Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Żaryn po wydarzeniach w Wiedniu: stan zagrożenia zamachami w Polsce niski

Fot. InfoSecurity24.pl
Fot. InfoSecurity24.pl

Nie ma doniesień, które świadczą o zagrożeniu dla Polski, ABW ocenia stan zagrożenia zamachami w Polsce, jako niski – powiedział we wtorek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, pytany o atak terrorystyczny w Wiedniu.

"Monitorujemy doniesienia dotyczące wydarzeń z Austrii. Polskie służby są w stałym kontakcie z partnerami zagranicznymi, prowadzą również własne analizy dotyczące ewentualnego wpływu wydarzeń z Wiednia na sytuację Polski" – powiedział Żaryn.

Jak dodał, ABW na bieżąco wypełnia swoje zadania i będzie reagować adekwatnie - jeśli zostaną zidentyfikowane jakiekolwiek sygnały - o zagrożeniach dla Polski. "W chwili obecnej nie ma doniesień, które świadczą o zagrożeniu dla Polski. ABW ocenia stan zagrożenia zamachami w Polsce jako niski" – podkreślił rzecznik. 

W porannej rozmowie w Polsat News, wiceszef MSWiA, Paweł Szefernaker zapewnił, że sytuacja po zamachu w Wiedniu jest na bieżąco monitorowana. "Przez całą noc pracował zespół antyterrorystyczny, który przedstawi wnioski wynikające ze swojej pracy premierowi i szefom służb" - zaznaczył. 

W poniedziałkowych atakach w Wiedniu zginęły cztery osoby: dwie kobiety i dwóch mężczyzn, a 17 osób zostało rannych. Szef MSW Austrii Karl Nehammer poinformował, że napastnik, który zginął z rąk policji, to 20-letni islamista Kujtim Fejzulai o korzeniach północnomacedońskich, uprzednio karany na mocy przepisów o organizacjach terrorystycznych, miał austriacki i północnomacedoński paszport. W kwietniu 2019 r. został skazany na 22 miesiące więzienia za próbę podróży do Syrii w celu wstąpienia w szeregi Państwa Islamskiego. Ostatecznie został zwolniony w grudniu ze względu na młody wiek. Nehammer nazwał go podczas dzisiejszej konferencji "islamskim terrorystą". To jedyny znany na razie napastnik. Jak stwierdził szef MSW, sprawcy udało się "oszukać" austriacki program deradykalizacji dżihadystów. Mężczyzna miał jedynie udawać, że się integruje, podczas gdy w rzeczywistości nie porzucił swoich radykalnych przekonań.

Uśpiony demon

Jak pisał jeszcze w połowie czerwca na InfoSecurity24.pl prof. Sebastian Wojciechowski, "poziom współczesnego zagrożenia terrorystycznego w Unii Europejskiej oceniać należy nie tylko w oparciu o informacje dotyczące liczby nieudanych, udaremnionych i przeprowadzonych ataków oraz towarzyszących temu ofiar. Choć są to bardzo ważne wskaźniki, należy je jednak uzupełnić o inne kluczowe dane, takie jak na przykład: liczba osób aresztowanych i skazanych z powodu terroryzmu, skala pozyskiwanych przez terrorystów środków finansowych oraz werbowanych osób, zakres i skuteczność propagandy terrorystycznej, poziom społecznego poparcia dla ich działalności oraz wsparcia z zewnątrz (spoza terytorium UE), a także wiele innych aspektów". Jak zauważa, analizując raport Europolu (European Union Terrorism Situation and Trend Report 2020), "dogłębną analiza wszystkich powyższych czynników skłania do konkluzji, że terroryzm w UE jest obecnie nieco uśpionym lecz wciąż groźnym <<demonem>>."

PAP/IS24

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze