Reklama

Za Granicą

Czarna kartka świąteczna od policji. Estońscy kierowcy dostaną specjalny "prezent"

Autor. Politsei- ja Piirivalveamet/Facebook

Estońska policja z okazji świąt szykuje specjalny „prezent” dla kierowców, którzy w tym roku dopuścili się największej liczby wykroczeń. W ciągu najbliższych dni ponad 600 zmotoryzowanych otrzyma od funkcjonariuszy tzw. czarną kartkę świąteczną, wzywającą do poprawy zachowania na drodze.

Reklama

Według danych, które podała agencja BNS, czarną kartkę świąteczną od estońskiej policji otrzyma 613 osób, które w minionym roku popełniły najwięcej wykroczeń drogowych.  Czarną kartkę świąteczną wysyła się osobom, które w ciągu roku dopuściły się czterech lub więcej wykroczeń drogowych. Spośród nich 71 osób otrzyma taką pocztówkę drugi rok z rzędu, a 17 trzeci rok z rzędu. Wśród 613 najczęściej popełniających wykroczenia drogowe osób znajdują się 24 kobiety.

Reklama

Podpułkownik estońskiej policji Sirle Loigo poinformowała, że najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez sprawców wykroczeń drogowych są: nadmierna prędkość, prowadzenie niesprawnego pojazdu, niezatrzymywanie się na czerwonym świetle i jazda pod wpływem alkoholu.

Czytaj też

Kierowcą z najdłuższą listą wykroczeń w tym roku jest 22-letni mężczyzna, którego konto za 2023 rok obejmuje 13 przekroczeń prędkości i innych drobnych wykroczeń. Nie zapłacił jeszcze żadnej z kar nałożonych na niego za popełnione wykroczenia. Znalazł się on również w ubiegłym roku na podium najczęściej łamiących prawo kierowców.

Reklama

Najliczniejszą grupą demograficzną wśród odbiorców karty są w tym roku młodzi mężczyźni urodzeni w 2004 roku. „Nieuchronnie pojawia się pytanie, w jaki sposób zdobyli prawo jazdy dzięki takiemu zachowaniu i postawie. Chociaż urodzili się po 2000 roku, jeżdżą tak, jakby to były szalone lata 90.” - stwierdziła estońska policjantka.

Czytaj też

Najmłodszym notorycznym sprawcą przestępstw drogowych jest 16-latek z hrabstwa Harju, który pomimo młodego wieku był już czterokrotnie zatrzymywany przez policję za poważne wykroczenia, w tym prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, prowadzenie niezarejestrowanego pojazdu, jazdę pod wpływem alkoholu i jedną próbę ucieczki przed policją.

Pięćdziesięciu dziewięciu z tych, którzy w tym roku otrzymają czarną kartkę, spowodowało łącznie 66 wypadków drogowych, w których 35 osób zostało rannych. Jeden z nich spowodował aż trzy wypadki, w tym dwa będąc pod wpływem narkotyków. W sumie w ciągu roku sprawcy wykroczeń popełnili 3235 wykroczeń drogowych, za co zostali ukarani grzywnami w łącznej wysokości ponad ćwierć miliona euro. W 135 przypadkach zawieszono im prawo jazdy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze