Zielone światło dla szkoły wyższej w polskim więziennictwie

17 kwietnia 2018, 08:52
Służba Więzienna promocja oficerska fot.cossw.pl
fot. cossw.pl
  • powstać ma uczelnia wyższa Służby Więziennej;
  • zmianie ulegnie sytem rekrutacji z regionalnego na centralny;
  • SW zmierzać będzie do wprowadzenia jednolitego, w skali kraju, modelu kompetencji funkcjonariusza Służby Więziennej. 

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w systemie naboru i szkolenia kadr Służby Więziennej już niebawem staną się faktem. Senat przyjął nowelizację  ustawy o Służbie Więziennej, która zakłada m.in. utworzenie szkoły wyższej SW. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

W myśl nowelizacji utworzona ma zostać uczelnia Służby Więziennej, podlegająca Ministrowi Sprawiedliwości, która będzie kształcić kadry własne na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia. Studenci na Uczelni szkoleni będą w systemie skoszarowanym w ramach służby kandydackiej.

Zmiany nastąpić mają też w systemie rekrutacji kandydatów do SW. System naboru zostanie ujednolicony i scentralizowany. Docelowo, SW zmierzać będzie do wprowadzenia jednolitego, w skali kraju, modelu kompetencji funkcjonariusza Służby Więziennej. 

Nowelizacja reguluje także system kształcenia wstępnego, zawodowego, specjalistycznego oraz doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej. 

Przypomnijmy, w polskim więziennictwie trwa proces modernizacji, a do SW w sumie trafić ma ponad 2 mld złotych. Utworzenie uczelni służby więziennej oraz ujednolicenie systemu naboru do służby jest jednym z priorytetów kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Służby Więziennej. Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk SW Grzegorz Fedorowicz, w rozmowie z InfoSecurity24.pl podkreślał, że SW już do służby kandydackiej chce rekrutować w powiazaniu ze studiowaniem na swojej wyższej uczelni, co jego zdaniem pozwoli na znacznie lepsze przygotowanie funkcjonariusza do późniejszej służby. Mówiąc o nowym modelu kształcenia podkreślał, że „dzięki temu taki funkcjonariusz zaopatrzony [red. będzie] jednocześnie w silne podstawy teoretyczne ale także w wiedzę praktyczną”.

Za przyjęcie ustawy głosowało 54 senatorów, przeciw było 25, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
emeryt SW
czwartek, 19 kwietnia 2018, 13:17

Zadbajcie na początek o funkcjonariuszy, bo za chwilę nie będzie miał kto pracować.

Gość
środa, 18 kwietnia 2018, 08:13

Czy będą szkolic doprowadzających? Spacerowych? Czy może fusza co chodzi w patrolu???? Rozrosnie sie banda administracji,studencikow,a do widzen nie będzie komu doprowadzać.

Obserwator
wtorek, 17 kwietnia 2018, 23:46

Śmiać się czy płakać. Obecnie funkcjonariusze latami czekają na szkolenie oficerskie w Kaliszu. W dodatku model centralizacji naboru spowoduje ze do SW nikt nie przyjdzie. Obecnie służba nie oferuje nic co mogło by przyciągać młodych do pracy, ani pieniądze ani przywileje emerytalne, a praca bardzo specyficzna. W przeciągu dwóch lat nie będzie miał kto pracować.

Aga
wtorek, 17 kwietnia 2018, 18:24

Szkoła jest w Kaliszu po co wydawać pieniądze w Warszawę lepiej dajcie do wypłaty bo nie będzie kto miał pracować

Kultura
wtorek, 17 kwietnia 2018, 17:52

Po 2019 roku po podwyżkach zabraknie rąk do pracy zobaczycie będzie o tym głosni

Tweets InfoSecurity24