Reklama

Służby Specjalne

ABW rozbiła grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami podatku VAT

  • Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
    Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Olsztynie rozbiła grupę przestępczą zajmującą się wyłudzeniami podatku VAT wynikającego z obrotu paliwami na terenie Polski. 

Łącznie zarzuty przedstawiono 5 osobom, którym grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Przestępczy proceder mógł narazić Skarb Państwa na straty w wysokości co najmniej 7 mln zł. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny. W stosunku do jednego z zatrzymanych sąd zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

Przeczytaj także: Raport ABW za 2012 rok – analiza, część I

Sprawa prowadzona jest przez olszyńskich śledczych od października 2012r. W efekcie żmudnej analizy dokumentacji zabezpieczonej w trakcie czynności zrealizowanych w śledztwie zgromadzono dowody, które pozwoliły zatrzymać osoby bezpośrednio zaangażowane w przestępczy proceder.

Zobacz również: Raport ABW za 2012 rok – analiza, część II – terroryzm, przestępczość gospodarcza, korupcja

W toku śledztwa ustalono, że podmioty zajmujące się  sprowadzaniem paliwa z Litwy i Łotwy bilansowały naliczony podatek VAT poprzez fikcyjny obrót różnymi towarami w Polsce i za granicą za pośrednictwem „wirtualnych firm”. Pozwalało to firmom uniknąć należnego do zapłacenia na rzecz  Skarbu Państwa podatku VAT.

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama