkcjonariusze – choć nie były z reguły wysokie, stanowiły ważny element motywacji. Sam fakt braku funduszy nagród nie powoduje jednak, że policjant nie może otrzymać dodatkowych pieniędzy. O te u ministra upomniał się dziś szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Jak powiedział InfoSecurity24.pl, "policja jest najbardziej obciążoną formacją, z największą ilością zadań, dlatego uważam, że środki na nagrody motywacyjne powinny być radykalnie większe". Jankowski postuluje więc o "znaczne zwiększenie kwot na nagrody motywacyjne i dodatki służbowe dla funkcjonariuszy policji". "Szanujemy oczywiście rolę innych służb, ale jednak to policjanci, którzy na co dzień wykonują te najbardziej niebezpieczne zadania, którzy na co dzień stykają się z przemocą, agresją, a pomimo to z pełnym zaangażowaniem 24-godziny na dobę służą społeczeństwu, powinni być tą najlepiej wynagradzaną formacją. Im się to po prostu należy" – powiedział InfoSecurity24.pl szef NSZZ Policjantów.

Jak wyliczyli niedawno związkowcy z wielkopolskiego Zarządu NSZZ Policjantów, biorąc pod uwagę kwotę 30 mln złotych, jaką z wakatów szef policji przeznaczył na nagrody dla policjantów, na każdego mundurowego przypada niewiele ponad 300 złotych. Przewodniczącemu NSZZP, chodzić ma "co najmniej o kilkukrotność tej sumy". 

Nie wszędzie brakuje?

We wtorek portal RMF FM poinformował o tym, że najwyżsi rangą członkowie kierownictwa policji otrzymali "pokaźne dodatki do uposażeń". Z ustaleń portalu wynika, że chodzi o jednorazowe kwoty w wysokości od prawie 5 tys. do kilkunastu tys. złotych. Najwięcej pieniędzy otrzymać miało kierownictwo Komendy Głównej Policji. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, szef policji dostał ponad 15 tys. zł, a jego zastępcy po 15 tys. zł.

"Z kolei, jeśli chodzi o komendy wojewódzkie, szef policji wydał decyzję o tymczasowym podwyższeniu dodatków funkcyjnych w styczniu, lutym i marcu komendantom, wicekomendantom i naczelnikom. Pieniądze dla komendantów to jednorazowe kwoty nawet 10 tysięcy złotych, dla ich zastępców i naczelników od 4 i pół tysiąca w górę" - czytamy.

Jak mówił niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, chciałby on "podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe". Budżetu podwoić się wprawdzie nie udało, jednak okazało się, że do kasy formacji już niebawem wpłynąć może dodatkowe prawie 300 mln złotych. Za przeznaczeniem z rezerwy celowej dotyczącej zobowiązań Skarbu Państwa dodatkowych 292,1 mln zł na wydatki policji (m.in. na dopłaty do wypoczynku, pomoc mieszkaniową, pokrycie należności i świadczeń dla zwalnianych funkcjonariuszy, ale także finansowanie wydatków bieżących, takich jak zakup paliwa i części zamiennych, niezbędne remonty obiektów czy inne wydatki, np. związane z dojazdem funkcjonariuszy na służbę) opowiedziała się w ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja finansów publicznych. Te pieniądze – choć nie bezpośrednio – mogą pomóc ministrowi w podjęciu ewentualnej decyzji o zwiększeniu środków na nagrody i dodatki dla policjantów. Niebawem powinniśmy się przekonać czy tak się stanie.

Dominik Mikołajczyk/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 85
Irek
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:52

Dodatki, zaczynam zapominać że mam, kwota powala, po 17.5 roku 400 PLN, pierwsza linia, ale kogo to

Mamusia
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:14

Na Słowacji jest dobre rozwiązanie co 3 lata 50 euro dodatku policjant z 15 letnim stażem ma 250 euro !!!! Są grupy oficerskie na ulicy- awanse w poziomie a nie Tylko Pionie i znajomości !!!!

Też coś
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 15:32

Mamuśka, to u nas jest lepiej ok. 470 euro/2.080 pln od zaraz, nie trzeba czekać trzech lat

Glock
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 23:52

Gie tak dobrze Macie? W KGP?

SG
wtorek, 8 czerwca 2021, 13:27

Przecież napisał, 2.080 PLN dziadkowe

Janusz biznesu
wtorek, 8 czerwca 2021, 12:04

Glock, jak to gdzie, policz sobie, betonowy plus dodatek służbowy i wyjdzie że 600-650 euro, można?

Vera
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:22

U nas z dziadkowym dodatkiem mają zarobki na poziomie zachodnim, kto na to pracuje?, cała reszta

Qbuś
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:50

"im się to po prostu należy" czytaj całemu kierownictwu związków.

Jaś
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:49

Jak Wam źle, mało zarabiacie to idźcie na kasę do marketu. Nikt Was chyba na siłę nie trzyma w Policji. Pomyślcie tylko jakie będziecie mieli emerytury po tych swoich wysłużonych latach, większe niż ci którzy w cywilu przepracowali dziesiątki lat. Trochę pokory.

Nikoś
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 13:48

Jaśiu, jak wszyscy pójdziemy na kasę do marketu to po zmroku nie wyjdziesz z domu. Niektórzy ludzie nam zazdroszczą a fakt jest taki, że po tygodniu ci najgłośniejsi zrezygnowali by z pracy w policji. Innymi słowy więcej pokory i szacunku dla munduru panie ładny, bo nie wiesz ile nas kosztuje ta emerytura, część z nas odchodzi i odbiera rok, dwa emerytury i odchodzi ale na drugi świat, życie na nerwach, pompie, stresie, nie próbuj porównywać cywila, przed służbą pracowałem 10 lat, po prostu przestań opowiadać takie rzeczy

Co z nami?
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:13

Nowy ład pomija służby mundurowe, które przecież też walczyły na pierwszym froncie z pandemią, w których szeregach niejedna osoba padła ofiarą covid lub leczy jej skutki, znamy te statystyki, więc co z nami?, gdzie się podział obiecany program modernizacji?

Krzys
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 22:52

Na pierwszym froncie? Słaby dowcip.

Tweets InfoSecurity24