Za Granicą
Rosja odbiera "cyfrowe" śmigłowce medyczne
Koncern Russian Helicopters przekazał w styczniu 2023 roku Narodowej Służbie Lotnictwa Medycznego 4 śmigłowce Ansat. Łącznie, w ramach kontraktu, służba ratownicza otrzymała dotąd 28 lekkich śmigłowców Ansat i 14 znacznie cięższych maszyn ratowniczych Mi-8MTW-1.
Do operatora trafiły już łącznie 42 spośród 66 zamówionych maszyn. W ramach zawartego w 2021 roku kontraktu koncern Russian Helicopters dostarczył 28 śmigłowców Ansat i 14 śmigłowców Mi-8MTV-1. Całe zamówienie ze strony Narodowej Służby Lotnictwa Medycznego Rosji obejmuje dostawę 66 śmigłowców: 29 Mi-8MTW-1 oraz 37 Ansat.
Dwa lekkie Ansaty z pierwszej tegorocznej dostawy przydzielono już służbie ratowniczej w Jekaterynburgu. W ubiegłym roku Centrum Medycyny Katastrof Obwodu Swierdłowskiego z siedzibą właśnie w Jekaterynburgu ewakuowało z pomocą czterech posiadanych śmigłowców ponad 650 mieszkańców. Jest to jeden z regionów Rosji, gdzie najaktywniej wykorzystywane jest lotnictwo medyczne.
Czytaj też
Lekkie śmigłowce medyczne są potrzebne w warunkach gęstej zabudowy miejskiej, w razie potrzeby lądowania na autostradzie, a także na obszarach górskich. Dlatego maszyny Ansat są najczęściej używane w centralnych regionach Rosji, w rejonie Wołgi, na Kaukazie czy Uralu. Znacznie większe Mi-8MTW-1 trafiają do regionów, gdzie większy zasięg działania jest ważniejszy niż możliwość manewrowania czy lądowania na małym obszarze.
Czytaj też
Ansat to lekki śmigłowiec o masie startowej do 3,3 tony. Jest wyposażony w elektroniczny system sterowania typu fly-by-wire i cyfrową awionikę z ekranami wielofunkcyjnymi, system ostrzegania przed bliskością ziemi oraz ostrza do cięcia drutów w przypadku kolizji z linią napowietrzną. Maszyna rozwija prędkość maksymalną do 275 km/h i może pozostawać w powietrzu 3 godziny i 20 minut, osiągając zasięg ponad 540 km. Pułap operacyjny został oficjalnie zwiększony w styczniu 2019 roku do 3500 m, a zakres dopuszczalnych temperatur do minus 45°С i plus 50°С.