Reklama

Za Granicą

Trzy śmigłowce H145 dla litewskiej Straży Granicznej

Autor. Airbus Helicopters

Litewska Straż Graniczna poinformowała o zakupie trzech śmigłowców H145 od Airbusa. Nowe maszyny mają być wykorzystane m.in. do poszukiwań i ratownictwa, patroli granicznych oraz gaszenia pożarów.

Reklama

„Przeznaczamy znaczne środki, aby zapewnić naszej Straży Granicznej najnowocześniejszy sprzęt, taki jak wielozadaniowe śmigłowce H145” – powiedziała litewska minister spraw wewnętrznych Agné Bilotaité. Jak dodała zakup nowych maszyn jest współfinansowany z budżetu państwa i środków europejskich. „H145 jeszcze bardziej wzmocnią zdolności rozpoznania i reagowania naszych funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz przyczynią się do bezpieczeństwa Litwy” – podkreśliła szefowa litewskiego resortu spraw wewnętrznych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Do litewskiej straży granicznej trafią trzy pięciołopatowe, wielozadaniowe śmigłowce H145. Wiropłaty napędzane są dwoma silnikami Safran Arriel 2E. Na wyposażeniu znajduje się m.in. cyfrowy system sterowania silnikiem (FADEC) i pakiet cyfrowej awioniki Helionix. Według zapowiedzi śmigłowce będą wykorzystywane do poszukiwań i ratownictwa, pomocy w przypadku katastrof i ewakuacji medycznej, patroli granicznych, gaszenia pożarów oraz transportu narządów.

„Nasza współpraca rozpoczęła się w 2002 r., kiedy litewska Straż Graniczna otrzymała pierwsze EC120. Dwadzieścia jeden lat później wspieranie tak wybitnej organizacji i wnoszenie wkładu w niezbędne misje bezpieczeństwa, aby chronić ludność Litwy i służyć jej, oraz czynić Europę bezpieczniejszą, jest przywilejem” – powiedział wiceprezes wykonawczy ds. globalnego biznesu w Airbus Helicopters Olivier Michalon.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze