Nie ma odwrotu. Superustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

21 września 2020, 08:59
MSWIA, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw 18 września została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że już od października większość zawartych w niej przepisów stanie się obowiązującym prawem. Już niebawem więc, mundurowi którzy zdecydują się pozostać w służbie mimo posiadanej wysługi lat (25 i 28,5 roku) będą mogli liczyć na spory dodatek do pensji w postaci świadczenia motywacyjnego. Wypłacane ono będzie w kwocie 1500 złotych brutto (po 25 latach służby) lub 2500 złotych brutto (po 28,5 latach służby). I choć to jedno z najczęściej omawianych w kontekście tej ustawy rozwiązań, wprowadza ona także szereg innych, dla wielu mundurowych nie mniej ważnych, zmian. 

Jedną z istotniejszych – obok dodatków motywacyjnych – kwestii, na której rozwiązanie czekali mundurowi, jest uregulowanie wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy. Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wprowadza przelicznik 1/21 miesięcznego uposażenia za jeden dzień urlopu, a nie 1/30 - tak jak było to dotychczas. Ustawa rozszerza też ochronę prawną funkcjonariuszy. Teraz będzie im przysługiwać zwrot kosztów poniesionych np. na prawnika, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez nich czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone. Trwają już prace nad projektami odpowiednich rozporządzeń regulujących tę kwestię.

Przygotowana w MSWiA ustawa ujednoliciła też przepisy dotyczące wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określono warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadzono możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego w zamian za nie. Nowe regulacje dotyczą też strażaków, znacząco obniżą się bowiem koszty dopuszczenia do akcji ratowniczych używanych strażackich samochodów sprowadzanych z zagranicy. Pojazdy te nie będą poddane już obowiązkowi uzyskania świadectwa dopuszczenia, lecz opinii technicznej jako mniej sformalizowanej procedurze potwierdzenia spełnienia przez pojazd wymagań dla pojazdów używanych do celów specjalnych, a konkretnie do celów ochrony przeciwpożarowej. Ustawa wprowadza również nowe zasady prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Znikną także niekorzystne dla byłych policjantów i strażaków przepisy dotyczące zaliczania do okresu zatrudnienia czasu jaki spędzili oni w służbie. Byłym policjantom i strażakom po odejściu ze służby, przy zawieraniu umowy o nową pracę, do okresu zatrudnienia nie był zaliczany okres służby – jeżeli podjęli pracę po upływie roku od zwolnienia z niej. Nowe przepisy eliminują z ustaw kryterium roku, tak więc okres służby liczył się będzie do stażu pracy podjętej po odejściu z formacji, bez względu na moment jej podjęcia. Analogicznie do innych formacji mundurowych w PSP nowe przepisy wprowadzają dodatek funkcyjny, a co za tym idzie, funkcjonariusz PSP pobierający dodatek funkcyjny nie będzie mógł korzystał już z możliwości wypłaty ekwiwalentu za nadgodziny.  

Dodatek motywacyjny nie dla wszystkich

Flagowym elementem ustawy - co nie ulega wątpliwości - jest dodatek motywacyjny, który zdaniem MSWiA ma zatrzymać w służbie najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, przez co wpłynąć na zmniejszenie liczby wakatów. Mundurowi, którzy osiągnęli wysługę lat 25 i 28,5 roku służby, jeśli zdecydują się nie odchodzić na emeryturę, co miesiąc otrzymają dodatek w wysokości 1500 złotych (25 lat) oraz 2500 złotych (28,5 roku). Dodatek nie będzie wliczał się do podstawy emerytalnej, a co za tym idzie okres jego pobierania nie powiększy świadczenia pobieranego po odejściu z formacji. Jak zapewniali przedstawiciele MSWiA dodatek ma się samofinansować, a środki pochodzić będą z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. 

Nowym świadczeniem objęci będą funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz Służby Więziennej. Dodatków – jak na razie – nie otrzymają m.in. funkcjonariusze SCS, którzy od początku pojawienia się projektu ustawy walczyli o to, by także ich formacja była beneficjentem wprowadzanych zmian. Jak zapewniał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jeśli tylko eksperyment – którym jego zdaniem są te rozwiązania – się sprawdzi, katalog formacji będzie rozszerzony nie tylko o SCS, ale też o wojsko i służby specjalne.   

Choć wiele rozwiązań jakie wprowadza ustawa było od lat oczekiwanych przez mundurowe środowisko, nie wszystko udało się załatwić "za jednym zamachem". W rozmowach z funkcjonariuszami wciąż padają pytania o to, co dalej z art. 15a, którego kwestia już dawno miała zostać uregulowana. Wielu uważa też, że choć sama idea dodatku motywacyjnego jest krokiem we właściwą stronę, powinien on dotyczyć także tych funkcjonariuszy z 15-letnim stażem i wzrastać stopniowo aż do 28,5 roku służby. Czy te i inne podnoszone przez funkcjonariuszy kwestie uda się rozwiązać w najbliższym czasie? Wiele zależeć będzie zapewne od tego, jak wyglądać będzie sytuacja gospodarcza, a już dziś wyraźnie widać, że skutki kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa dotkną także polskie służby mundurowe, rząd szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Jedno jest jednak pewne, tego co zostało zagwarantowane w opublikowanych przepisach, nikt już mundurowym raczej nie zabierze.

image
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 99
Przecież to proste
środa, 23 września 2020, 03:36

Zgadzam się, każdy kto płacił składki ma prawo do ich zwrotu, nieważne kiedy pracował, odkładał, nie bumelował, płacił ma system emerytalny, więc albo skreślamy 15a albo zwrot nadpłaconego podatku, nie ma innej zapasowej opcji.

służba a nie cywil
środa, 23 września 2020, 14:54

Nikt poza zainteresowanymi (każdy chciałby sobie) nie chce likwidacji 15a. Czemu kosztem wszystkich f-szy zyskać ma mała grupa mająca dużo lat z cywila?

Aż trudno uwierzyć
czwartek, 24 września 2020, 02:20

To zabierzmy wszystkim lata z cywila i wtedy twoje beznadziejne pytanie będzie uzasadnione...

prawo
środa, 23 września 2020, 14:39

zakład, że są inne opcje. Najlepsza to pozostawienie aktualnego stanu prawnego.

OLO
środa, 23 września 2020, 00:58

do tych co szczekają że od 1999 mieli świadomośc że bedą tyrać do 60 lat. Sam rząd sie przestraszył kosztów takiego rozwiązania( płacenie 2 składek ZER I ZUS dla mało świadomych) i dlatego sie z tego wycofano, ale zapisano taki punkt 15a żeby bezprawnie zabrac składki z ZUS

15a rocznik 99-03
czwartek, 24 września 2020, 02:24

Prawda jest taka ze roczniki 99-03 są w najgorszym położeniu, nie dość ze były w OFE, to jeszcze miały podlegać pod Powszechny System Emerytalny, niestety, większość miała tą wiedzę, stąd akurat te roczniki powinni siedzieć najbardziej cicho.

SG
środa, 23 września 2020, 00:16

Gdyby płacili inflacyjne przez te wszystkie lata to już dawno byśmy mieli +1500 zł. Ten dodatek to tylko dla darmozjadów na stołkach w komendach oddziałów a nie dla pracujących na pierwszej linii, oni dalej będą odchodzić po 15.

L
środa, 23 września 2020, 01:21

Nie chodzi o to, żeby wszyscy mieli 1500+, tylko żeby wybrani mieli 2500, a reszta nic.

prawo
środa, 23 września 2020, 01:11

Nie odchodzą po 15 i nie będą, a na wszelki wypadek przyjęci od 2013 roku nie mogą odejśc przed 25. Koniec karier cwaniaków co po 15 szli do roboty w cywilu. Dzięki znakomitemu 15a nie ma szans by odejść po 15 latach i powiększać emkę pracą w cywilu. Gratulacje dla mądrych ludzi, którzy w 2003 roku uchwalili bardzo rozsądny art 15a.

On
wtorek, 22 września 2020, 23:50

Mam 17 lat służby i 10 lat pracy w cywilu pracę zacząłem w wieku 18 lat w stoczni nie jakaś rola u taty. Co z tymi składkami.

myśl
środa, 23 września 2020, 01:14

To samo co z tymi co służą ponad 28,5 roku. Ich kolejne lata idą ku chwale ojczyzny, ale oni nie płaczą. Trzeba było myśleć przed wstąpieniem do Policji

Eva
wtorek, 22 września 2020, 15:41

Służby powinny być odpowiednio wynagradzane, dodatki też się należą, ale brak przestrzegania prawa co w obecnych czasach, łamanie Konstytucji i nadużywanie uprawnień powinno być surowo karane dyscyplinarnie przez wydalenie że służby, a także konsekwencje finansowe winny mieć odzwierciedlenie, bo nie każdy jest godny nosić mundur, bo Służba to zaszczyt a nie przestrzegania procedur to przestępstwo, które powinno być karane z urzędu, bo służby są instytucją zaufania publicznego.

Tweets InfoSecurity24