Wyższe dodatki i nagrody dla policjantów? Jankowski: im się to po prostu należy

1 czerwca 2021, 14:45
policja, policjantk, OPP, patrol, fot. KMP w koszalinie
Fot. KMP w Koszalinie

"Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski wystąpił dzisiaj z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego o znaczne zwiększenie środków na nagrody i dodatki dla policjantów za pierwsze półrocze 2021 r." – poinformowało Biuro Prasowe Związku. Jak czytamy we wniosku do ministra, "przyznane środki są niewystarczające na właściwe wynagradzanie policjantów za ich pełną zaangażowania służbę w I półroczu 2021 roku". Czy policjanci mają szanse na dodatkowe pieniądze? Jak mówi Jankowski "minister raczej współpracuje ze związkami zawodowymi", wiec przewodniczący ma nadzieję, że odniesie się do tej prośby pozytywnie.

Walka o to, by w portfelach funkcjonariuszy znalazły się dodatkowe pieniądze, toczy się nieprzerwanie od ubiegłego roku, kiedy światło dzienne ujrzał projekt tzw. ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którym w 2021 roku do życia nie powołano funduszy nagród. Te – jak przyznają sami funkcjonariusze – choć nie były z reguły wysokie, stanowiły ważny element motywacji. Sam fakt braku funduszy nagród nie powoduje jednak, że policjant nie może otrzymać dodatkowych pieniędzy. O te u ministra upomniał się dziś szef NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Jak powiedział InfoSecurity24.pl, "policja jest najbardziej obciążoną formacją, z największą ilością zadań, dlatego uważam, że środki na nagrody motywacyjne powinny być radykalnie większe". Jankowski postuluje więc o "znaczne zwiększenie kwot na nagrody motywacyjne i dodatki służbowe dla funkcjonariuszy policji". "Szanujemy oczywiście rolę innych służb, ale jednak to policjanci, którzy na co dzień wykonują te najbardziej niebezpieczne zadania, którzy na co dzień stykają się z przemocą, agresją, a pomimo to z pełnym zaangażowaniem 24-godziny na dobę służą społeczeństwu, powinni być tą najlepiej wynagradzaną formacją. Im się to po prostu należy" – powiedział InfoSecurity24.pl szef NSZZ Policjantów.

Jak wyliczyli niedawno związkowcy z wielkopolskiego Zarządu NSZZ Policjantów, biorąc pod uwagę kwotę 30 mln złotych, jaką z wakatów szef policji przeznaczył na nagrody dla policjantów, na każdego mundurowego przypada niewiele ponad 300 złotych. Przewodniczącemu NSZZP, chodzić ma "co najmniej o kilkukrotność tej sumy". 

Nie wszędzie brakuje?

We wtorek portal RMF FM poinformował o tym, że najwyżsi rangą członkowie kierownictwa policji otrzymali "pokaźne dodatki do uposażeń". Z ustaleń portalu wynika, że chodzi o jednorazowe kwoty w wysokości od prawie 5 tys. do kilkunastu tys. złotych. Najwięcej pieniędzy otrzymać miało kierownictwo Komendy Głównej Policji. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, szef policji dostał ponad 15 tys. zł, a jego zastępcy po 15 tys. zł.

"Z kolei, jeśli chodzi o komendy wojewódzkie, szef policji wydał decyzję o tymczasowym podwyższeniu dodatków funkcyjnych w styczniu, lutym i marcu komendantom, wicekomendantom i naczelnikom. Pieniądze dla komendantów to jednorazowe kwoty nawet 10 tysięcy złotych, dla ich zastępców i naczelników od 4 i pół tysiąca w górę" - czytamy.

Jak mówił niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, chciałby on "podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe". Budżetu podwoić się wprawdzie nie udało, jednak okazało się, że do kasy formacji już niebawem wpłynąć może dodatkowe prawie 300 mln złotych. Za przeznaczeniem z rezerwy celowej dotyczącej zobowiązań Skarbu Państwa dodatkowych 292,1 mln zł na wydatki policji (m.in. na dopłaty do wypoczynku, pomoc mieszkaniową, pokrycie należności i świadczeń dla zwalnianych funkcjonariuszy, ale także finansowanie wydatków bieżących, takich jak zakup paliwa i części zamiennych, niezbędne remonty obiektów czy inne wydatki, np. związane z dojazdem funkcjonariuszy na służbę) opowiedziała się w ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja finansów publicznych. Te pieniądze – choć nie bezpośrednio – mogą pomóc ministrowi w podjęciu ewentualnej decyzji o zwiększeniu środków na nagrody i dodatki dla policjantów. Niebawem powinniśmy się przekonać czy tak się stanie.

Dominik Mikołajczyk/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 84
Henryk
sobota, 5 czerwca 2021, 19:39

Panowie, skoro wiecie że jest tak źle to dlaczego tyle lat Wam zajęło dostrzeżenie problemu dodatków? przecież większość z nas od kilku ładnych lat nie ma złotówki więcej do dodatku. Naprawdę wstyd że ludzie z kilkunastoletnim lub większym stażem mają po kilkaset złotych dodatku a robią to samo co osoby z dodatkami plus i stałymi, no dysproporcje są miażdżące, czas się tym zająć

Marek
sobota, 5 czerwca 2021, 15:52

Nowy Ład nie ujmuje mundurowych, kasy będzie w brud a o nas cisza w nowym ładzie, Panowie Związkowcy co z obiecanym programem modernizacji?. Inflacja na najwyższym od lat poziomie, ceny z kosmosu, tej podwyżki już nie w naszych portfelach, przecież Rząd jeszcze przed pandemią dostrzegł potrzebę modernizacji na lata 2021-2024, czyli już wtedy było źle, czyli już wtedy widziano sens przeprowadzenia modernizacji. Niestety temat przycichł a ZZ nie informują co z naprawą finansów w Policji?, a jest co naprawiać, m.in zabetonowane dodatki, niskie wynagrodzenia, brak waloryzacji

Brylant
sobota, 5 czerwca 2021, 14:07

Dodatki stałe dla policji nie istnieją, po prostu, nie są podwyższane od prawie 10 lat, niektórzy rekordziści nie mieli podnoszonego dodatku od 12-14 lat. Wysokość dodatków to średnio 250-450 pln w przedziale służby 5-20 lat, porażka, jedno się Związkom Zawodowym udało załatwić to dodatek betonowy dla +25, czyli w większości dla swojej grupy, a że inni się latami nie łapią, bywa ... Panowie, kiedy Wy się przyjrzycie tej sprawie?, dodatki nie istnieją!

Pies były związkowiec
sobota, 5 czerwca 2021, 14:02

Jak związki załatwią modernizację tak jak 15a , to chroń nas Panie Boże. Lepiej niech sobie planują wakacje i odpoczywają zasłużyli sobie.

Etap
niedziela, 6 czerwca 2021, 20:08

się należały.., przynajmiej mają za co.

Adam
sobota, 5 czerwca 2021, 12:59

Proszę poczytać co piszą w komentarzach funkcjonariusze SW. Najważniejszy na tą chwile jest postulat 15a oraz dodatki dla funkcjonariuszy liniowych. Podkreślam liniowych, a nie dla stanowisk administracyjnych, które zajmują ludzie w mundurach.

niedziela, 6 czerwca 2021, 18:52

Zgadzam się

Tweets InfoSecurity24