Nie żyje rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych

8 września 2021, 15:55
Jean & Nathalie
Fot. Jean & Nathalie/Flickr CC BY 2.0

Rosyjski minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Jewgienij Ziniczew zginął próbując ratować innego człowieka na północy kraju, gdzie trwają obecnie międzyresortowe ćwiczenia ochrony strefy arktycznej - poinformowało rosyjskie ministerstwo.

Minister J. Ziniczew, jak poinformowała agencja TASS, zginął podczas służby w Norylsku, w trakcie międzyresortowych ćwiczeń ochrony strefy arktycznej, ratując życie innej osoby. W komunikacie nie podano szczegółów zdarzenia.

Według informacji uzyskanych przez telewizję RT, Ziniewicz miał się znajdować na krawędzi urwiska, kiedy to Aleksander Melnik (reżyser) poślizgnął się i wpadł do wody. Minister skoczył do wody za mężczyzną, który po upadku rozbił się o skały. Reżyser również zginął. The Moscow Time napisało, że reżyser w czasie ćwiczeń Norylsku szukał miejsca na nowy film dokumentalny o rozwoju Arktyki i Północnego Szlaku Morskiego.

Jak podała grupa medialna RBC, Ziniczewa na stanowisku - jako pełniący obowiązki ministra - zastąpić ma jego pierwszy zastępca Aleksander Chuprijan.

Ziniczew sprawował funkcję ministra do spraw sytuacji nadzwyczajnych od 2018 roku. Zajmował się klęskami żywiołowymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka oraz innymi nagłymi sytuacjami w Rosji. W latach 1984-1986 służył we Flocie Północnej na wyspie Nowa Ziemia. Następie służył w organach bezpieczeństwa ZSRR, a później Rosji - początkowo w KGB, następnie w Federalnej Służbie Ochrony Federacji Rosyjskiej (FSO). Był odpowiedzialny za osobistą ochronę prezydentów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa. Przez krótki czas pełnił obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego. Od 2016 do 2018 roku był wicedyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Ziniczew miał 55 lat.

Kreml w wydanym oświadczeniu poinformował, że Putin złożył rodzinie Ziniczewa "głębokie kondolencje". Jak poinformowała agencja TASS, kondolencje złożyli również premier Michaił Miszustin oraz wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Dwudniowe ćwiczenia, w których brał uczestniczył Ziniczew, w kilku arktycznych miastach, w tym w Norylsku, rozpoczęły się we wtorek i bierze w nich udział ponad 6000 osób.

PAP/PM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
SDK
czwartek, 9 września 2021, 01:03

Minister od spraw nadzwyczajnych próbował ratować reżysera, który roztrzaskał się o skały... Reżyser również utonął. Nadzwyczajne co tam się wyrabia...

Bania
czwartek, 9 września 2021, 00:41

Gość po FSB..zimno było..zakropili co nieco.. tradycyjnie..ot i tyle.

Ech
czwartek, 9 września 2021, 01:51

a bylo i u nas chyba z rok temu jakis policjant spadl z okna po libacji z okazji awansu?

Adam S.
środa, 8 września 2021, 22:35

Jeśli nawet naprawdę zginął w wypadku, to nikt w to nie uwierzy. Swoją drogą ciekawe są kariery osobistych ochroniarzy i kierowców dyktatorów. Nieważne kompetencje, ważne zaufanie. A potem traci się zaufanie, grunt pod nogami (całkiem dosłownie) i życie.

placek23
czwartek, 9 września 2021, 12:09

Jak wynika z dostępnych relacji, do zdarzenia doszło na oczach wielu ludzi, więc nie ma powodu nie wierzyć. Gdyby ktoś w Rosji napisał takie komentarze jak tutaj o polskim żołnierzu, strażaku albo kimkolwiek, kto zginął ratując życie drugiego człowieka, to oczywiście wszyscy tutejsi komentatorzy jak jeden mąż zapieniliby się w (słusznym skądinąd) oburzeniu. A w odwrotną stronę wszystko wolno. Taki klimat.

Adam S.
piątek, 10 września 2021, 02:27

Niestety, Rosja przyzwyczaiła nas do kłamstwa jako narzędzia pracy i codzienności. "Wielu ludzi" w każdej chwili może odwołać zeznania i potwierdzić zupełnie inną wersję wydarzeń. Już się okazało, że wydarzenie miało miejsce w zupełnie innym miejscu, oddalonym o kilkaset kilometrów. Naocznym świadkom jakoś to nie przeszkadza. Założenie, że relacje z Rosji cokolwiek relacjonują, jest po prostu błędne. Rosyjskie media służą do czegoś innego: do wojny informacyjnej. Warto to w końcu zrozumieć.

prawnik
środa, 8 września 2021, 22:28

Wot ministior .....może nasi by się rzucali w trakcie klęsk zywiolowych

Rain Harper
środa, 8 września 2021, 22:03

Mistrzowskie popchnięcie ... posunięcie FSB.

Tweets InfoSecurity24