Zatrzymano generała SBU podejrzanego o zdradę. Miał współpracować z rosyjskim FSB

15 kwietnia 2020, 09:29
SBU, generał, fot. Zdj. Centrum Prasowe SBU
Fot. Facebook SBU
InfoSecurity24
InfoSecurity24

DOTYCZY:


Kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymał generała tej formacji Wałerija Szajtanowa, który jest podejrzany o zdradę stanu, ataki terrorystyczne i współpracę z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) - przekazała we wtorek SBU.

"Dziś zatrzymano generała majora SBU Wałerija Szajtanowa, który podejrzewany jest o zdradę stanu i przeprowadzenie ataków terrorystycznych. Między innymi na zlecenie rosyjskich służb specjalnych planował zabójstwo znanego ochotnika Adama Osmajewa" - poinformowała SBU w komunikacie zamieszczonym na Facebooku. 

Pochodzący z Czeczenii Osmajew oskarżany jest przez Rosjan o planowanie w 2012 roku zabójstwa prezydenta Władimira Putina. Moskwa zarzuca mu również planowanie zamachów na prorosyjskiego lidera Czeczenii Ramzana Kadyrowa. W 2017 roku Osmajew został ranny w zamachu, w którym zginęła jego żona, znana lekarka i wolontariuszka Amina Okujewa. Kilka miesięcy wcześniej Okujewa postrzeliła napastnika, który podając się za dziennikarza francuskiego „Le Monde”, próbował zabić jej męża.

"SBU zebrała wystarczającą ilość dowodów, które wyraźnie świadczą o tym, że Szajtanow jest agentem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Potwierdzają to dostępne materiały dowodowe, wśród których są nagrania audio i wideo" - napisała SBU.

Za przeprowadzenie zamachów na terytorium Ukrainy strona rosyjska obiecała Szajtanowowi 200 tys. dolarów i rosyjski paszport - twierdzi SBU.

Według SBU Szajtanow został zwerbowany przez FSB w 2014 roku. Służby utrzymują, że generał zbierał i przekazywał informacje m.in. dotyczące działań w strefie walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie czy międzynarodowej współpracy ukraińskich służb bezpieczeństwa.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Szept
środa, 15 kwietnia 2020, 16:48

Gwoli ścisłości mająca polsko/czeczeńskie korzenie Amina Okujewa nie jest znana z tego że była lekarką i wolontariuszką tylko snajperką i towarzyszką broni swojego sławnego męża.

hej
środa, 15 kwietnia 2020, 22:55

To bardzo ciekawe że ta potęga na naszej południowowschodniej granicy ucieka się do używania terrorystów do walki z własnymi obywatelami.

7plmb
środa, 15 kwietnia 2020, 15:55

I dla przykładu powinna być "czapa".

Tweets InfoSecurity24