Reklama

Za Granicą

Kijów szykuje się na zmasowane rosyjskie ataki

atak na kijów ukraina rosja
Rosyjski atak na Kijów.
Autor. Орест (@kztsky)/Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Władze ukraińskiej stolicy wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa w związku z zamiarami Rosji dotyczącymi zwiększenia liczby ataków rakietowych na cele cywilne. Wśród niezbędnych działań wymieniono m.in. zagwarantowanie cywilom niezakłóconego dostępu do schronów.

„Dążenie przeciwnika do wzmożonego atakowania obiektów cywilnych, zwłaszcza w Kijowie, potwierdzają ostatnie rosyjskie uderzenia z zastosowaniem pocisków o najkrótszym możliwym czasie lotu. Nie da się też wykluczyć prób operacji służb specjalnych wroga, obliczonych na destabilizację sytuacji w naszej stolicy” - poinformował szef kijowskiej wojskowej administracji miejskiej Serhij Popko.

Reklama

W związku z tymi zagrożeniami władze Kijowa, które spotkały się na posiedzeniu rady obrony miasta, zapowiedziały „pilne rozważenie” konieczności organizowania imprez masowych z udziałem znacznej liczby osób, a także dokonanie przeglądu dokumentów dotyczących funkcjonowania m.in. transportu publicznego oraz sposobu przeprowadzania wydarzeń sportowych, kulturalnych, edukacyjnych, medycznych i rozrywkowych.

„Wszystkie organy ścigania i instytucje wojskowe miasta Kijowa, zgodnie ze swoimi uprawnieniami, powinny zwrócić większą uwagę na zatłoczone miejsca, (aby – przyp. red.) zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny w stolicy” - oznajmiły władze Kijowa. Wśród innych niezbędnych działań wymieniono m.in. zagwarantowanie cywilom niezakłóconego dostępu do schronów.

Czytaj też

O obronie cywilnej coraz częściej się mówi także w Polsce. Podczas ostatniej konferencji wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Szczepański zapewnił, że kwestia dotycząca ochrony ludności jest jedną z najważniejszych spraw, nad którą pracuje rząd oraz MSWiA. Według Szczepańskiego, opracowywany obecnie projekt ustawy o obronie cywilnej powinien być gotowy i przedłożony Sejmowi w pierwszym półroczu.

„Jesteśmy w tej chwili na etapie negocjacji, rozmów z samorządami, z organizacjami tak, abyśmy mogli w parlamencie, mam nadzieję, w maju, w czerwcu przedłożyć ten projekt ustawy, aby nad nim procedować i jeszcze w tym roku, by ten projekt został uchwalony. Wiemy, że jest to pilna potrzeba” - zaznaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Reklama

Dodał, że celem jest m.in. wsparcie państwa w zakresie budowy obiektów mających służyć ochronie ludności, ale też, żeby do schronienia ludności wykorzystywać miejsca, które mogłyby być wskazane drogą administracyjną. Przyznał jednocześnie, że jednym z planowanych rozwiązań w ramach systemu obrony cywilnej ma być inwentaryzacja schronów i różnego typu miejsc schronienia w całej Polsce. „To będzie inwentaryzacja prowadzona na bieżąco przez Państwową Straż Pożarną o charakterze niejawnym” - wyjaśnił. Jak zaznaczył, w przypadku nowych obiektów będą one dopisywane do inwentaryzacyjnej listy.

Czytaj też

Zdaniem Szczepańskiego, aby system obrony cywilnej działał sprawnie, potrzebne jest m.in. przygotowanie pełnego systemu ostrzegania ludności, również w przypadku takich zagrożeń, jak kataklizmy oraz systemu ewakuacji, w tym docelowych miejsc pobytu, także schronów, miejsc schronienia i pomieszczeń doraźnych czy dostępnych. „Dzisiaj mamy sytuację taką, że jesteśmy w stanie tylko w kilku procentach schronić ludność w takich pomieszczeniach, które dawałby im szansę przetrwania. W związku z tym chcielibyśmy, aby w najbliższych latach, w wyniku uchwalenia ustawy o obronie cywilnej, co najmniej 50 proc. polskiego społeczeństwa miało możliwość schronienia” - powiedział.

Jak zauważył wiceminister spraw wewnętrznych, aby system obrony cywilnej mógł być realizowany kompleksowo, konieczny jest odpowiedni system finansowania. Dodał, iż trwają rozmowy z resortem finansów, „aby rozłożyć ten cały system finansowania na okres 10 lat”.

Reklama
Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama
Reklama

Komentarze