Wyższe dodatki i nagrody dla policjantów? Jankowski: im się to po prostu należy

1 czerwca 2021, 14:45
policja, policjantk, OPP, patrol, fot. KMP w koszalinie
Fot. KMP w Koszalinie

"Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpił dzisiaj z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego o znaczne zwiększenie środków na nagrody i dodatki dla policjantów za pierwsze półrocze 2021 r." – poinformowało Biuro Prasowe Związku. Jak czytamy we wniosku do ministra, "przyznane środki są niewystarczające na właściwe wynagradzanie policjantów za ich pełną zaangażowania służbę w I półroczu 2021 roku". Czy policjanci mają szanse na dodatkowe pieniądze? Jak mówi Jankowski "minister raczej współpracuje ze związkami zawodowymi", wiec przewodniczący ma nadzieję, że odniesie się do tej prośby pozytywnie.

Walka o to, by w portfelach funkcjonariuszy znalazły się dodatkowe pieniądze, toczy się nieprzerwanie od ubiegłego roku, kiedy światło dzienne ujrzał projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którym w 2021 roku do życia nie powołano funduszy nagród. Te – jak przyznają sami funkcjonariusze – choć nie były z reguły wysokie, stanowiły ważny element motywacji. Sam fakt braku funduszy nagród nie powoduje jednak, że policjant nie może otrzymać dodatkowych pieniędzy. O te u ministra upomniał się dziś szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Jak powiedział InfoSecurity24.pl, "policja jest najbardziej obciążoną formacją, z największą ilością zadań, dlatego uważam, że środki na nagrody motywacyjne powinny być radykalnie większe". Jankowski postuluje więc o "znaczne zwiększenie kwot na nagrody motywacyjne i dodatki służbowe dla funkcjonariuszy policji". "Szanujemy oczywiście rolę innych służb, ale jednak to policjanci, którzy na co dzień wykonują te najbardziej niebezpieczne zadania, którzy na co dzień stykają się z przemocą, agresją, a pomimo to z pełnym zaangażowaniem 24-godziny na dobę służą społeczeństwu, powinni być tą najlepiej wynagradzaną formacją. Im się to po prostu należy" – powiedział InfoSecurity24.pl szef NSZZ Policjantów.

Jak wyliczyli niedawno związkowcy z wielkopolskiego Zarządu NSZZ Policjantów, biorąc pod uwagę kwotę 30 mln złotych, jaką z wakatów szef policji przeznaczył na nagrody dla policjantów, na każdego mundurowego przypada niewiele ponad 300 złotych. Przewodniczącemu NSZZP, chodzić ma "co najmniej o kilkukrotność tej sumy". 

Nie wszędzie brakuje?

We wtorek portal RMF FM poinformował o tym, że najwyżsi rangą członkowie kierownictwa policji otrzymali "pokaźne dodatki do uposażeń". Z ustaleń portalu wynika, że chodzi o jednorazowe kwoty w wysokości od prawie 5 tys. do kilkunastu tys. złotych. Najwięcej pieniędzy otrzymać miało kierownictwo Komendy Głównej Policji. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, szef policji dostał ponad 15 tys. zł, a jego zastępcy po 15 tys. zł.

"Z kolei, jeśli chodzi o komendy wojewódzkie, szef policji wydał decyzję o tymczasowym podwyższeniu dodatków funkcyjnych w styczniu, lutym i marcu komendantom, wicekomendantom i naczelnikom. Pieniądze dla komendantów to jednorazowe kwoty nawet 10 tysięcy złotych, dla ich zastępców i naczelników od 4 i pół tysiąca w górę" - czytamy.

Jak mówił niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, chciałby on "podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe". Budżetu podwoić się wprawdzie nie udało, jednak okazało się, że do kasy formacji już niebawem wpłynąć może dodatkowe prawie 300 mln złotych. Za przeznaczeniem z rezerwy celowej dotyczącej zobowiązań Skarbu Państwa dodatkowych 292,1 mln zł na wydatki policji (m.in. na dopłaty do wypoczynku, pomoc mieszkaniową, pokrycie należności i świadczeń dla zwalnianych funkcjonariuszy, ale także finansowanie wydatków bieżących, takich jak zakup paliwa i części zamiennych, niezbędne remonty obiektów czy inne wydatki, np. związane z dojazdem funkcjonariuszy na służbę) opowiedziała się w ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja finansów publicznych. Te pieniądze – choć nie bezpośrednio – mogą pomóc ministrowi w podjęciu ewentualnej decyzji o zwiększeniu środków na nagrody i dodatki dla policjantów. Niebawem powinniśmy się przekonać czy tak się stanie.

Dominik Mikołajczyk/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 85
przełożeni
czwartek, 3 czerwca 2021, 18:23

pobrali już premie za zaangażowanie podwładnych, a teraz za wakaty. Dziękujemy !!!

M
piątek, 4 czerwca 2021, 02:28

Podwładni za to dostaną postępowania za bezprawne mandaty...

...
niedziela, 6 czerwca 2021, 11:51

I matematyka się zgodzi. Każdy coś dostanie

Glina
czwartek, 3 czerwca 2021, 10:25

Panowie Związkowcy nam się wiele rzeczy należy już wywalczyliscie dla nas 15a po 25 latach ale dziadkowe szybko i bez rozbieżności z rządem.

Krzys
środa, 2 czerwca 2021, 23:28

Szaleństwo postępuje...

Policjant
środa, 2 czerwca 2021, 16:20

W Gdańsku od lat są wymyślone sztywne dodatki .Trzecia grupa do 290zł. Młody Policjant który trafił do OPP zarabia więcej niż ja z 10letnim stażem. O co tu chodzi

Obywatel
niedziela, 6 czerwca 2021, 09:59

Przenieś się do OPP zamiast biadolić

Etap
niedziela, 6 czerwca 2021, 20:22

ta ale .., w OPP, największą karą jest teraz wyprawa na komis

niedziela, 6 czerwca 2021, 18:53

Dokładnie

dzielnicowy
sobota, 5 czerwca 2021, 23:03

to ciesz się z takiego dodatku... łódzkie dzielnicowy 15 lat służby... dodatek 270zł, nadmienię nigdy nie karany dyscyplinarnie

De zoo
wtorek, 8 czerwca 2021, 00:19

Łódzkie to dramat, mam kumpla, z kolei najlepiej Śląskie

Miras
środa, 2 czerwca 2021, 13:54

Panowie ze ZZ od lat nie są podnoszone dodatki stałe, doskonale wiecie jaka jest sytuacja i jaka jest wysokość wynagrodzeń, dodatków, są niskie, nie podwyższane od prawie 10 lat, może w końcu pokażecie że coś można załatwić, to co się stało z podwyżkami każdy widzi, inflacja i wysokie ceny właściwie zabrały to co dały, czas na twarde postawienie sprawy i naprawę finansów

Tweets InfoSecurity24