Reklama

Za Granicą

Były ukraiński biznesmen ze snajperskim rekordem

Autor. Служба безпеки України/Facebook

Dziennikarze Wall Street Journal dotarli do ukraińskiego snajpera, który w połowie listopada pobił rekord świata likwidując rosyjskiego żołnierza z odległości prawie 4 kilometrów. Okazuje się, że rekordowy strzał oddał 58-letni Wiaczesław Kowalski - były biznesmen, który obecnie służy w jednostce specjalnej „Alfa” Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Reklama

W połowie listopada świat obiegła wiadomość, że ukraiński strzelec wyborowy z jednostki specjalnej SBU pobił światowy rekord najdłuższego celnego strzału. Snajper zlikwidował rosyjskiego żołnierza z odległości 3800 metrów. Jak informowały wtedy media, do tego wyczynu miał wykorzystać ukraiński wielkokalibrowy karabin wyborowy Wołodar Obriju (z ukr. „Władca Horyzontu”), który zasilany był nietypową amunicją - 12,7 x 114 mm.

Reklama

Dziennikarze Wall Street Journal dotarli do ukraińskiego rekordzisty. Okazał się nim 58-letni Wiaczesław Kowalski - były biznesmen, który obecnie służy w jednostce specjalnej „Alfa” Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Czytaj też

Według ustaleń dziennikarzy rekordowy strzał padł przed świtem, 18 listopada. Kowalski razem ze swoim partnerem obrali wtedy pozycję na brzegu rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim. Po przeciwległej stronie stacjonowały rosyjskie wojska. Po obliczeniu odległości, prędkości wiatru, wilgotności powietrza i temperatury, 58-letni snajper podjął decyzję o oddaniu strzału, która okazała się trafna. Pocisk potrzebował około dziewięciu sekund, aby dotrzeć do celu – trafiając rosyjskiego żołnierza.

Reklama

Swoim wyczynem były biznesmen pobił dotychczasowy rekord, który należał do niewymienionego z nazwiska strzelca wyborowego z kanadyjskiej jednostki specjalnej JTF-2 (Joint Task Force 2). Ów żołnierz w czasie wojny w Iraku trafił do celu odległego o 3540 m z pomocą karabinu McMillan TAC-50 (w służbie kanadyjskiej nazwanego C15 Long Range Sniper Weapon).

Czytaj też

Co ciekawe, rekordowy strzał 58-letniego Wiaczesława Kowalskiego nie był pierwszym, który wpisał się na listę najdłuższych celnych trafień, podczas trwającej od lutego 2022 roku wojny na Ukrainie. Rok temu anonimowy członek Gwardii Narodowej Ukrainy wyeliminował rosyjskiego żołnierza z odległości 2710 m. Dzięki temu funkcjonariusz Gwardii trafił na trzecią lokatę (dziś już czwartą) na liście udokumentowanych źródłami strzeleckich rekordów odległości.

Do pobicia rekordu świata 58-latek wykorzystał wielkokalibrowy karabin wyborowy Wołodar Obriju, który częściej występuje pod anglojęzyczną nazwą handlową Horizon’s Lord. Broń została publicznie zaprezentowana podczas targów w Kijowie w 2021 roku. Opracowana w kijowskim biurze konstrukcyjnym Majak (podmiocie zależnym Ukroboronprom) broń z zamkiem czterotaktowym, ślizgowo-obrotowym, występuje w wariantach jednostrzałowym i powtarzalnym, zasilanym z pudełkowego magazynka. W zależności od wersji może liczyć do 1820 mm długości (z kolbą rozłożoną) i ważyć do 17 kg. 

Czytaj też

Według dostępnych w mediach informacji, „rekordowy” egzemplarz broni był zasilany opracowanym w Ukrainie nabojem 12,7 x 114 mm. Amunicja ta charakteryzuje się wysoką prędkością wylotową pocisku (wyższą o ok. 15% od porównywalnej 12,7 x 99 mm), celnością i dużą donośnością skuteczną, a przy tym generuje zdecydowanie mniejszą (do 40%) siłę odrzutu od naboju 14,5 x 114 mm.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze