Reklama

Za Granicą

Ukraiński kontrwywiad zatrzymał białoruskiego agenta. Organizował m.in. protesty pod polską ambasadą

Autor. SBU/Facebook

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek o wykryciu i zatrzymaniu agenta zwerbowanego przez Białoruś, który miał planować atak w Kijowie. Miał też związek z organizowaniem „mityngów” przed placówkami dyplomatycznymi. Na zdjęciu opublikowanym przez SBU widać grupę ludzi stojącą z transparentami przed ambasadą RP w Kijowie.

Reklama

SBU podała w czwartkowym komunikacie, że mieszkaniec Kijowa został zwerbowany przez przedstawicieli jednej z białoruskich struktur państwowych. Ukraińskie służby twierdzą, że miał on planować atak w stolicy Ukrainy i w tym celu kupił już środek transportu, substancje łatwopalne i materiały pirotechniczne.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Mężczyznę zatrzymano podczas próby podpalenia samochodu przy budynku jednej z kijowskich organizacji pozarządowych. Według SBU miał on też zastraszać przedstawicieli mediów i cudzoziemców. W tym celu - jak podają ukraińskie służby - wypisywał napisy z groźbami i o prowokacyjnej treści w pobliżu ich mieszkań w Kijowie oraz odpowiadał za fałszywe alarmy bombowe. Zbierał też dane o ukraińskich wojskowych.

Miał ponadto związek z organizacją "mityngów" przy placówkach dyplomatycznych innych krajów - pisze SBU. "Uczestnicy tych wydarzeń wykorzystywali destruktywną agitację" - napisała SBU. Na jednym ze zdjęć zamieszczonych w komunikacie na stronie internetowej SBU widać grupę osób przed ogrodzeniem ambasady RP w Kijowie. Trzymają one transparenty z hasłami w języku polskim. Na jednym z nich widać napis: "Polska nie liczy uchodźców jako ludzi".

sbu ukraina protest pod ambasadą RP
Autor. SBU

"Ze wstępnych danych wynika, że działania wrogiego agenta miały na celu rozchwianie wewnętrznej politycznej sytuacji na Ukrainie i dyskredytację naszego państwa w oczach krajów UE i obywateli Białorusi" - napisano w komunikacie.

SBU podała, że agenta zwerbowano za pośrednictwem komunikatora Telegram, a za swoją działalność otrzymywał z zagranicy wynagrodzenie na kartę bankową. Trwają czynności śledcze.

Czytaj też

Poprzednio ukraińskiemu kontrwywiadowi udało się zatrzymać agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego, który planował ataki w Odessie. Informacje o zatrzymaniach agentów (głównie rosyjskiego wywiadu) pojawiają się w zasadzie regularnie. Najgłośniejszą sprawą było zatrzymanie pośrednika w zleceniu zabójstwa rosyjskiego dziennikarza-dysydenta Arkadija Babczenki (którego poprzez mistyfikację jego śmierci udało się uratować). SBU jest najliczniejszą służbą specjalną na Ukrainie. Służy w niej 33 500 osób (w tym 27 200 żołnierzy).

PAP/MB

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze