Nowa struktura Służby Więziennej. Resort sprawiedliwości: zmiany nie wpłyną na utratę miejsc pracy

4 września 2018, 09:19
zakład karny, służba więzienna, fot. por. Anna Czajczyk:sw.gov.pl
fot. por. Anna Czajczyk/sw.gov.pl

Służba Więzienna przechodzi obecnie, jak twierdzą jej szefowie, pierwszą od wielu lat modernizację. Strażnicy więzienni niedawno otrzymali nowe mundury, kierownictwo SW zapowiada podwyżki, a ministerstwo sprawiedliwości opublikowało właśnie zarządzenia, zmieniające strukturę funkcjonowania SW. Jak poinformowało redakcję InfoSecurity24.pl, Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, wydane zarządzenia, „z dniem 30 listopada 2018 roku, przekształcają 5 mniejszych zakładów karnych i aresztów śledczych w oddziały zewnętrze większych jednostek penitencjarnych. Jeden z zakładów karnych włączony zostanie w strukturę aresztu śledczego, a jeden odział zewnętrzny przestanie istnieć.

W kwietniu 2017 roku wiceminister sprawiedliwości zapowiedział gruntowną reformę więziennictwa. Najważniejszym elementem reformy było przyjęcie przez rząd ustawy modernizacyjnej. Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Centralny Zarząd Służby Więziennej ustawa przewiduje zmianę wielu elementów funkcjonowania więziennictwa. Jednym z nich jest reorganizacja zakładów karnych i aresztów śledczych.

„W sierpniu br. Minister Sprawiedliwości, realizując kolejny etap reformy, wydał zarządzenia, które z dniem 30 listopada 2018 roku, przekształcają  5 mniejszych zakładów karnych i aresztów śledczych w oddziały zewnętrze większych jednostek penitencjarnych (ZK Lubliniec, AŚ Prudnik, AŚ Szamotuły, AŚ Środa Wielkopolska, ZK Oleśnica), jeden z zakładów karnych włączony zostanie w strukturę aresztu śledczego (ZK Warszawa-Białołęka połączony zostanie z AŚ Warszawa-Białołęka), likwidacji ulegnie jeden oddział zewnętrzny (OZ Grodzisk Maz.)” – poinformowało nas Ministerstwo Sprawiedliwości. 

Resort sprawiedliwości zaznaczył, że zmiany mają przede wszystkim charakter organizacyjny i pozwolą na optymalizację kosztów.

Podjęte działania nie będą miały wpływu na utratę miejsc pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, ale pozwolą na efektywniejsze wykorzystanie posiadanych zasobów. Część funkcjonariuszy i pracowników zostanie przeniesionych do pełnienia służby w innych jednostkach, większość nadal pełnić będzie służbę w dotychczasowych miejscach pracy.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości

Przypomnijmy, w pierwszej fazie reformy (31 marca br.) przekształceniu lub likwidacji uległy łącznie 23 małe i wyeksploatowane jednostki penitencjarne. Jak mówią przedstawiciele ministerstwa sprawiedliwości, pozwoliło to na racjonalizację wydatków ponoszonych na ich utrzymanie oraz lepsze zarządzanie. W odpowiedzi na nasze pytania, Rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, mjr Elżbieta Krakowska przekonywała, że są to małe i wyeksploatowane jednostki, a ich likwidacja przyniesie korzyści nie tylko ekonomiczne, ale również wpłynie na poprawę warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Od 31 marca przestały istnieć areszty śledcze w: Zabrzu, Krakowie Podgórzu, Bartoszycach, Ostródzie, Nowej Soli, Śremie, Lesznie, Nisku, Sanoku, Kamieniu Pomorskim wraz z oddziałem zewnętrznym w Buniewicach, Choszcznie, Wałbrzychu, Lubaniu i Świnoujściu. Resort sprawiedliwości zapewnia, że pierwszy etap reformy, nie wpłynął na utratę pracy przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. Nie zabrakło również  miejsc dla osadzonych.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Ja
wtorek, 4 września 2018, 15:57

Ludzi w Warszawskich Aresztach do pracy nie ma bo zabrano prawie dwustu ludzi z ochrony jednostek penitencjarnych do pilnowania budynków i parkingów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Takie mamy priorytety...

f-sz, sw
wtorek, 4 września 2018, 14:13

Jak można nazwać wyeksploatowany areszt w centrum miasta, który przechodził gruntowny remont. Została zrobiona nowa sala widzeń, łaźnia, kuchnia, zostały wyremontowane biura, świetlice, ambulatoriom, pokoje dla wychowawców. Na końcu został położony nowy dach, a trzy miesiące później jednostka została zamknięta. To w jaki sposób ta jednostka była wyeksploatowana po tych remontach. Mowa o kosztach, ile te remonty kosztowały. Raczej tych pieniędzy się nie odzyska.

starszy oddziałowy działu ochrony Andrzej.
wtorek, 4 września 2018, 13:23

Areszt Śledczy wyeksploatowany? W ciągu pięciu ostatnich lat jego działania, włożone zostały grube miliony w jego renowację oraz osprzętowienie. Monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Wymiana systemu łączności telefonicznej (telefony IP). Komputeryzacja wszystkich stanowisk (nawet oddziałowi mieli swoje stanowiska komputerowe!). Stanowisko komputerowe dla osadzonych do kontaktów z rodziną za pomocą komunikatora Skype. Całkowity remont i przebudowa sali widzeń z bawialnią dla dzieci. Przebudowa i unowocześnienie systemu grzewczego (między innymi likwidacja kotłowni). Całkowita przebudowa kuchni połączona z zakupem wyposażenia kuchni i magazynu żywności. Przeniesienie magazynu rzeczy osadzonych. Remont i przebudowa części administracyjnej. Całkowity remont części ambulatoryjnej połączony z przebudową gabinetów i zakupem nowych sprzętów. Remont pól spacerowych. Pracowałem tam jako oddziałowy, więc nie wiem o wszystkich inwestycjach, jednak zapewne było ich więcej... Areszt Śledczy w Zabrzu był ważnym węzłem przesiadkowym przy transportach etapowych. Teraz to magazyn na akta sądowe. Może i nie było zwolnień przy okazji likwidacji jednostki, jednak wielu funkcjonariuszy odeszło na wcześniejsze emerytury, pomimo tego że mieli zamiar pracować jeszcze kilka lat. Inni zostali zmuszeni do przejścia do jednostek, do których muszą teraz dojeżdżać nawet 80 kilometrów (np. z Zabrza do Bielsko-Białej).

Goti
wtorek, 4 września 2018, 11:47

A w zakładach po sufit, atmosfera napięta, ale co ich w ms to obchodzi.

Tweets InfoSecurity24