Weterani mają nową ustawę. Prezydent podpisał nowelizację

19 sierpnia 2019, 13:03
Weterani, fot. policja
Fot. Policja.pl

Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Nowelizacja ustawy zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ. Mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów. Dodatek przysługiwał będzie także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv, a opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. Wprowadzono także możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów i samorządowych obiektów sportowych.

Przypomnijmy, ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu/Służby Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej.

Koszt nowych rozwiązań oszacowano na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
UNPROFOR
środa, 21 sierpnia 2019, 00:19

Cóż, ta ustawa to jednak tylko ustawa w praktyce dotyczy tylko weteranów poszkodowanych, bo nieposzkodowani to żadni bohaterowie. ;-) My kochamy tylko klęski i ofiary? Doprawdy asysta na pogrzebie mi zwisa, nie będą mi rodziny strzałami straszyć; z mundurem czy orderem się nie obnoszę, z urlopu +5 nie korzystam. Hmm, po co więc mi status formalnie, choć i tak weteranem jestem i bez decyzji ministra? Trochę szkoda, że nieposzkodowanym został tylko tzw. tytuł honorowy. Nikomu bycia poszkodowanym nie życzę, ale czy nieposzkodowani nie mogliby być bardziej docenieni, a chociażby,by zachęcić do służby młodych??? Parę pomysłów dla nieposzkodowanych łatwo podać. Jest nas tak mało, że zniżki i zwolnienia jakieś ujmy budżetowi nie zrobią. ;-) Hmm, i jak w przyszłości głowy za władzę nadstawiać także tu w kraju? :-) Honor!!! My przynajmniej mamy honor!!! Brawo politycy!

Adam
niedziela, 19 kwietnia 2020, 23:10

No tu się muszę zgodzić niechce nic mówić na temat poszkodowanych bo różnie to było wiec przydało by się tym nie poszkodowanym tez coś więcej dać

Wet
środa, 8 stycznia 2020, 21:28

Ja korzystam z profitu bycie weteranem, i dzięki żołnierskiemu szczęściu nie jestem poszkodowanym. Dużo jest profitów, tylko trzeba poszukać.

Adam
niedziela, 19 kwietnia 2020, 23:08

Witam tzn jakich bo coś nie widzę ?? Dzięki za odpowiedz

J2
wtorek, 19 listopada 2019, 14:18

Warto zauważyć jednak, że weteranom i weteranom poszkodowanym na mocy tej zmiany ustawy przysługuje: 3b. Zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeów państwowych przysługuje: 6)weteranom i weteranom poszkodowanym. Zawsze to coś jeżeli chce się z rodziną odwiedzić jakieś muzeum.

Kadra
wtorek, 20 sierpnia 2019, 23:55

W Poznaniu weterani mają darmowe przejazdy autobusami i tramwajami Dlaczego inne miasta tego nie wprowadziły...

Sztuciek
wtorek, 20 sierpnia 2019, 20:37

Szkoda że o żołnierzach ze statusem weterana ale nie poszkodowanego nic nie ma wzmianki. Widocznie chyba oni nic nie robili na misjach poza granicami państwa i im się nic nie należy. Szkoda że właśnie o tych weterana bez statusu poszkodowanego nikt nie nie martwi i nie dba.

Robert
wtorek, 20 sierpnia 2019, 14:04

A ja uważam, że RP powinna dbać o weteranów i ich rodziny szczególnie. I powinny być to lepsze warunki niż w pozostałych zawodach. Żołnierz, który wykonuje zadanie, ma mieć pewność, że gdyby zginął, to jego rodzina ma zapewnione dostatnie życie. A gdy zostanie kaleką, to nie będzie musiał żebrać. My zaś mamy prawo oczekiwać, że będzie wykonywał swoje obowiązki i nie będzie się migał w trosce o przyszłość swoją i swojej rodziny. Jeśli komuś się nie podoba to, że żołnierze uczestniczą w bezsensownych misjach, niech ma pretensje do polityków. Żołnierze są od wykonywania rozkazów. W czasach, kiedy byłem czynnym zawodowo nauczycielem akademickim i uczyłem na studiach zaocznych, zdarzało się, że w grupie byli weterani z Iraku. Kiedy studenci się o tym dowiadywali, często padały kąśliwe pytania "a po co oni tam byli, gdzie ta broń chemiczna" itp. Zawsze wtedy mówiłem, żebyśmy powstali z miejsc i tak jak w Stanach oddali cześć weteranom. A ew. pretensje mieli do polityków. I żeby pamiętali, że w zawód żołnierza jest wpisane ryzyko śmierci, nie jako nieszczęśliwy wypadek a jako zagrożenie z którym trzeba się pogodzić. Mówiąc prosto: Górnik może odmówić zjazdu do kopalni, kiedy jest metan a żołnierz nie może powiedzieć że nie pójdzie walczyć, bo strzelają.

Andrzej 2xweteran
środa, 21 sierpnia 2019, 19:44

Szacunek za taka wypowiedź

Horwat
wtorek, 20 sierpnia 2019, 12:35

Weteran misji pokojowej ONZ unprofor polbat 1992 1994 polbat... Niestety teraz muszę odrobić okres pobytu w wojsku aby przejść na emeryturę ponieważ wojska nie zaliczają mimo że byłem na misji i ryzykowalem życiem i to jest niesprawiedliwe

Hmm
środa, 21 sierpnia 2019, 00:24

Ciekawe, bo do stażu pracy mi taki okres zaliczał zakład. Jeżeli to prawda, co piszesz to mamy skandal honorowy państwowy pokazujący obłudę władz. Misja i wojsko to więcej niż praca, to służba, i to rozłąkowa, z zagrożeniem zdrowia i życia; służba kolejnym nadzorcom ZUSu (rządom) także. Byle do defilady?

Tweets InfoSecurity24